Nikt nie podziela optymizmu rządu ws. wzrostu PKB. Podatki...

  Nikt nie podziela optymizmu rządu ws. wzrostu PKB. Podatki rosną, a płace stoją w miejscu

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - Nasze prognozy są dość powściągliwe i ostrożne, ponieważ dzisiaj brak jednoznacznych danych, które mogłyby wskazać, czy dojdzie do ożywienia. Zakładamy, że rok 2014 nie powinien być dramatycznie zły i wzrost gospodarczy na poziomie 2,5 proc. wydaje się dość prawdopodobny - powiedział premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu.

  Jednak innego zdania jest część ekonomistów. - Prognozy wzrostu PKB i inflacji są znacznie powyżej większości wskaźników prognozowanych przez międzynarodowe instytucje i polskie ośrodki badawcze - ocenia Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich i partner PwC. Jego zdaniem istnieje ryzyko, że wzrost gospodarczy nie przekroczy 2 proc.
  Dlaczego rząd zakłada wysoką inflację i wyższy wzrost? Pozwala to prognozować wyższe wpływy do budżetu: im wyższa inflacja, im wyższy wskaźnik wzrostu PKB - tym np. wyższe potencjalne wpływy z podatków (bo są naliczane od wyższych cen).

  Zakładając niższy wzrost PKB, rząd musiałby już teraz odpowiednio przyciąć przyszłoroczne wydatki. A to oznacza niepopularne decyzje.

  Rząd proponuje, aby w przyszłym roku płaca minimalna zwiększyła się o 5 proc., co oznacza wzrost kwoty brutto z 1600 do 1680 zł. To 44,8 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2013 r., które - zdaniem resortu finansów - wzrośnie do 3746 zł.

  Gorsze informacje rząd ma dla sektora publicznego: tu płace będą zamrożone. Wyjątkiem będą wynagrodzenia pracowników publicznych szkół wyższych: mają rosnąć w tempie ok. 9,14 proc. rocznie, łącznie w latach 2013-2015 o 30 proc. Powodów do zadowolenia nie mają też emeryci i renciści: wskaźnik waloryzacji w 2014 r. pozostanie na poziomie ustawowego minimum, czyli na poziomie 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r. A to oznacza, że emerytury wzrosną symbolicznie.

  Zła wiadomość dla podatników: podatek VAT w 2014 r. pozostanie na podwyższonym poziomie. Zniknie za to ulga budowlana w podatku VAT, która zakłada zwrot osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budową i remontem. Wzrośnie podatek akcyzowy na papierosy i wyroby tytoniowe. Zła wiadomość dla posiadaczy samochodów z instalacją gazową: 31 października 2013 r. kończy się ogólne zwolnienie od akcyzy dla gazu ziemnego zużywanego do celów opałowych i napędowych, co oznacza, że będzie on podlegać opodatkowaniu akcyzą. Dla gospodarstw domowych będą wprowadzone zwolnienia z tego podatku.

  Nie będzie waloryzacji dotychczas obowiązujących progów podatkowych oraz ustawowych, zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów i kwoty zmniejszającej podatek. Zniknie ulga z tytułu użytkowania internetu. Wprowadzone zostanie opodatkowanie spółek komandytowo-akcyjnych.

  Mimo oszczędności dziura budżetowa będzie gigantyczna: maksymalny deficyt budżetowy w przyszłym roku zaplanowano na 55 mld zł.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ajwaj i do przodu

  mhgf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 21

  rostowski po dziadku rotfeld (ach te kombinacje z nazwiskami) doradzał z ramienia fundacji CASE jakiś czas temu (jeszcze miał brodę) węgierskiemu czerwonemu rządowi Gyurcsány'ego, temu kŧóry...rozwiń całość

  rostowski po dziadku rotfeld (ach te kombinacje z nazwiskami) doradzał z ramienia fundacji CASE jakiś czas temu (jeszcze miał brodę) węgierskiemu czerwonemu rządowi Gyurcsány'ego, temu kŧóry wyłożył się na nagraniach o kłamstwach, a dzisiaj jest w rządzie tzw. liberałów, hmm ciekawezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nadzieja matką głupich - mawia przysłowie

  polak maly (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 24

  Dyzma i koledzy zamiast podejmowac konkretne dzialania, oddają się fantazjowaniu......

  Polecamy

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny