Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niższe stopy procentowe pomogą naszej gospodarce

bkociakowska
sxc
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej w końcu obniżyła stopy procentowe o 0,25 pkt bazowego.

Teraz stopa referencyjna wynosi 4,5 proc. w skali rocznej, lombardowa – 6 proc., depozytowa –  3 proc., a redyskonta weksli 4,75 proc.
Spadek stóp procentowych powinien obniżyć koszty kredytów i ożywić gospodarkę. Ekonomiści są przekonani, że RPP zapoczątkowała właśnie cykl obniżek stóp procentowych. Na przykład Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, zakłada, że wskutek kolejnych obniżek, które będą  miały miejsce w trzech najbliższych kwartałach, stopy spadną o dalsze 50-75 punktów bazowych. Część ekonomistów uważa, że spadek ten może być jeszcze większy i stopy mogą pójść w dół nawet o 100 pkt bazowych.
– Znaczne i szybkie zmniejszenie stóp procentowych niesie ze sobą ryzyko znacznego osłabienia złotego, a to oznaczałoby  powrót do wyższej inflacji – twierdzi Stanisław Gomułka.
Z drugiej strony, sytuacja na rynku pracy (rosnąca stopa bezrobocia, spadające jednostkowe koszty pracy) będzie z pewnością sprzyjać zmniejszaniu się inflacji  przez najbliższe 2-3 lata. Ponadto ma miejsce znaczna poprawa w bilansie płatniczym Polski, właśnie wskutek większej kosztowej konkurencyjności polskiego eksportu oraz  mniejszego popytu na import. Ta poprawa, która wydaje się już trwała, przez najbliższe 2-3 lata powinna podtrzymywać kurs złotego.

Roman Przasnyski, analityk Open Finance zauważa, że okres zaostrzania polityki pieniężnej trwał niemal dwa lata (dokładnie 21 miesięcy).
– Jest niemal pewne, że decyzja o obniżeniu stóp nie jest zjawiskiem jednorazowym, lecz początkiem kolejnego cyklu – tłumaczy. – Choć trudno prognozować jak długo on potrwa i na jakim poziomie się zakończy.

Każde złagodzenie stóp procentowych działa na korzyść gospodarki – sprzyja ożywieniu, hamuje spadek tempa wzrostu – ale nie należy oczekiwać działania automatycznego, czyli szybkiego i bezwarunkowego. Ważne jest, by był to cykl obniżek, które będą następowały w kolejnych miesiącach. Poza tym, teraz duże znaczenie będzie miał wpływ czynników zewnętrznych (m.in. to, co dzieje się w strefie euro, oszczędności w Niemczech).

Roman Przasnyski zwraca też uwagę na fakt, że łagodzenie polityki pieniężnej zazwyczaj powoduje hossę na giełdzie – stara giełdowa zasada mówi, że następuje ona po trzeciej z rzędu obniżce stóp procentowych. – W skrajnych przypadkach hossę jest w stanie wywołać przekonanie inwestorów, że do łagodzenia polityki pieniężnej dojdzie w niedługim czasie – tłumaczy analityk Open Finance.

Spadek stóp procentowych ma duże znaczenie nie tylko dla gospodarki i firm, ale w sposób bezpośredni wpływa na finanse przeciętnego  konsumenta. Jest to dobra wiadomość dla osób spłacających kredyty – będą one płaciły mniejsze raty. Natomiast stracą osoby oszczędzające, które w najbliższym czasie będą zakładały lokaty bankowe – dla nich spadek stóp oznacza niższe oprocentowanie depozytów.

Jak zauważa Katarzyna Siwek z Home Broker, wczorajsza decyzja RPP wpłynie tylko na część rynku kredytów hipotecznych. Nie odczują jej bezpośrednio klienci spłacający kredyty walutowe. 

Opinia
Roman Przasnyski, Open Finance:

W krótkim okresie czasu trudno się spodziewać widocznej poprawy stanu gospodarki. Obniżki stóp procentowych zwykle dają konkretny impuls dopiero po kilku kwartałach od rozpoczęcia cyklu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niższe stopy procentowe pomogą naszej gospodarce - Kurier Poranny

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki