1/21
Muzeum Sztuki w Łodzi - ms2 - ul. Ogrodowa 19...

Muzeum Sztuki w Łodzi - ms2 - ul. Ogrodowa 19

Muzeum zaprasza do odpowiedzi na pytanie czym jest sztuka. Zdjęcia wykonane urządzeniem mobilnym (smartphone, tablet) będzie można umieścić na profilu Muzeum. Aby to zrobić należy pobrać aplikację Instagram i wpisać hasztag: #muzeumsztukiwlodzi .

Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku – to wystawa pozwalająca w nowy sposób spojrzeć na kolekcję Muzeum Sztuki, ale przede wszystkim – to snuta za pomocą dzieł z niej pochodzących opowieść o nowoczesności i jej znaczeniu dla nas dzisiaj. Nieprzypadkowo nowoczesność staje się przedmiotem refleksji w łódzkim Muzeum Sztuki. Nie ma w Polsce drugiego muzeum, którego związki z nowoczesną kulturą byłyby równie mocne.

Pauline Boty i pop-art – wystawa jest projektem Muzeum Sztuki w Łodzi i Wolverhampton Art Gallery. Pauline Boty była jedyną malarką współtworzącą brytyjski pop-art. Mimo niespodziewanej śmierci w wieku 28 lat, zdążyła odcisnąć wyraźne piętno na brytyjskiej scenie artystycznej lat 60. XX wieku, obok twórców takich jak David Hockney, Peter Blake czy Allen Jones. W Muzeum Sztuki po raz pierwszy w Polsce zaprezentowana zostanie wystawa poświęcona jej twórczości: od okresu poszukiwań i wczesnych eksperymentów aż po ostatnie prace malarskie, niosące polityczne i społeczne przesłanie, wyrażające celebrację, a zarazem krytykę kultury masowej lat sześćdziesiątych.

2/21
Noc Muzeów 2014 w Łodzi [PROGRAM, KOMUNIKACJA MIEJSKA]
3/21
3. Muzeum Fabryki - ul. Drewnowska 58...

3. Muzeum Fabryki - ul. Drewnowska 58

Jak co roku zwiedzający będą mogli odwiedzić Muzeum Fabryki, które opowiada historię fabryki Izraela Poznańskiego aż do powstania Manufaktury. Tym razem jednak w fabryczne mury zaproszono DUCHa czyli Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii, by Noc Muzeów obfitowała w moc atrakcji dla dorosłych ale też dla dzieci. Duch zabierze gości, także tych najmłodszych, w podróż w czasie, do Łodzi sprzed okresu fabryk.

Zwiedzający zapraszani są do uczestniczenia w regularnych pokazach pracy oryginalnych krosien, które będą uruchamiane przez przewodników muzealnych.

Na górnej sali goście będą mieć okazję poczuć Ducha dawnej Łodzi. Będzie można posłuchać opowieści o tym, jak wyglądało miasto zanim zostało pokryte dymem
z łódzkich fabryk, przyjrzeć się pracy kancelarii miejskiej, napisać własnoręcznie dokument gęsim piórem i przystemplować go pieczęcią. Chętni będą mogli ubrać się w mieszczańskie stroje z epoki średniowiecza i czasów nowożytnych oraz wziąć udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami.

Zwiedzający o mocnych nerwach będą mogli udać się na taras Muzeum Fabryki na spotkanie ze średniowiecznym katem, w którego postać wcieli się wykładowca Ducha. Od niego będzie można usłyszeć legendę o łódzkiej czarownicy Strasibotce, która choć rzucała uroki i uprawiała czary to nie umiała latać na miotle.

W czasie Nocy Muzeów będzie też można posłuchać wykładów (19.00. 21.00 i 23.00) o historii maszyny parowej, które wygłoszą wykładowcy DUCHa i nauczyć się wykonywać starożytny prototyp maszyny parowej (tzw. Banię Herona) z puszki po napoju.

4/21
Muzeum Kinematografii w Łodzi  - pl. Zwycięstwa 1...

Muzeum Kinematografii w Łodzi - pl. Zwycięstwa 1

Noc Muzeów stwarza niepowtarzalną okazję przyjrzenia się z bliska wyjątkowym kolekcjom Muzeum Kinematografii w Łodzi mieszczącym się w eklektycznym, XIX-wiecznym pałacyku Karola Scheiblera – jednego z największych łódzkich przemysłowców pochodzenia niemieckiego, które od ponad ćwierćwiecza gromadzi eksponaty i prowadzi dokumentację historii polskiej kinematografii – sztuki, techniki oraz produkcji filmowej.

Gości odwiedzających jedyne polskie Muzeum Kinematografii witają filmowe koty, czyli Filemon i Bonifacy. Dalej jest tylko ciekawiej. Warto zobaczyć muzealne ekspozycje stałe:
– „Pałac pełen bajek” – wystawa o charakterze familijnym, poświęcona bohaterom polskich filmów animowanych, na której zgromadzono kilkaset lalek, zaaranżowano bajkowe plany filmowe i wyeksponowano projekty dekoracji oraz plakaty;
– „Latająca maszyna” to kolejna wyjątkowa wystawa scenograficzna prezentująca fragmenty scenografii, lalki, fotosy, materiały z planu realizacji filmu „Latająca maszyna”;
– największą atrakcją (na skalę światową!) jest autentyczny, liczący ponad sto lat fotoplastikon pochodzący z berlińskiej wytwórni wynalazcy i konstruktora tego urządzenia – Augusta Fuhrmanna. To urządzenie, przy którym jednocześnie 25 osób może oglądać stereoskopowe fotografie – rówieśnik kinematografu – który „zagrał” w filmie Juliusza Machulskiego „Vabank”. Na całym świecie są tylko cztery takie fotoplastikony: w Łodzi, Monachium, Wels w Austrii oraz w Swan Hill Victoria w Australii.
– fanów techniki zainteresuje „Cud ożywionej fotografii” – ekspozycja poświęcona fenomenowi ruchomych obrazów. Składają się na nią zabytki techniki filmowej – bogate kolekcje latarni magicznych, kamer, projektorów na różne szerokości taśmy.
A „Tajemnice planu filmowego” to prezentacja, która zdradza sekrety powstawania filmu od prapoczątków kinematografii do czasów współczesnych.

I jeszcze coś całkiem nowego – super wystawa poświęcona sztuce montażu – „Od negatywu do kopii filmowej”.

W muzealnym kinie Kinematograf odbędą się wyjątkowe seanse. Tym razem będzie to 6 części fascynującego dokumentu o historii kina ”The Story of Film. Odyseja filmowa”. Projekcje odbywać się będą w godz. 18.00 – 24.00
„The Story of Film. Odyseja filmowa” (2012), reżyseria: Mark Cousins
Dokument zupełnie wyjątkowy – złożona z 15 części i obejmująca 12 dekad – historia kina dziejąca się na 6 kontynentach. Jego niezwykłość polega również na tym, że to bardzo subiektywna opowieść Marka Cousinsa, irlandzkiego reżysera, wybitnego krytyka filmowego i wielkiego pasjonata kina.

Ta zakrojona na olbrzymią skalę produkcja jest adaptacją książki Cousinsa o tym samym tytule. Ekipa „Filmowej odysei” odwiedziła kluczowe dla rozwoju sztuki filmowej miejsca i przeprowadziła wywiady z jej wielkimi osobowościami, wśród których znaleźli się m.in. Lars von Trier, Bernardo Bertolucci, Aleksander Sokurow, Gus van Sant, czy Jane Campion.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Juwenalia czas zacząć. Barwny pochód przeszedł Piotrkowską ZDJĘCIA

Juwenalia czas zacząć. Barwny pochód przeszedł Piotrkowską ZDJĘCIA

Horoskop dzienny na czwartek. Sprawdź!

Horoskop dzienny na czwartek. Sprawdź!

Pociągiem przez Stary Kontynent. 5 najlepszych europejskich tras kolejowych

Pociągiem przez Stary Kontynent. 5 najlepszych europejskich tras kolejowych

Zobacz również

Juwenalia czas zacząć. Barwny pochód przeszedł Piotrkowską ZDJĘCIA

Juwenalia czas zacząć. Barwny pochód przeszedł Piotrkowską ZDJĘCIA

Pociągiem przez Stary Kontynent. 5 najlepszych europejskich tras kolejowych

Pociągiem przez Stary Kontynent. 5 najlepszych europejskich tras kolejowych