Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2016 w Łodzi. Tłumy odwiedzających przed muzealnymi skarbcami [GALERIE ZDJĘĆ]

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Noc Muzeów 2016 w Łodzi
Noc Muzeów 2016 w Łodzi Łukasz Kasprzak
Tysiące osób uczestniczy w Nocy Muzeów w Łodzi. Placówki są oblegane. Tradycyjnie ogromnym powodzeniem cieszy się słynna "Dętka" na placu Wolności.

Na końcu kolejki liczącej około 150-200 osób dzielnie trwają Jan i Katarzyna Kamińscy z Łodzi. Czy nie zraża ich tak długi "wąż" ludzi?

- Ani trochę - zapewniają. - To szczególny i jedyny taki dzień w roku, więc warto swoje odczekać i zobaczyć ten słynny kanał podziemny, w którym jeszcze nigdy nie byliśmy. Po zwiedzeniu "Dętki" wybieramy się do EC-1.

Podobnie - to też już tradycja - oblegany jest pałac Poznańskich przy ul. Ogrodowej.

- W kolejce stoimy już prawie pół godziny. Dlaczego zdecydowaliśmy się zwiedzić tę rezydencję? Otóż nigdy w niej nie byliśmy. Z zewnątrz wygląda niezwykle okazale i efektownie. Dlatego postanowiliśmy się przekonać, czy także wnętrza są tak wspaniałe - mówią Magdalena Kiełbik z Piotrkowa Trybunalskiego i Jakub Szulc z Tomaszowa Mazowieckiego.

W Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym jak zwykle zwiedzających nie brakuje przed gablotami z bogatą kolekcją monet: od starożytnej Grecji i Rzymu, przez średniowiecze, Rzeczpospolitą szlachecką, czas rozbiorów i II Rzeczpospolitą do okresu PRL. Swoich miłośników mają też ekspozycje etnograficzne z regionu opoczyńskiego, rawskiego, łowickiego i sieradzkiego. Zapytana o najciekawszą prezentację, księgowa Jolanta Michalska z Pabianic bez wahania wskazała na wnętrze chaty wiejskiej z piecem, łóżkiem, kołyską, kufrem, kołowrotkiem i... niepowtarzalnym, przedwojennym klimatem.

Zobacz program:NOC MUZEÓW w Łodzi. Nocne wędrówki między skarbcami dziedzictwa historii i sztuki [ATRAKCJE]

Jak przystało na Muzeum Kultur i Tradycji Wyznaniowych przy placu Wolności, obok siebie w pełnej symbiozie spoczywają: śpiewnik ewangelicki, mitra biskupa prawosławnego, fotel papieski, w którym zasiadał Jan Paweł II podczas spotkania z łódzkimi włókniarkami oraz tałes, jarmułka, zwoje Tory i tefilin, czyli dwa pudełka skórzane z pergaminem zawierającym cytaty z Tory.

Piętro niżej mamy Muzeum Farmacji, a w nim cenne zbiory mebli i naczyń aptecznych, z których wyróżniają się wazy, dzbany i amfory z fajansu lub porcelany. Dużym powodzeniem cieszą się różne mikstury zdrowotne sporządzone przez przyszłych farmaceutów.

- Przygotowaliśmy m.in. maść mentolową, która jest dobra na katar i ma właściwości odkażające, a także olejek lawendowy, który nie tylko regeneruje, lecz można go stosować przeciw trądzikowi - wyjaśnia Sylwia Trela, studentka III roku Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Wychodząc z tego muzeum nie zapomnijmy zerknąć na kopię słynnego obrazu Jana Matejki - "Alchemik Sędziwój".

Noc Muzeów 2016 w Łodzi. Muzeum Kanału Dętka [ZDJĘCIA]

Noc Muzeów 2016 w Łodzi. Se-ma-for Muzeum Animacji

Noc Muzeów 2016 w Łodzi. Se-ma-for Muzeum Animacji [ZDJĘCIA]

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 9 - 15 maja 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki