Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NOC MUZEÓW w Łodzi. Nocne wędrówki między skarbcami dziedzictwa historii i sztuki [ATRAKCJE]

Aida Stępniak
NOC MUZEÓW| Drugi majowy weekend należy ponownie do „Nocy Muzeów”. Wydarzenie zapoczątkowane w 1997 roku w Berlinie od 12 lat odbywa się w Łodzi. W nocy z 14 na 15 maja w 57 instytucjach odbędą się przygotowane na tę okoliczność wydarzenia przybliżające nie tylko to, co skrywają muzealne „skarbce”

Z czego bierze się popularność organizowanej od 1997 roku w Europie Nocy Muzeów? Co sprawia, że ludzie w kolejnych państwach zdecydowani są stać nierzadko godzinami w kolejkach, aby za darmo obejrzeć wystawy, które bez pośpiechu można i tak oglądać można na co dzień (a przez jeden dzień w tygodniu za darmo)? Chodzi o radość z wspólnego przeżywania spotkania z czymś nowym i obcym? A może ważniejsze jest uczestnictwo w specjalnie przygotowanych na tę noc wydarzeniach? Zapewne nie uda się znaleźć jednej odpowiedzi, a tymczasem popularność Nocy Muzeów rośnie z roku na rok.

W Łodzi Noc Muzeów odbyła się po raz pierwszy w 2005 roku i wówczas na „tryb nocny” przełączyło się 5 placówek. W 2009 roku liczba muzeów, ich oddziałów i podmiotów włączających się w akcję (także uczelni wyższych, galerii etc.) po raz pierwszy przekroczyła dwadzieścia, w latach 2011 i 2012 zbliżyła się do czterdziestu, w 2014 roku wyniosła 49, a rok temu - 57. W tegorocznej „Nocy Muzeów” ma wziąć udział 60 podmiotów (de facto jest ich tyle samo, co przed rokiem, ale „rekordową” liczbę tworzą trzy dodane do programu wycieczki).

NOC MUZEÓW w Łodzi 2016. Program: zobacz, co będzie się działo w nocy 14-15 maja

Muzea stają się remedium na coraz częstsze obcowanie ze światem wirtualnym - bo tutaj wszystkiego, co związane z naszą przeszłością i dziedzictwem kulturowym, można doświadczyć w bezpośrednim kontakcie. Muzea stają się również przestrzenią coraz bardziej przyjazną nie tylko specjalistom i nie tylko wybitnym znawcom sztuki. Także te łódzkie. Co przygotowały na noc z 14 na 15 maja?

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej (ul. Piotrkowska 282)

Zwiedzający będą mieli okazję przyjrzeć się wystawom w ramach 15. Międzynarodowego Triennale Tkaniny, 11. Ogólnopolskiej Wystawy Miniatury Tkackiej, 2. Międzynarodowego Triennale Tkaniny Młodych YTAT, 13. Ogólnopolskiej Wystawy Tkaniny Unikatowej oraz wystawie czasowej „Roni Ben-Ari. Wspomnienie ojcowskich krosien”. Poza tym na godzinę 18 zaplanowano otwarcie wystawy „Łódzka praczka”, o godzinie 20 rozpocznie się koncert uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego, między godziną 21.30 a północą będzie trwać noc z muzyką afrogospel wykonaniu Łódzkiej Grupy Gospel, a od godziny 18 będzie trwał pokaz zabytkowych samochodów organizowany przez grupę „Retro Pasjonaci”.

Dostępne będą też wystawy stałe: Muzeum interaktywne „Kotłownia”, „Z modą przez XX wiek”, „Dawne zakłady Ludwika Geyera 1828 - 2002”, „Narzędzia i maszyny włókiennicze w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa”, „Rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX/XX w.”, „Prezentacja maszyn w ruchu”, „Rekonstrukcja wnętrz mieszkań robotniczych z lat 20. i 30. XX w.”, „Rekonstrukcja wnętrza izby warsztatowej z I poł. XIX w.”, „W kuchni Pani Goldbergowej”, „Nasza szafa”, „Rzemiosła dawnej Łodzi - zakład krawiecki”, „Piękno z umiejętności. Krawiectwo w archiwaliach i publikacjach ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi” oraz „Łódzka praczka”.

Natomiast w Skansenie Architektury Drewnianej będą również czynne pracownie: Pracownia Sztuk Wszelakich „Pod Złotym Jamnikiem”, Autorska pracownia rzeźby Magdaleny Walczak, Pracownia szycia i filcu artystycznego „JUPIENTER”, Galeria Papieru i Druku, Pracownia „Sizalowy Świat Baśni i Bajek”, Pracownie Up-LIFE i Rybka Projekt.

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne (pl. Wolności 14)

Placówka zaproponuje swoim gościom wystawę „Rzeczy” autorstwa Agnieszki Chojnackiej, wystawy stałe: archeologiczna „Przeszłość wydobyta z ziemi”, etnograficzna „Szare jak ziemia, barwne jak pamięć” oraz numizmatyczna „Pieniądz na ziemiach polskich” oraz fotorelację z wystawy na temat 1050-lecia Chrztu Polski zatytułowanej „Jestem wśród Was”.

Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach kaligrafii i warsztatach origami przygotowanych przez Ośrodek Języka i Kultury Japonii im. Prof. Ryochu UMEDY. O godzinie 22 rozpocznie się pokaz sztucznych ogni.

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Muzeum Fabryki (ul. Drewnowska 58)

Tu odbędą się dwa maratony filmowe: maraton dokumentu o robotniczej Łodzi oraz maraton dokumentów nakręconych przez stowarzyszenie Filmowe Archiwum Historii Opowiedzianej (FAHO).

Oprócz tego będzie można poszerzyć swoją wiedzę na temat maszyn używanych w procesie produkcji tkanin i warunków, w jakich pracowali robotnicy w dawnych zakładach Izraela Poznańskiego oraz obejrzeć prezentację pracy XIX-wiecznych krosien.

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego (pl. Wolności 2)

Goście będą mieli okazję zobaczyć „Zielnik Syreniusza” z 1613 r., elementy wyposażenia zabytkowej łódzkiej apteki, obraz „Wspomnienie” Dariusza Piekuta oraz wystawę planszową „Ceramika apteczna z kolekcji Mateusza B. Grabowskiego w krakowskim Muzeum Farmacji.”. Oprócz tego będzie można przyjrzeć się dawnym metodom wytwarzania czopków, pigułek i ręcznego wytwarzania maści, poznać zapachy przypraw i ziół oraz przyjrzeć się doświadczeniom fizykochemicznym.

Noc Muzeów 2015 w Łodzi. Galerie, muzea, pałace otwarte dla ...

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Muzeum Geologiczne im. Jana Ziomka (Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Kopcińskiego 31)

Zainteresowani mogą wziąć udział w prelekcjach „Zwykły kamień polny”, które będą się rozpoczynać o godzinie 18.30, 20 i 21.30. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia swoich geologicznych znalezisk, które będzie można zweryfikować.

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1)

W muzeum będzie można obejrzeć zabytkowe wnętrza rezydencji, obejrzeć wystawy czasowe: „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym”, „Skarby filmowego pałacu”, „Kamera studyjna Telewizji Polskiej”, „Popiół i diament”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Żuki Starewicza”, oraz ekspozycje stałe: „Od negatywu do kopii”; „Amanci przedwojennego kina”, „Cud ożywionej fotografii”, „Tajemnice planu filmowego”, „Rówieśnik kinematografu - Magia seansów w fotoplastikonie”, „Latająca maszyna” i „Pałac pełen bajek”. nie zabraknie również seansów i filmowe konkursy z nagrodami, pokazów plenerowych na dziedzińcu i multimedialnego pokazu 7. edycji wirtualnego Muzeum.

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź (ul. Wierzbowa 51)

Pasjonaci tramwajów i autobusów będą mogli zapoznać się z liczącymi ponad 5000 eksponatów i obejrzeć wystawy: biletów komunikacji miejskiej z różnych miast Polski, „30 lat zajezdni Telefoniczna” oraz modeli w skali 1:25 autorstwa Jacka Mądrego.

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Muzeum Książki Artystycznej (ul. Tymienieckiego 24)

Dla swoich gości muzeum przygotowało wystawę druków typograficznych i lentykularnych „step by step printing Suprematyzm….”, pokaz odlewania czcionek metalowych, performance muzyczny o tytule „Sounds from type machines” (planowany na godziny: 18, 21 i 24) i promocję 15-tej edycji festiwalu „Otwarta wystawa” i imprez towarzyszących jej imprez.

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Muzeum Miasta Łodzi - Pałac Poznańskich (ul. Ogrodowa 15)

Od godziny 18 będzie można zwiedzać w 250-osobowych grupach (wejścia o pełnych godzinach) następujące ekspozycje: „Kącik melomana” ze sprzętem Łódzkich Zakładów Radiowych Unitra Fonica, zabytkowe wnętrza Pałacu Poznańskich, „Andrzej Gieraga. Progresje” oraz Panteon Wielkich Łodzian - gabinety Juliana Tuwima, Władysława Reymonta, Jerzego Kosińskiego, Aleksandra Tansmana, Artura Rubinsteina, Karla Dedeciusa oraz Jana Karskiego.

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Muzeum Kanału „Dętka”, Oddział Muzeum Miasta Łodzi (pl. Wolności)

Podziemia Placu Wolności będzie można zwiedzać z przewodnikiem w 15-osobowych grupach co 15 minut. Ostatnia grupa zejdzie do „Dętki” o godzinie 0.45.

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Muzeum Miasta Łodzi, Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych (pl. Wolności)

Muzeum zaproponuje zwiedzającym trzy wystawy: „Wiele wyznań, jedno miasto”, „Plac Wolności, dawniej Rynek Nowego Miasta” oraz „Kolory Prawosławia. Polska”.

Noc Muzeów 2015 w Łodzi. Muzeum ms2 [ZDJĘCIA]

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej (ul. Wólczańska 202)

W tym muzeum wydarzenia będą odbywać się pod hasłem „Co nam w duszy gra… czyli muzyka i śpiew w dawnej szkole”. O godzinie 18.30 i 19.15 wystąpią solistki z zespołu Triolki i zespół sportowo-taneczny ze Szkoły Podstawowej Nr 46 w Łodzi. O godzinie 20 wystąpią uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Aleksandra Tansmana w Łodzi, a o godzinie 23 - grupa Ars Temporis. Między godziną 18 a północą Marcin Pryt poprowadzi „Przegląd muzyki eksperymentalnej, inspirowanej duchem miasta i maszyny XX i XXI wieku”. Będzie też można wziąć udział w warsztatach muzycznych oraz obejrzeć ekspozycje: „Oświata łódzka końca XIX i początku XX wieku”, „Co nam w duszy gra… czyli muzyka i śpiew w dawnej szkole”, „ Muzyka w Bibliotece” oraz „Najnowsze nabytki Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej”.

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego (Park im. H. Sienkiewicza)

W zbiorach liczących ok. 2000 eksponatów będzie można zobaczyć m.in. słonia indyjskiego, hipopotama, kraba japońskiego i wiele innych gatunków.

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Muzeum Sztuki w Łodzi - ms1 (ul. Więckowskiego 36)

Ms1 proponuje dwie ekspozycje: Salę Neoplastyczną, czyli aranżację projektu Władysława Strzemińskiego oraz „Salon de Fleurus” - rekonstrukcja paryskiego salonu Gertrudy Stein.

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Muzeum Sztuki w Łodzi - ms2 (ul. Ogrodowa 19)

Podczas zwiedzania wystawy „Atlas Nowoczesności. Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku” będzie można wziąć udział w akcji „Jestem w kropce”, której efektem ma być powstanie kolektywnego dzieła sztuki.

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Muzeum Pałac Herbsta, Oddział Muzeum Sztuki w Łodzi (ul. Przędzalniana 72)

Goście pałacu zwiedzą ekspozycja wnętrz z przełomu XIX i XX wieku oraz ę Galeria Sztuki Dawnej, w której eksponowane są obrazy m.in. Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego.

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Muzeum Tradycji Niepodległościowych (ul. Gdańska 13)

W tej instytucji będzie można zobaczyć, jak wyglądał dzień z życia średniowiecznego kata oraz jak w czasach staropolskich pisano listy. O godzinie 18, 19.30 i 21 Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ rozpocznie prelekcje, podczas których zaprezentuje współczesne uzbrojenie i film o roli polskich żołnierzy na misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Na dziedzińcu będzie można wybić okolicznościową monetę i „nieśmiertelnik”, i zobaczyć historyczną broń używaną przez 10 Pułk Piechoty. Z kolei współczesną broń pokaże chętnym kolekcjoner Bartosz Adryańczyk. Będzie też można obejrzeć wystawy: „Drogi do Niepodległej 1791-1921”, „Więzienie przy Długiej (Gdańskiej) w Łodzi 1885-1953”, „Rewolucja 1905-1907. W 110. rocznicę wybuchu” oraz „II Rzeczpospolita w karykaturze” .

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Muzeum Tradycji Niepodległościowych - Oddział „Stacja Radegast” (al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12)

Przygotowano koncerty zespołu Accorinet Klezmer Band, które rozpoczną się o godzinie 20 i 22, oprowadzanie z przewodnikiem dotyczące historii, budowy i funkcjonowania parowozu oraz wystawy: „Litzmannstadt Getto 1940-1944”, „Kufer Rodziny Schwarz” i „Dokąd nas wiozą, co nas czeka...”.

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Muzeum Tradycji Niepodległościowych - Oddział Martyrologii Radogoszcz (ul. Zgierska 147)

O godzinie 19 i 21 kustosz Konrad Czernielewski poprowadzi wykłady „Wojenne przygody niedźwiedzia Wojtka”. Oprócz tego przygotowano prezentację mundurów i uzbrojenia z czasów I wojny światowej oraz wystawy: „Łódź i ziemia łódzka w okresie wojny i okupacji 1939-1945”, „Więzienie na Radogoszczu 1939-1945” i „Auschwitz - Fabryka śmierci. Topografia i codzienność obozu koncentracyjnego oraz zagłady”.

Noc Muzeów 2015 w Łodzi. Muzeum Tradycji Niepodległościowych [ZDJĘCIA]

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Se-ma-for Muzeum Animacji (ul. Targowa 1/3 B. 24, wejście od ul. Tuwima 54)

Oprócz wystaw dla dzieci, jak i dorosłych organizatorzy przygotowali też atrakcje w plenerze: loterię fantową, gry i zabawy (puzzle, zagadki logiczne, piasek kinetyczny, gry planszowe).

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Zajezdnia Muzealna Brus (ul. Konstantynowska 115)

Poza ekspozycją pojazdów gościom zostaną udostępnione następujące wystawy: wystawa kasowników „Kasowniki biletów - dawniej i dziś”, „Sygnalizacja świetlna na łódzkiej sieci tramwajowej w latach 60., 70. i 80. - Laboratorium Techniki”, „Przegląd biletów czasowych i jednorazowych województwa łódzkiego 1994-2015” i „Tramwajowe mierniki elektryczne - Laboratorium Techniki”. Zwiedzanie z przewodnikiem od g. 19.

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Łódzki Dom Kultury (ul. Traugutta 18)

Próba otwarta Teatru California (od godz. 19), koncert duetów Artur Kubasik & Małgorzata Frontczak i Tomasz Wiktorowicz & Daria Bienias, multimedialna prezentacja języka esperanto i ruchu esperanckiego (od godz. 19). W galerach ŁDK otwarte będą wystawy m.in.: „Sansara. Nepal” W. Moskwy, „Zapis cyfrowy - zapis malarski” Mikołaja Sęczawy i „Od Jagiellońskiej do Europejskiej” Piotra Wdowiaka.

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Centrum Dialogu im. M. Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83)

Bedzie można obejrzeć trzy wystawy: „Jesteśmy drzewami wiecznymi” - przygotowaną na 70. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto, „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” (portrety uratowanych dzieci Holokaustu zestawione z fotografiami ich rodziców żydowskich i przybranych polskich) i „Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki Kultury” - ukazująca ważną część dziedzictwa Giedroycia i Instytutu Literackiego.

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Ośrodek Propagandy Sztuki (Park im. Sienkiewicza)

Dostępna będzie wystawa Jakub Wujek. Architekt” przypominająca jednego z najbardziej uznanych łódzkich architektów (oprowadzenia o godz. 18, 20 i 22). Odbędzie się też dyskusja wokół książki Jakuba Wujka „Mity i utopie architektury XX w.” (godz. 21) i wideo mapowanie 3D na fasadzie budynku OPS.

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 121)

ASP już czwarty raz bierze udział w akcji. Tym razem zaprasza m.in na Targi Sztuki Studenckiej, prezentację techniki czerpania papieru i pracy na krośnie żakardowym, zwiedzanie wystaw prac studentów, pedagogów i gości oraz wykład dra Łukasza Sadowskiego „Przeminęło z wiatrem? O dawnej architekturze miast na południu USA”.

NOC MUZEÓW W ŁODZI: Wieczorne spotkanie w Parku Źródliska (wejście do parku przy Muzeum Kinematografii)

Przewodnicy TOTUTOTAM wraz z Zieloną Łodzią zapraszają na wieczorne spotkanie w Parku Źródliska I i II. Odbędzie się też gra polegająca na szukaniu „skarbów Scheiblera”, mini-konkurs z nagrodami.

W 2015 roku suma osób odwiedzających biorące udział w akcji placówki wniosła około 91 tysięcy (przy założeniu, że jedna osoba mogła pojawić się w więcej niż jednej instytucji). Do miejsc najpopularniejszych należał wtedy m.in. Centralny Muzeum Włókiennictwa (7141 odwiedzających), Muzeum Farmacji (5000), Se-Ma-For Muzeum Animacji (7000), pierwszy raz otwarte i powszechnie dostępne EC1 Miasto Kultury (10000). Kto zdobędzie palmę pierwszeństwa w tym roku? Zdecydują jak zwykle swoimi nogami łodzianie.

Jak w latach ubiegłych, tak i teraz służby miejskie przygotowały specjalne linie tramwajowe i autobusowe M1, M2, M3, M4 i M5.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 9 - 15 maja 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: NOC MUZEÓW w Łodzi. Nocne wędrówki między skarbcami dziedzictwa historii i sztuki [ATRAKCJE] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki