Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc muzeów wreszcie na żywo, chociaż w reżimie sanitarnym. W Łodzi weźmie w niej udział 16 instytucji kulturalnych i jeden kościół

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Po rocznej przerwie "Noc Muzeów" wraca również na żywo. W Łodzi do akcji włączyło się 16 placówek kultury i jeden kościół. Większość zaprasza na osobiste zwiedzania. Nadal jednak obowiązuje pandemiczny reżim sanitarny. W związku z tym proponowane są też prezentacje w sieci. Również takie przygotowane specjalnie na tę okazję. Muzealnicy mają nadzieję, że wiele osób zrezygnuje ze stania w długich kolejkach (w związku z reżimem liczba osób zwiedzających na raz jest ograniczona) na rzecz transmisji online.

Po raz kolejny w te inicjatywę włącza się Muzeum Miasta Łodzi. Cała sobota 15 maja będzie udostępniona za darmo, żeby wszyscy chętni mogli w sposób bezpieczny obejrzeć wszystkie ekspozycje, zarówno te stałe jak i czasowe. Trzeba przy tej okazji pamiętać, że pałac Izraela Poznańskiego, w którym mieści się muzeum został odrestaurowany. Można w nim podziwiać reprezentacyjna klatkę schodową, imponujące i pełne przepychu sale lustrzana i jadalna oraz gabinety historyczne. Nowością jest wystawa "Łódź w Europie - Europa w Łodzi". Dla zwiedzających otwarty będzie także ogród, któremu przywrócono historyczny charakter.

Osobiście będzie także można pójść do Muzeum Tradycji Niepodległościowych (także oddziały Stacja Radegast i Radogoszcz) w godz. 10-23. Do końca maja można podziwiać wystawę "Enigma". Z okazji "Nocy Muzeów" przygotowano w nim także dwie nowe prezentacje online. Jedna to prezentacja obrazów z zasobów placówki (z lat 60 i 70), które będą ilustrowane współczesnymi zdjęciami pokazując jak artyści postrzegali nasze miasto i jak ono zmieniło się na przestrzeni dekad. Druga prezentacja to grypsy więźniarek, gdy w muzeum mieściło się więzienie dla kobiet. Będzie to opowieść o tym jak grypsowały i co w tych wiadomościach było napisane. Z kolei funkcjonariusze łódzkiego Aresztu śledczego opowiedzą jak współcześnie osadzeni próbują się porozumiewać ze światem zewnętrznym.

Do swoich przepięknych przestrzeni zaprasza EC 1, które spróbuje zaskoczyć zwiedzających. Od godz. 18 będzie udostępniona większość powierzchni wystawienniczych. Warto zabrać telefon i słuchawki, ponieważ przygotowano mówiony przewodnik, który oprowadzi gości opowiadając o ciekawych miejscach, a szczególnie o ścieżce przetwarzania energii, która uchodzi za najpiękniejszą.

Szczegółowy grafik z zasadami zwiedzania można znaleźć na stronie: https://piklodz.pl/noc-muzeow-w-lodzi/

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany