Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Świątyń, czyli spotkanie z reprezentantami wyznań budujących wielokulturowość Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Cerkiew Prawosławna pw. św. Olgi
Cerkiew Prawosławna pw. św. Olgi Krzysztof Szymczak
Ponad pięćdziesiąt świątyń różnych wyznań w sześciu miastach - w tym w Łodzi- otworzy swoje drzwi podczas Nocy Świątyń. Wydarzenie jest zaplanowane na sobotę 21 września.

Noc Świątyń jest wydarzeniem organizowanym od 2015 roku w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przeciw Nietolerancji Religijnej i Islamofobii, Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz Dnia Modlitwy o Pokój. W Łodzi odbędzie się po raz drugi - bezpłatnie i z przewodnikiem będzie można zwiedzić w mieście cztery świątynie.

- Swoje drzwi otworzą łódzkie świątynie czterech wyznań, których przedstawiciele budowali tradycję wielokulturowej Łodzi - wyjaśnia Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, które koordynuje łódzką odsłonę Nocy Świątyń. - Mamy nadzieję, że zainteresowanie będzie spore, pragniemy to wydarzenie wpisać na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych w naszym mieście.

W Noc Świątyń na zwiedzających czekać będą: Cerkiew Prawosławna pw. św. Olgi przy ul. Piramowicza 12 (godziny otwarcia: 19-21), synagoga Gminy Wyznaniowej Żydowskiej przy ul. Rewolucji 1905 roku 28 (godz. 18-21), Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza przy ul. Piotrkowskiej 283 (godz. 18-21) i Parafia Katolicka Zesłania Ducha Świętego przy ul. Piotrkowskiej 2 przy pl. Wolności (godz. 19-21). W cerkwi na zwiedzających czekać będzie przewodnik, a w synagodze zaplanowano spotkanie z rabinem Dawidem Szychowskim.

Podczas Nocy Świątyń w poszczególnych obiektach będzie można dostać wydaną przez Urząd Miasta Łodzi ulotkę-mapę prezentującą „Ścieżkę Kulturową Czterech Wyznań”. Zostało na niej opisanych czterdzieści łódzkich obiektów sakralnych różnych wyznań, w tym również budynki już nieistniejące. Osoby, które nie wybiorą się na Noc Świątyń, mogą otrzymać folder m.in. w Centrum Dialogu przy ul. Wojska Polskiego 83 i w Łódzkiej Informacji Turystycznej przy ul. Piotrkowskiej 28.

- Naszym celem jest pokazanie różnorodności religijnej obecnej w naszym kraju oraz stworzenie przestrzeni do wzajemnego poznawania się i dialogu międzyreligijnego - podkreśla Aleksandra Żegota, współkoordynatorka ogólnopolskiego wydarzenia. - Noc Świątyń jest okazją do odwiedzenia miejsc najważniejszych dla przedstawicieli i przedstawicielek różnych wyznań. Jest to zarówno czas zwiedzania niezwykłych budowli, jak i rozmów z członkami wspólnot religijnych, zadawania pytań i rozwiewania wątpliwości. Chcemy, by Noc Świątyń oprócz swojego kulturalnego charakteru niosła ze sobą także wartość edukacyjną. Wychodzimy z założenia, że przeciwdziałanie stereotypom i edukacja na temat różnorodności religijnej jest najefektywniejsza poprzez bezpośrednie poznanie.

Jak podkreślają organizatorzy, udział w wydarzeniu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich - bez względu na wiek, płeć, pochodzenie czy wyznawaną religię.

od 7 lat
Wideo

Zmarł wybitny poeta Ernest Bryll

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki