Noc Świętojańska w Łodzi [SPRAWDŹ IMPREZY!]

  Noc Świętojańska w Łodzi [SPRAWDŹ IMPREZY!]

  Agnieszka Magnuszewska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Noc Świętojańska w Łodzi. Można szukać kwiatu paproci w Palmiarni.
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Paweł Łacheta

  Z piątku na sobotę wypadała Noc Świętojańska, związana z letnim przesileniem. Obchody jej wiążą się z tradycją wyjątkowo lubianą przez dzieci, czyli z pleceniem wianków. W ten weekend do ozdabiania głów kwiatami okazji nie zabraknie. Dzieci będą mogły też poznać skandynawskie tradycje związane z letnim przesileniem.
  Szwedzkim odpowiednikiem Nocy Kupały jest Midsommar, tylko że Skandynawowie obchodzą je w weekend poprzedzający Noc Świętojańską. Nie tylko plotą wówczas wianki z zebranych przez siebie kwiatów, ale też zdobią zielonymi gałązkami słup majowy. To właśnie wokół niego tańczą zarówno dzieci jak i dorośli.

  Żeby lepiej poznać te obyczaje maluchy powinny wybrać się podczas weekendu do restauracji Ikea.
  W kąciku przeznaczonym dla dzieci zorganizowane zostaną bezpłatne warsztaty z wyplatania wianków oraz tworzenia papierowych kwiatów. To właśnie nimi zostanie ozdobione duże drzewko, które stanie na środku restauracji Ikea. Siły do pracy twórczej doda maluchom słodki poczęstunek. Dzieci mogą wziąć udział w zajęciach w godz. 11-18.

  W niedzielę natomiast starsze dzieci będą mogły poznać polskie tradycje związane z letnim przesileniem, jak puszczanie wianków na wodzie. Wówczas Noc Świętojańską organizuje Ogród Botaniczny. Zabawa rozpocznie się o godz. 18, a pierwszym punktem programu jest gawęda o tradycjach Nocy Świętojańskiej. Kolejne atrakcje to pokazy rzemiosł oraz mody pradziejowej i średniowiecznej. Po rozpaleniu ogniska o godz. 20.50 rozpocznie się inscenizacja obrzędów Nocy Świętojańskiej i puszczanie wianków na wodę. Chociaż wianki można też rzucać na drzewa. Dotyczy to tych okolic, w pobliżu których nie ma rzek.

  Z Nocą Świętojańską związane jest też poszukiwanie kwiatu paproci na mokradłach. Obecnie lepiej z tego zrezygnować i udać się do Palmiarni by paprocie podziwiać. Okazją do tego jest wystawa tych roślin. I chociaż ekspozycja około 50 taksonów paproci tropikalnych i subtropikalnych może nie za bardzo wzbudzić podziw dzieci, to już warsztaty wyplatania wianków świętojańskich na pewno je zachwycą. Zostaną one zorganizowane w niedzielę w godz. 12-14.

  Również w niedzielę warto udać się do arboretum w Rogowie. Chociaż nie będzie tam można wziąć udziału w Nocy Świętojańskiej, to atrakcji nie zabraknie. W arboretum zostanie zorganizowany piknik ekologiczny "Lato pod drzewami", który jest adresowany do rodzin. Między godz. 11 a 17 będzie można wziąć udział w interesujących warsztatach ekologicznych, które poprowadzą Fundacja "Ferso" oraz artyści i twórcy ludowi.

  Natomiast w godz. 11.40-12 zaplanowany jest blok zabaw i konkursów dla dzieci, które poprowadzi Pan Bajarz z Teatru "Piccolo", a w samo południe rozpocznie się godzinny spektakl teatralny "Zaczarowany Las".

  Kolejne atrakcje to leśna dyskoteka (godz. 13), bal ekologiczny (godz. 16), pokaz tresury psów ratowników (godz. 13.30) oraz wycieczka po arboretum z przewodnikiem (godz. 13). Zaplanowano też rodzinne konkursy z nagrodami.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NOC ŚWIĘTOJAŃSKA

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 15

  NOC ŚWIĘTOJAŃSKA WYPADA W WIGILIĘ JANA CZYLI W NOC Z 23 NA 24 CZERWCA a nie tak jak w artykule!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie napisaliście o największej imprezie z okazji nocy świętojańskiej

  mc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 25

  Na Stawach Stefańskiego do 13 do 18 będzie się sporo działo, warto zajrzeć na wydarzenie chociażby na fb https://www.facebook.com/events/161393197373260/?ref=ts&fref=ts lub jak ktoś boi się...rozwiń całość

  Na Stawach Stefańskiego do 13 do 18 będzie się sporo działo, warto zajrzeć na wydarzenie chociażby na fb https://www.facebook.com/events/161393197373260/?ref=ts&fref=ts lub jak ktoś boi się otwierać linka po nazwie: "Piknik Rodzinny Noc Świętojańska" :)zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo