Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocna i świąteczna pomoc medyczna w Łodzi. Gdzie szukać pediatry?

Redakcja
Pediatry nie będzie w każdej przychodni nocnej i świątecznej pomocy medycznej, ale... Dziecku pomoże każdy przyjmujący w niej lekarz. Będą to głównie interniści i rodzinni

Nocna i świąteczna pomoc medyczna w Łodzi

W niedzielę rano zaczęły obowiązywać pierwsze od wielu lat zmiany w nocnej i świątecznej opiece medycznej w Polsce. Tym samym w życie weszła ustawa o sieci szpitali. Nowa organizacja świątecznej i nocnej pomocy dla pacjentów jest zdecydowanie jedną z większych zmian, które wprowadzono od 1 października. W zamyśle Ministerstwa Zdrowia dzięki temu, ma skrócić się czas oczekiwania pacjentów do lekarza oraz ma się poprawić jakość leczenia.

W weeknedowym (29-30 września) wydaniu „Dziennika Łódzkiego” zamieściliśmy pierwszą część poradnika dla pacjentów, opisując w nim dokładnie zasady nowej organizacji NiŚPL oraz dokładne miejsca, w których będzie ona udzielana. W dzisiejszym wydaniu publikujemy adresy, przychodni, w których w nocy i święta od 1 października dziecko otrzyma pomoc pediatry.

Pediatra w wybranych przychodniach

Lekarz specjalizujący się w chorobach dziecięcych, czyli pediatra, nie będzie przyjmował w każdej przychodni, która od niedzieli zaczęła udzielać świadczeń w nocy i święta w województwie łódzkim. Przypomnijmy, że za organizację NiŚPL odpowiadają szpitale, które zakwalifikowały się do sieci na pierwszym, drugim i trzecim poziomie i to zazwyczaj w przy nich powstały punkty takiej pomocy.

Posiadanie pediatry nie było obowiązkiem, który musiały szpitale spełnić, by móc prowadzić NiŚPL, dlatego też nie każda placówka zdecydowała się zawrzeć umowę z lekarzami tej specjalizacji. W Łodzi zrobiły to jednak prawie wszystkie placówki.

Pediatra w nocy i święta od 1 października udziela pomocy w następujących miejscach:

• Przychodnia przy ul. Studzińskiego 61; NiŚPL prowadzi tam Medyceusz, z którym to umowę podpisał odpowiadający za organizację opieki na Bałutach Zachodnich szpital im. Biegańskiego; nr tel.: 42 657 41 25, 510 935 692

• Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera przy ul. Milionowej 14; 42 672 19 18

• Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego przy ul. Kosynierów Gdyńskich 61; 42 687 50 54

• Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. Pirogowa (dawniej im. Madurowicza) przy ul. Wileńskiej 37; 42 680 47 81

• Miejskie Centrum Medyczne im. Rydygiera przy ul. Rewolucji 1905 r. nr 54; 42 633 36 42

• Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Skłodowskiej - Curie w Zgierzu przy ul. Parzęczewskiej 35; 42 717 15 64

W Łodzi pediatry nie będzie jedynie w przyszpitalnej przychodni nocnej i świątecznej pomocy medycznej w szpitalu im. Kopernika przy ul. Pabianickiej.

Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia jednak, że choć tylko kilka szpitali zadeklarowało posiadanie pediatry, we wszystkich pozostałych placówkach dzieci również otrzymają pomoc. W przychodniach nocnej i świątecznej opieki medycznej dyżurują głównie lekarze interniści oraz lekarze rodzinni. Należy pamiętać, że NiŚPL to tylko pomoc doraźna, a nie leczenie systemowe, zatem w każdym punkcie w nocy i święta dziecko otrzyma niezbędną pomoc medyczną.

Cały czas i bez zmian działają izby przyjęć oraz szpitalne oddziały ratunkowe, do których również można skierować się po pomoc z dzieckiem. Takie oddziały prowadzą:

• Ośrodek Pediatryczny im. Korczaka przy ul. Piłsudskiego 71

• Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Konopnickiej przy ul. Spornej 35/50

• Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki przy ul. Rzgowskiej 281/289

Nocna i świąteczna pomoc medyczna w Łodzi

Kiedy po pomoc w nocy i święta

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

Bardzo ważną zmianą, która weszła w życie od października jest to, że w razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka.

Nocna i świąteczna pomoc medyczna w Łodzi
Nocna i świąteczna pomoc medyczna w Łodzi

Nocna i świąteczna pomoc medyczna w Łodzi

Stany nagłe i zagrażające życiu: utrata przytomności, zaburzenia świadomości, drgawki, nagły, ostry ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, nasilona duszność, nagły ostry ból brzucha, uporczywe wymioty, ostre i nasilone reakcje uczuleniowe będące efektem zażycia leku, ukąszenia, czy użądlenia, zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami, rozległe oparzenia, udar cieplny, wyziębienie organizmu, porażenie prądem, podtopienie lub utonięcie, agresja spowodowana chorobą psychiczną, upadek z dużej wysokości, rozległa rana będąca efektem urazu, urazy uniemożliwiające samodzielne poruszanie się.

Kiedy po pomoc do SOR-u

W szpitalnym oddziale ratunkowym udzielana jest pomoc chorym w stanie zagrożenia zdrowia i życia, np. z powodu wypadku, urazu, czy zatrucia. Pomoc udzielana jest niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta i miejsca zdarzenia. Ze świadczeń szpitalnego oddziału ratunkowego NIE NALEŻY korzystać w celu uzyskania:

• recepty na stosowane przewlekle leki

• konsultacji specjalistycznych i badań dodatkowych, poza niezbędnymi w danym momencie

• zwolnienia lekarskiego, wniosku do ZUS, skierowania do sanatorium oraz innych zaświadczeń i druków medycznych niezwiązanych z aktualnym zachorowaniem.

Szpitalny oddział ratunkowy nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej.

SMS-y o zmianach i interaktywna mapa

O nowych punktach nocnej pomocy Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ informuje pacjentów m.in. za pomocą SMS. Wysłano ich już 36 tysięcy.

Na stronie internetowej ŁOW NFZ dostępna jest także supermapa interaktywna. Wystarczy wpisać adres, a mapa pokaże najbliższy, czasem nowy, punkt nocnej i świątecznej pomocy medycznej.

Specjalne numery telefonów dla pacjentów

Od piątku NFZ uruchomił całodobowe numery informacyjne telefonów dla pacjentów. Do godziny 8 rano 2 października cały czas dyżurują pod nim pracownicy łódzkiego NFZ: 42 275 40 55

Uruchomiono także telefon informacyjny dla pacjentów codziennie w godz. 8-20, natomiast do 16 października dostępny całodobowo:

• 801 002 275 - dla telefonów stacjonarnych

• 42 299 92 75 - dla telefonów komórkowych i z zagranicy

Nocną i świąteczną pomoc organizują tylko szpitale na I, II i III poziomie w tzw. sieci.

Nie będzie jej zatem w szpitalach o poziomie ogólnopolskim i specjalistycznym, czyli:

• ogólnopolskie: Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. WAM w Łodzi, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, szpitalu MSWiA w Łodzi, Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi, Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Barlickiego w Łodzi i Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Pomorskiej w Łodzi.

• specjalistyczne: Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi (pulmunologiczny) i NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim (onkologiczny)

W tych szpitalach nadal działać będą szpitalne oddziały ratunkowe lub izby przyjęć, które udzielają pomocy pacjentom w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

Kiedy po pomoc na izbę przyjęć


W przypadku subiektywnego poczucia zagrożenia życia lub w sytuacjach nagłych pacjent ma prawo skorzystać z pomocy doraźnej w szpitalnej izbie przyjęć bez skierowania. Izba przyjęć nie jest miejscem, w którym udzielane są porady planowe. Świadczenia planowe pacjent może otrzymać w ciągu dnia, w trybie ambulatoryjnym, u swojego lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty. W izbie przyjęć udzielane są świadczenia wyłącznie w trybie nagłym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki