WARTO PRZECZYTAĆ
  W Dzienniku Łódzkim

  NAUCZYCIEL NA MEDAL

  Rozwiń
  Nocna prohibicja w Tomaszowie Mazowieckim? Jest projekt...

  Nocna prohibicja w Tomaszowie Mazowieckim? Jest projekt uchwały. Gdzie nie kupisz alkoholu w Łódzkiem?

  Zdjęcie autora materiału
  Beata Dobrzyńska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Nocna prohibicja w Tomaszowie Mazowieckim? Jest projekt uchwały. Gdzie nie kupisz alkoholu w Łódzkiem?

  ©Dariusz Śmigielski

  Czy Tomaszów Mazowiecki będzie kolejnym miastem w województwie łódzkim, gdzie zostanie prowadzona nocna prohibicja? Do biura rady miejskiej trafił właśnie wniosek w tej sprawie.
  Nocna prohibicja w Tomaszowie Mazowieckim? Jest projekt uchwały. Gdzie nie kupisz alkoholu w Łódzkiem?

  ©Dariusz Śmigielski

  Przypomnijmy, że możliwość wprowadzania przez samorządy ograniczeń w sprzedaży alkoholu dała nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Samorządy mogą same ustalić, w jakich miejscach i w jakim czasie mogą obowiązywać ograniczenia.

  Do biura Rady Miejskiej w Tomaszowie Maz. wpłynął właśnie projekt uchwały w sprawie nocnej prohibicji .

  Wniosek podpisało dziewięciu radnych miejskich: Krzysztof Misiak, Marek Skrzypczyk, Cezary Krawczyk, Zbigniew Kamiński, Jarosław Batorski, Jarosław Feliński, Krystyna Bobińska, Adam Iwanicki i Kazimierz Baran. Sześciu z nich to radni Prawa i Sprawiedliwości.

  Jak wynika z treści przedstawionego projektu uchwały, zakaz miałby dotyczyć sprzedaży wszelkiego alkoholu przeznaczonego do spożycia poza miejscem sprzedaży między godziną 22 a 6. Jak wynika z treści, zakaz nie dotyczyłby barów i restauracji.

  Zdaniem wnioskujących wprowadzenie zakazu “będzie miało pozytywny wpływ na odpowiednie kształtowanie polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi oraz przyczyny się do ograniczania przypadków zakłócania porządku publicznego na terenie miasta”.

  Teraz projekt jest analizowany w biurze Rady Miejskiej, radni chcą, by został przyjęty podczas sesji jeszcze w sierpniu, w życie miałby wejść w ciągu 14 dni od daty przyjęcia.

  Przeciwny obostrzeniom jest prezydent Tomaszowa Marcin Witko. - Nie jestem zwolennikiem takich ograniczeń - mówi prezydent Witko. - To po prostu wspieranie melin. Takie działania przynoszą moim zdaniem odwrotny od zamierzonego skutek, co pokazała już historia. Pamiętam te czasy, kiedy w Tomaszowie rejestrowaliśmy dużą liczbę zgonów, gdzie przyczyną śmierci było spożycie alkoholu z niewiadomego źródła. Dla mnie najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców.

  W Piotrkowie już wprowadzili, w Łodzi byli przeciw
  Przypomnijmy, że podobną uchwałę, ale ograniczającą sprzedaż w godzinach 23-6, wprowadził w kwietniu Piotrków Trybunalski. Przyjęcie uchwały było poprzedzone burzliwą dyskusją, ostatecznie przyjęto ją 14 głosami „za” przy trzech przeciwnych i trzech wstrzymujących się. Pomimo zastrzeżeń niektórych radnych, co do treści i procedury przyjęcia, zakaz został wprowadzony w maju i działa do dziś.

  W Łodzi na temat wprowadzenia zakazu wypowiedzieli się sami mieszkańcy. Konsultacje odbyły się w maju. W sondażu telefonicznym 50 proc. mieszkańców nie chciała zakazu, 40 proc. było za ograniczeniem, a 10 proc. nie miało zdania. W ankietach papierowych i na platformie Vox Populi przeciwników zakazu było jeszcze więcej - około 60 proc go nie chciało. Na podstawie tych wyników prezydent Hanna Zdanowska zadecydowała, że nie wystąpi z wnioskiem do rady o wprowadzenie ograniczeń.

  Również w Radomsku urząd zapytał o prohibicję mieszkańców. Z przeprowadzonej ankiety wynikało, że mieszkańcy nie chcą żadnych ograniczeń.

  CZYTAJ TEŻ: Nocna prohibicja w Piotrkowie Trybunalski ustalona

  Nocna prohibicja w centrum Katowic:

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo