Nowa aplikacja i witryny do poznawania Łodzi. 4 kultury. re:WITALIZACJA, Alternatywny Guidebook Łodzi, Wiosło Smaku

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W sieci pojawiło się kilka nowych i ciekawych inicjatyw, promujących historię Łodzi, jej lokale oraz kulinaria. Pisząc o nich wcale nie zachęcamy do ślęczenia przed komputerem – ale do spacerów. >>> Czytaj więcej na kolejnym slajdzie >>>
W sieci pojawiło się kilka nowych i ciekawych inicjatyw, promujących historię Łodzi, jej lokale oraz kulinaria. Pisząc o nich wcale nie zachęcamy do ślęczenia przed komputerem – ale do spacerów. >>> Czytaj więcej na kolejnym slajdzie >>>alternatywnyguidebookldz.pl
Udostępnij:
W sieci pojawiło się kilka nowych i ciekawych inicjatyw, promujących historię Łodzi, jej lokale oraz kulinaria. Pisząc o nich wcale nie zachęcamy do ślęczenia przed komputerem – ale do spacerów.

Z witryny internetowej Google Play – z aplikacjami do zainstalowania na smartfony – można ściągnąć główny efekt projektu "4 kultury. re:WITALIZACJA”. Jego autorka, Katarzyna Tośta, zrealizowała go w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

4 kultury. re:WITALIZACJA

Dzięki nowej aplikacji można przejść ścieżkę prezentującą pozostałości po kulturach Żydów, Niemców i Rosjan, mieszkających kiedyś w Łodzi. Użytkownik dowie się np., gdzie stała Wielka Synagoga, zbudowana z funduszy fabrykantów, w tym Izraela Poznańskiego – i w jakich okolicznościach doszło do jej całkowitego zniszczenia.

Oprócz uruchomienia aplikacji, Katarzyna Tośta przewidziała w ramach swojego projektu zajęcia edukacyjne dla łódzkich dzieci – m.in. warsztaty graffiti z wykorzystywaniem szablonów nawiązujących do tradycyjnej wycinanki żydowskiej oraz zwiedzanie cerkwi św. Olgi.

Alternatywny Guidebook Łodzi

Inny spacer zaproponowali autorzy "Alternatywnego Guidebooka Łodzi" – czyli studenci trzeciego roku Nowych mediów i kultury cyfrowej w Instytucie Kultury Współczesnej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową tego hasła znajdziemy witrynę prezentującą 15 alternatywnych miejsc w Łodzi – od Pop’n’Art, opisanego jako "pub kulturalny" na placu Wolności, do Rudzkiej Góry, czyli najlepszego w mieście punktu widokowego.
Kto uznał te miejsca za "alternatywne"?

Twórcy "Alternatywnego Guidebooka Łodzi" nie są rodowitymi łodzianami, w większości to mieszkańcy różnych części Polski i Europy. Łódź stała się dla nich przystanią w czasie studiów, którą musieli poznać, a teraz chcą pomóc innym w odkrywaniu tego urokliwego miasta. Ich celem jest odejście od utartych ścieżek na kulturalnej i turystycznej mapie Łodzi oraz ukazanie miejsc, o których tradycyjne przewodniki milczą, a przyjezdni odkrywają je czasem po kilku latach
– opowiada Karolina Misiarek, studentka reprezentująca grupę odpowiedzialną za uruchomienie witryny. Ta grupa zrobiła to pod kierunkiem mgr Natalie Moreno-Kamińskiej, prowadzącej warsztat Organizacja i zarządzanie kulturą w dobie nowych mediów. Alternatywny przewodnik był pracą zaliczeniową dla części jej studentów. Czy słusznie otrzymali oni promocję? Można sprawdzić to w sieci osobiście.

Wiosło Smaku

Inna grupa z trzeciego roku nowych mediów, także na zaliczenie, stworzyła pod kierunkiem mgr Natalie Moreno-Kamińskiej "Wiosło Smaku". To hasło w wyszukiwarkach internetowych doprowadzi nas do witryny prezentującej łódzkie dziedzictwo kulinarne – z przepisami m.in na krupnik bałucki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nigdy nie patrzyliśmy tak daleko - teleskop Jamesa Webba

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie