Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Klasyka Europy - "Zbójcy"

łk
materiały prasowe
Schauspielhaus Bochum to jedna z najbardziej znaczących scen w Niemczech. Tam Jan Klata zrealizował "Zbójców" Friedricha Schillera. 24 listopada w Teatrze im. Jaracza ujrzymy co jeden z czołowych polskich reżyserów zrobił z tym sztandarowym dziełem niemieckiego romantyzmu.

Dwaj bracia, Karol i Franciszek Moorowie, stają przeciw sobie. Starszy, Karol, walcząc o wolność, zbiera wokół siebie bandę zbójców, którzy, rabując i mordując, sieją strach i trwogę. W tym czasie Franciszek knuje intrygę przeciwko bratu, dziedzicowi rodzinnego majątku. Za sprawą tych samych knowań chce się równocześnie pozbyć ojca. Zależy mu także na zyskaniu względów narzeczonej brata. Karol, poznawszy zamiary krewnego, obmyśla zemstę, dla której poświęci swe wolnościowe ideały.

Sztuka, opowiadając o walce dobra ze złem, nie określa wyraźnie i jednoznacznie kto którą jakość reprezentuje. Zasługujący na potępienie nagle przekonuje do swoich racji. Intencje bohatera zaś nie są tak czyste, jak się z pozoru wydawało. Wszystko jest względne, zależy od przyjętej perspektywy, i w każdej chwili może ulec. Klata zgłębia problem wolności jednostki, niszczycielskiej siły idealistów i magicznej mocy więzów rodzinnych.

Jego"Zbójcy" to także efekt współpracy z dramaturgiem Olafem Krockiem. Scenografię i kostiumy opracowała Justyna Łagowska. Choreografię przygotował Maćko Prusak. W spektaklu występują: Andreas Grothgar, Raiko Kuster, Florian Lange, Nicola Mastroberardino, Ronny Mierach, Kristina-Maria Peters, Bernd Rademacher, Felix Rech, Dimitrij Schaad, Klaus Weiss. Premiera spektaklu odbyła się 3 marca 2012 roku. Trwa on 2 godziny i 45 minut (z jedną przerwą).

Schauspielhaus Bochum jest jedną z najbardziej renomowanych i największych scen niemieckich. Wiążą się z nim nazwiska legendarnych artystów teatru, dyrektorów jak Klaus Peyman i Peter Zadek.

Teatr ściśle współpracuje z najważniejszymi artystami teatru w kraju i za granicą, z Europy i spoza Europy. Buduje więzi pomiędzy różnymi ludźmi i kulturami, reprezentującymi zarówno najbliższy region jak i świat. Prowadzi międzykulturowy dialog w duchu współistnienia i wspólnej odpowiedzialności za przyszłość.

Jego dyrektor Anzelm Weber zaprasza do współpracy europejskich i światowych reżyserów, wśród których są Tunezyjczyk Fidel Jaibi, Polak Jan Klata, Paul Koek ze swoją renomowaną grupą teatralną "Veen Fabriek" z Holandii, jak również sławni reżyserzy niemieckojęzyczni jak David Bosch czy Roger Vontobel oraz młodzi twórcy- Christoph Nussbaumeder, Reto Finger, Nuran David Calis,

Jan Klata (rocznik 1973) jest absolwentem Wydziału Reżyserii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Teatralnego rzemiosła uczył się u takich mistrzów jak Jerzy Grzegorzewski, Jerzy Jarocki czy Krystian Lupa.

Jego spektakle, często inspirowane klasyką, choć odnoszą się do współczesnej rzeczywistości i diagnozują najpoważniejsze problemy i choroby, z którymi zmagają się współczesna Polska i świat. Teatr Klaty wyrasta z niezgody na rzeczywistość polityczną i społeczną. Klata krytykuje marazm społeczny, powierzchowność wiary i bezrefleksyjność oglądu świata. Jego spektakle opowiadane są oryginalnym językiem, ostro. Reżyser, kreśląc swoje wizje, często używa grubej kreski. Miksuje sceny, muzykę, sekwencje ruchowe, efekty dźwiękowe i świetlne.

Jego spektakle były prezentowane i nagradzane na licznych festiwalach w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Paszportu Polityki, Nagrody im. Konrada Swinarskiego, Lauru Konrada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki