Nowa strategia dla zoo przyjęta. Jak się zmieni łódzki...

  Nowa strategia dla zoo przyjęta. Jak się zmieni łódzki ogród? [ZDJĘCIA]

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Nowa strategia dla zoo przyjęta. Jak się zmieni łódzki ogród? [ZDJĘCIA]
  1/13
  przejdź do galerii
  Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi obchodził w środę jubileusz 75-lecia. To data symboliczna, bo w dniu, kiedy pracownicy ogrodu sentymentalnie podsumowywali przeszłość, radni na posiedzeniu Rady Miejskiej dyskutowali o przyszłości i przyjęli nową strategię rozwoju zoo.
  Na obrady sesji Rady Miejskiej trafił projekt uchwały, który zakłada rozbudowę i rozwój zoo w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Strategia zakłada dofinansowanie miejskiego ogrodu zoologicznego z budżetu Łodzi kwotą 22 milionów złotych.

  Jak zmieni się łódzkie zoo? Ma być większe m.in. o felidarium, czyli pawilon dla dużych kotów, w którym zamieszkają: pantery śnieżne, jaguary i pumy. W samym sercu ogrodu wyrośnie tropikalna dżungla, którą łodzianie będą mogli zwiedzać przez cały rok. W dżungli zamieszkają m.in. aligatory chińskie, lemury wari i zwierzęta z Madagaskaru.

  Władze zoo w ostatecznej wersji strategii zrezygnowały z planowanej pierwotnie rozbudowy zoo o nowe tereny po drugiej stronie ulicy Konstantynowskiej.
  Tam miały zamieszkać tzw. gatunki całoroczne, czyli takie, które nie wymagają budowy zamkniętych pawilonów m.in.: wilk, niedźwiedź brunatny, żubr, jeleń. Rozbudowa miała kosztować miasto 20 mln zł.

  - Nie zarzucamy tych planów na zawsze. Nie możemy ich jednak umieścić w strategii, ponieważ przed jej podjęciem musielibyśmy mieć już gotowe plany, które wymagały wcześniej oceny wpływu tych przedsięwzięć na środowisko. Tych niestety nie zrobiono, dlatego plany rozbudowy przesuną się w czasie - tłumaczy dr Magdalena Janiszewska, naczelnik łódzkiego zoo. - Mamy jedną z większych i cenniejszych kolekcji zwierząt w Polsce. Nowa strategia ma służyć zarówno poprawie standardu życia zwierząt, jak i uatrakcyjnieniu ogrodu dla zwiedzających.

  Koncepcja zakłada uporządkowanie kolekcji zgodnie z rejonem, z którego pochodzi zwierzę. Dlatego zoo zostanie podzielone na sekcje: Afryka, Ameryka Południowa, Azja i Europa. Część zwierząt zmieni sąsiedztwo. Mają pojawić się też nowe gatunki. - Aby je sprowadzić do Łodzi, musimy zapewnić odpowiednie warunki. Tak jest m.in. w przypadku hipopotamów karłowatych, pand małych i warana z Komodo - mówi dr Janiszewska.

  Władze ogrodu strategię rozwoju podzieliły na trzy etapy. W pierwszym okresie, czyli w latach 2013-2015, ma powstać m.in. felidarium. Jeszcze w tym roku zaplanowana jest rewitalizacja skały lemurów, umieszczonej w miejscu, które dziś zamieszkują makaki wanderu. Lemury mają się stać superhitem łódzkiego zoo.

  W drugim etapie zaplanowano m.in. remont wybiegu dla uchatek, pawilonu ptaków, wybiegu dla kangurów, zaadaptowanie i wprowadzenie waranów z Komodo do pawilonu, który dotychczas zamieszkiwały małe ssaki. W ostatnim etapie, czyli w latach 2020-2022, ma wyrosnąć tropikalna dżungla.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Duże zwierzęta.

  Jaro (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  A kiedy pojawi się nosorożec, hipopotam, drugi słoń, a biedny lew będzie miał porządny wybieg a nie siedział wklatce 5x5m?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odp do x

  pisztolet (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  ja nie dostrzegam ze miasto zmienia sie w szybkim tempie, owszem pare kamienic odnowiono i widac ze cos dłubia na fabryce ale reszta to narazie obietnice. Mam nadziej ze sie spełnia a nie jak...rozwiń całość

  ja nie dostrzegam ze miasto zmienia sie w szybkim tempie, owszem pare kamienic odnowiono i widac ze cos dłubia na fabryce ale reszta to narazie obietnice. Mam nadziej ze sie spełnia a nie jak tysiac poprzednich bo Łdz jest 500 lat za murzynami w stosunku do innych duzych miast w pl.Na zawsze Łódka w sercu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ona

  ona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

  zdanowska wszystko robi zeby zostac na stanowisku a skad pieniadze miasto ma zadłuzenia 60 procent

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Może by

  Piter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 9

  Może by tak w końcu w Łódzkim ZOO powstało drugie wejście, np. od strony ul. Retkińskiej, bo jedno nie wystarcza i w weekendy mają tam miejsce dantejskie sceny, kolejki jak w PRL do sklepu. Skoro...rozwiń całość

  Może by tak w końcu w Łódzkim ZOO powstało drugie wejście, np. od strony ul. Retkińskiej, bo jedno nie wystarcza i w weekendy mają tam miejsce dantejskie sceny, kolejki jak w PRL do sklepu. Skoro do ogrodu botanicznego można wejść w trzech punktach, to zoo stać chyba na drugie wejście?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Było

  Kamea (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

  Pamiętam z dzieciństwa, że było drugie wejście od ulicy Krzemienieckiej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZOO

  Zoo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

  W końcu, aż żal jest patrzeć na to nasze ZOO

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gdzie

  kb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

  a gdzie wsadzimy lemingi po wyborach?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  50 i 51

  franek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 10

  50 - rodowici dresiarze z bałut
  51 - homokibolusy z widzewa

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  x

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 21

  jestem za. Fajnie, ze miasto naprawde zmienia sie w dużym tempie. Jestem pod wrażeniem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo