Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa strategia dla zoo przyjęta. Jak się zmieni łódzki ogród? [ZDJĘCIA]

Joanna Barczykowska
Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi obchodził w środę jubileusz 75-lecia. To data symboliczna, bo w dniu, kiedy pracownicy ogrodu sentymentalnie podsumowywali przeszłość, radni na posiedzeniu Rady Miejskiej dyskutowali o przyszłości i przyjęli nową strategię rozwoju zoo.

Na obrady sesji Rady Miejskiej trafił projekt uchwały, który zakłada rozbudowę i rozwój zoo w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Strategia zakłada dofinansowanie miejskiego ogrodu zoologicznego z budżetu Łodzi kwotą 22 milionów złotych.

Jak zmieni się łódzkie zoo? Ma być większe m.in. o felidarium, czyli pawilon dla dużych kotów, w którym zamieszkają: pantery śnieżne, jaguary i pumy. W samym sercu ogrodu wyrośnie tropikalna dżungla, którą łodzianie będą mogli zwiedzać przez cały rok. W dżungli zamieszkają m.in. aligatory chińskie, lemury wari i zwierzęta z Madagaskaru.

Władze zoo w ostatecznej wersji strategii zrezygnowały z planowanej pierwotnie rozbudowy zoo o nowe tereny po drugiej stronie ulicy Konstantynowskiej. Tam miały zamieszkać tzw. gatunki całoroczne, czyli takie, które nie wymagają budowy zamkniętych pawilonów m.in.: wilk, niedźwiedź brunatny, żubr, jeleń. Rozbudowa miała kosztować miasto 20 mln zł.

- Nie zarzucamy tych planów na zawsze. Nie możemy ich jednak umieścić w strategii, ponieważ przed jej podjęciem musielibyśmy mieć już gotowe plany, które wymagały wcześniej oceny wpływu tych przedsięwzięć na środowisko. Tych niestety nie zrobiono, dlatego plany rozbudowy przesuną się w czasie - tłumaczy dr Magdalena Janiszewska, naczelnik łódzkiego zoo. - Mamy jedną z większych i cenniejszych kolekcji zwierząt w Polsce. Nowa strategia ma służyć zarówno poprawie standardu życia zwierząt, jak i uatrakcyjnieniu ogrodu dla zwiedzających.

Koncepcja zakłada uporządkowanie kolekcji zgodnie z rejonem, z którego pochodzi zwierzę. Dlatego zoo zostanie podzielone na sekcje: Afryka, Ameryka Południowa, Azja i Europa. Część zwierząt zmieni sąsiedztwo. Mają pojawić się też nowe gatunki. - Aby je sprowadzić do Łodzi, musimy zapewnić odpowiednie warunki. Tak jest m.in. w przypadku hipopotamów karłowatych, pand małych i warana z Komodo - mówi dr Janiszewska.

Władze ogrodu strategię rozwoju podzieliły na trzy etapy. W pierwszym okresie, czyli w latach 2013-2015, ma powstać m.in. felidarium. Jeszcze w tym roku zaplanowana jest rewitalizacja skały lemurów, umieszczonej w miejscu, które dziś zamieszkują makaki wanderu. Lemury mają się stać superhitem łódzkiego zoo.

W drugim etapie zaplanowano m.in. remont wybiegu dla uchatek, pawilonu ptaków, wybiegu dla kangurów, zaadaptowanie i wprowadzenie waranów z Komodo do pawilonu, który dotychczas zamieszkiwały małe ssaki. W ostatnim etapie, czyli w latach 2020-2022, ma wyrosnąć tropikalna dżungla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowa strategia dla zoo przyjęta. Jak się zmieni łódzki ogród? [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki