Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Centrum Łodzi. Ekran planetarium EC1 jest już prawie gotowy [ZDJĘCIA]

Matylda Witkowska
Kończą się prace przy montażu paneli ekranu w planetarium w EC1. Pierwsi widzowie pojawią się w nim w listopadzie.

Większość z około setki paneli tworzących sferyczny ekran planetarium w EC 1 jest już położona. Do Łodzi przyjechały też projektory i komputery. Mają być zainstalowane do końca września. Potem zacznie się dwumiesięczny okres testowy, a po nim wyczekiwane otwarcie planetarium.

Mający 14 m średnicy ekran planetarium składa się z aluminiowych, dziurkowanych paneli pokrytych specjalną farbą. Połączone są specjalną technologią nanoszwów.

- Dzięki temu po włączeniu projektora są one praktycznie niewidoczne. Pozwoli to na zanurzenie się w wyświetlany obraz - mówi Tomasz Kisiel, dyrektor planetarium.

We wtorek do Łodzi przyjechało też sześć projektorów i 13 komputerów sterujących ich pracą. Dzięki nim na kopule wyświetlany będzie obraz o rozdzielczości 8k czyli 32 mln pikseli. Będzie też system nagłośnienia z możliwością prezentacji w słuchawkach równocześnie w kilku językach. System będzie miał bezpośredni dostęp do prezentacji tworzonych przez inne tego typu placówki na świecie.

Pod kopułą planetarium znajdzie się 110 rozkładanych foteli.

- Na pewno będzie to najnowocześniejsze planetarium w Polsce i w Europie Środkowej i Wschodniej - mówi Tomasz Kisiel.

Wyposażenie planetarium wraz z sąsiednim kinem 3D będzie kosztować 13 mln zł. Mają być one gotowe do końca września.

- Planujemy, aby do końca listopada planetarium uzyskało pełną funkcjonalność - mówi dyrektor.

Dla widzów ma być udostępnione przed końcem listopada. Po otwarciu mają w nim być prezentowane filmy z dziedziny fizyki, astronomii i geografii, a wieczorami także koncerty. Nie będzie w nim jednak możliwości obserwacji nieba.

Planetarium ma już 10 pracowników, do końca roku personel ma liczyć 15 osób. Wkrótce ma się rozpocząć szukanie chętnych do prowadzenia punktów gastronomicznych.

Budynek EC 1 - Wschód jest już dopuszczony do użytkowania przez nadzór budowlany, a foyer umeblowane. W kompleksie organizowane są pierwsze imprezy. Np. 26 lipca i 30 sierpnia w ramach Polówki będą pokazywane filmy o kosmosie.

Mniej zaawansowane są prace w zachodniej części kompleksu. Kino 3D zwiedzającym będzie udostępniane dopiero wraz z kompletem planowanych tam ścieżek dydaktycznych. Przetarg na wyposażenie ścieżek ma być rozstrzygnięty do końca lipca. Mają być oddane do końca 2016 r. Jako ostatni zostanie oddany Teatr Dźwięku. Całość inwestycji ma być gotowa do końca pierwszego kwartału 2017 r., czyli ponad cztery lata później niż pierwotnie planowano.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki