Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Centrum Łodzi. Jak wygląda Łódź z siódmego piętra Bramy Miasta, czyli 30 metrów nad ziemią [ZDJĘCIA]

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Nowe Centrum Łodzi. Jak wygląda Łódź z siódmego piętra Bramy Miasta, czyli 30 metrów nad ziemią
Nowe Centrum Łodzi. Jak wygląda Łódź z siódmego piętra Bramy Miasta, czyli 30 metrów nad ziemią Grzegorz Gałasiński
Budowa Bramy Miasta postępuje zgodnie z harmonogramem. Przekroczono już półmetek pierwszego etapu inwestycji. Obiekt zostanie oddany do użytku w drugiej połowie przyszłego roku. Zobacz, jak wygląda widok z siódmego piętra Bramy Miasta, czyli 30 metrów nad ziemią.

Skanska Property Poland buduje w Nowym Centrum Łodzi biurowiec, którego charakterystyczną cechą będzie elewacja pokryta kortenem i ceglane patio, nawiązujące do fabrycznej tradycji miasta. Obiekt ma składać się z dwóch połączonych budynków. Obecnie realizowany jest pierwszy etap, czyli budynek bliżej wejścia na dworzec Łódź Fabryczna. Postęp prac jest zgodny z planem, dlatego biurowiec powinien być otwarty w drugim kwartale przyszłego roku, czyli bez opóźnień.

Brama Miasta w najwyższym punkcie sięgnie 15 pięter. W obu obiektach znajdzie się ponad 40 tys. mkw. przestrzeni biurowej. W pierwszym etapie udostępnionych będzie 27,5 tys. mkw. powierzchni biurowej. Docelowo pracownicy Bramy Miasta będą mieli parking z 230 miejscami postojowymi i dwieście miejsc rowerowych, które częściowo będą udostępnione łodzianom w przestrzeni między budynkami. Przy Bramie Miasta ma być ogólnodostępny plac z zielenią i małą architekturą, a także kawiarniami. Ma to być miejsce spotkań, a także teren dostosowany do organizacji wydarzeń kulturalnych oraz prowadzenia inicjatyw społecznych. Na placu mają być gniazda elektryczne oraz do szybkiego ładowania aut elektrycznych.

Na budowie Bramy Miasta zostanie zużyte ponad 2,7 tys. ton stali i niemal 25 tys. metrów sześciennych betonu. Aby nie naruszyć sąsiednich budynków, wykorzystywany jest innowacyjny system monitoringu drgań. Pozwala on kontrolować wpływ budowy na jej otoczenie. To rozwiązanie sprawdzaiło się przy budowie biurowca w Krakowie, który też był realizowany w pobliżu dworca kolejowego.

Brama Miasta miała być sztandarową inwestycją dla Nowego Centrum Łodzi. Jej pierwsza koncepcja została przedstawiona w 2011 roku. Był to projekt Daniela Libeskinda. Architekt mieszkał w Łodzi do 12. roku życia. W 2010 roku odwiedził miasto i przekazał mu swoją koncepcję architektoniczną Bramy Miasta. Miała ją wybudować spółka LDZ Brama. Chciała kupić działkę pod inwestycje za 40 mln zł, ale z rezygnowała z inwestycji. Wtedy do gry wkroczyła Skanska. Wykupiła tę działkę od miasta za 28,5 mln zł. Zaprezentowała własną koncepcję Bramy Miasta, która odbiega od pierwotnej. To dwa wieżowce, jakby rozcięte skalpelem i rozsunięte na boki. Wewnątrz ma być szkło tworzące efekt lustra, a na zewnątrz korten, czyli rdzawa stal, której barwa zmienia się w wyniku deszczu i oświetlenia zależnego od pór roku i pory dnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki