Nowe Centrum Łodzi: NIK negatywnie oceniła działania prezydent Łodzi

Marcin BereszczyńskiZaktualizowano 
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działania prezydent Łodzi związane z realizacją inwestycji w Nowym Centrum Łodzi.
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działania prezydent Łodzi związane z realizacją inwestycji w Nowym Centrum Łodzi. materiały prasowe
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działania prezydent Łodzi związane z realizacją inwestycji w Nowym Centrum Łodzi. Wystąpienie pokontrolne NIK niedawno trafiło do magistratu. Prawnicy UMŁ nie zgadzają się z treścią tego wystąpienia i zapowiedzieli odwołanie. Mają na to czas do 27 października.

Kontrola NIK objęła wszystkie działania związane z budową dworca Łódź Fabryczna, jakie miały miejsce od 2010 roku. Kontrolerzy skrupulatnie przyjrzeli się również nieudanej transakcji sprzedaży działki pod Bramę Miasta. Dostrzegli tam wiele uchybień. Kontrolerzy doszli do wniosku, że całe przedsięwzięcie od początku było obarczone ryzykiem zagrażającym jego prawidłowej realizacji.

Po pierwsze decyzja prezydenta Łodzi o warunkach zabudowy dla Bramy Miasta była niezgodna z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach, a także niezgodna z projektem planu zagospodarowania przestrzennego. Komisja przetargowa niewystarczająco zbadała wiarygodność finansową oferenta. NIK stwierdził, że w trakcie przetargu zmieniono jego warunki. Chodziło o to, że spółka LDZ Brama mogła wpłacić zaliczkę, a resztę kwoty dopłacić po pół roku. Inni potencjalni oferenci nie wiedzieli, że jest taka możliwość.

NIK negatywnie oceniła również zabezpieczenie interesu miasta, które nie przymusiło nabywcy działki do zakupu nieruchomości od razu. Miasto nie wpisało kar umownych na wypadek odstąpienia od transakcji, a jedynym zabezpieczeniem była zaliczka, jaką miasto musiało oddać, a nie zadatek, który zostałby w kasie miasta.

NIK zaleciła, aby UMŁ publikował odpowiedzi wysyłane oferentom w przypadkach, gdy ta odpowiedź wprowadza zmiany w warunkach przetargu. NIK zaleca skuteczniejszy nadzór nad komisją przetargową oraz wprowadzanie zapisów, które zabezpieczą interes miasta w transakcjach sprzedaży nieruchomości.

Pełna treść WYSTĄPIENIA POKONTROLNEGO NIK

Prawnicy UMŁ stwierdzili, że uwagi NIK są w dużej mierze polemiką z obowiązującym systemem prawnym, a nie wskazaniem błędów Urzędu Miasta Łodzi.

- W sprawie transakcji dotyczącej działki pod Bramę Miasta pojawiały się wcześniej liczne insynuacje, że podczas przetargu doszło do nieprawidłowości, a wręcz do korupcji. NIK takich insynuacji nie potwierdziła. Nie ma żadnych zapisów dotyczących zasadności zastosowania przepisów karnych - powiedział mecenas Marcin Górski, dyrektor wydziału organizacyjno-prawnego UMŁ. Z kolei mecenas Wojciech Barczyński zakwestionował kilka zapisów z wystąpienia pokontrolnego NIK.

- Naszym zadaniem jest nie tylko wskazywać błędy w przestrzeganiu prawa przez kontrolowanych, ale także zwracać uwagę na niedostatki w ustawach czy zarządzeniach - mówi Paweł Biedziak, rzecznik NIK. - Zasięgnęliśmy opinii zewnętrznych biegłych, którzy podzielają oceny dokonane przez kontrolerów NIK. To świadczy o wysokich kompetencjach łódzkich kontrolerów. Ale każdy kontrolowany ma oczywiście prawo do złożenia zastrzeżeń.

Kontrolerzy dostrzegli też ryzyko niedotrzymania terminu budowy dworca Fabrycznego i dróg wokół niego. Zwrócili uwagę, że miasto nie uregulowało stanu prawnego działki należącej do Enkev, co w przypadku niedotrzymania terminu oznaczać może utratę dofinansowania z UE. Wykonawca budowy nie jest wpuszczany na teren Enkev, aby wykonać pomiary i prace projektowe. Przez tę działkę ma przebiegać ul. Nowotargowa.

- Rozumiemy potrzeby miasta - mówi Jakub Jarosz, rzecznik Enkev. - Analizujemy sytuację i podejmujemy działania w celu polubownego trybu realizacji inwestycji. Jednocześnie musimy zapewnić bieżące funkcjonowanie Enkev. Przede wszystkim utrzymać zatrudnienie naszych 200 pracowników, produkcję i sprzedaż. Liczymy na poważne potraktowanie nas jako inwestora i właściciela budynków i gruntu przy ulicy Targowej 2.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 53

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

?

nieuczciwość władzy bardzo obchodzi mieszkańców, o wiele bardziej niż szumne otwarcia przejść dla pieszych i przystankow autobusowych, jako jedyne osiągnięcia autorskie tej władzy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

d
dlatajes

Jeśli Camerimage wydoiło Łódź, to co powiedzieć o Zdanowskiej, która w 3 lata zadłużyła nas łodzian ponad podwójnie, co odbija sie obecnie we wszystkich zaleznych od miasta opłatach, które wzrosły kilkakrotnie też.

G
Gość

RIO i UZP wykazały niezbicie złamanie prawa w SSS! Odpwoiedzialnym za SSS jako główny decydent był doradca Zdanowskiej. Wydano 25 mln na dokumentacje proejktową budynku który nie postanie, a Zdanowska nie wezwała do wyjaśnienia Łódzianom odpowiedzialnych za ten stan rzeczy. Łódź starcił 96 mln z UNII-Marszałka, i 200 mln z Unii-Ministerstwa.
Już za tyo Zdanowska powinna wylecieć.
A może cwaniaczku z PO wyjaśnisz kto zaproejktował ten ohydny dworzec Fabryczny? Dlaczego Zdanowska to ukrywa?
A może wyjasnisz dlaczego koszt WZ wzrósł o 300 mln? A może wyjasnisz dlaczego we wniosku o śrdoki unijne na WZ złożony przez pracowaników Zdanowskiej zapisano że wnisokuje Poznań! hahahahahahahahahaha
Stop korupcji i układom!

C
CBA

A może jakies konkrety co? Nie masz!
A fakty są takie że WZ miało kosztować jedna trzecia mniej! Wnosek do unii idioci Zdanowskiej przepisali z wnisoku Poznania nie zamieniając nazwy miasta hahashahahaha!!!
Badania pokazały, że rów Zdanowskiej przyspieszy przejazd o 0,1 sekundy.
Więc nie obrażąj gościa który ma racje że Zdanowska jako odpowiedzialna za pracę urzedu powinna z niego wylecieć na zbity pysk.
A jak sie zobaczy marnotrawstwo w SSS! Chronienie swoich przydupasów tylko dlatego że popierają POpierzona partię to tym bardziej ma gość prawo namawiać i wzywać by marnotrawiacej nasze podatki głupiej babny nie popierać.
I tyle. dupku.

o
obserwator

W pierwszej kolejności kontrola wydatków poprzednich władz na Camerimage.Niech łodzianie się dowiedzą ile pieniędzy utopiono w ten festiwal.Dlatego tak trudno było się wyprowadzić z Łodzi.

o
obserwator

Zwłaszcza umowy z Camerimage.Wtedy ujrzymy prawdę ile to pieniędzy Kropiwnicki i Tomaszewski władowali w Camerimage.Podajcie ile to milionów od początku istnienia festiwalu wydał Urząd Miasta.Mieli wszystko transport , hotele i mieszkanie do dyspozycji.
Czekam na kontrolę przez NIK wydatków poniesionych przez UMŁ na Camerimage.

o
obserwator

A co to obchodzi mieszkańców.Masz uwagi zgłoś do prokuratury.Takiej Prezydent nie było w historii Łodzi.Miasto się zmienia a dnia na dzień.Nowe miejsca pracy , inwestycje ,nowe
wyremontowane ulice , modernizacja kamienic , miasto festiwali /całe szczęście że bez Camerimage/ ,doskonale przygotowany budżet obywatelski itp.

o
obserwator

Dosyć wydoili Łódź. Całe szczęście że się wyprowadzili z naszego miasta.
Ich pobyt w naszym mieście to klęska.Tylko patrzyli jak wyciągnąć pieniądze.

o
obserewator

Największym idiotą jesteś Ty pisząc takie bzdury.Następny krytykant.Ludzie takiego idiotę piszącego takie bzdury nie posłuchają. Możesz głosować jak chcesz ale nie narzucaj innym . Nie obrażaj łodzian napewno idioty nie posłuchaja.

N
NIE dla Zdanowskiej i PO

Kto musiał zarobić przy trasie WZ?
Kto! jacy tam są podwykonawcy?
Czy było tak jak przy rozbiórce dworca, gdzie zatrudniono bez przetargu firme męża Zdanowskiej?
Ludzie, bedziecie idiotami jak zagłosujecie na kogos kto marnuje 900 mln na to by przyspieszyć ruch samochodowy o 0,1 sekundy.
Ta kobieta sobie kpi z nas wyborców.

N
NIE WIM CZY WAZNE TAK TAK

A NA PEWNO ZAŁATWIONA STARA SPRAWA SLD PODZCIWY PEFRON

Z
ZDESPEROWANY WYBORCA

NO NO! NIE MOŻLIWE

s
sympatyk Camerimage

Zdanowska za kłamstwa wyborcze należy wyeliminować z polityki i samorządu.
Lynch stwierdził, że Zdanowska okradła go z jego i Żydowicza własności intelektualnej, tj. programu rewitalizacji i koncepcji uzytkowych w EC1.
I ma racje! Tylko za PO jest to mozliwe by wykorzystywać wbrew woli autorów ich prawa.
Zdanowska i PO działaja jak PRL-owska POlityczna władza.
Wstyd. A teraz KRIER pdobno wystapiła do sądu.
Ciekawe co UNIA powie jak KRIER złoży wniosek do Brukseli i Strasburga.
Zdanowska! jestes klęską Łodzi!

K
Kret bezpartyjny

Nie dajcie się nabrać. Kontrola UMŁ przez Łódzki Oddział NIK-u przed wyborami samorządowymi to zwykła ustawka nieomylnych Pisiorów. Już wyciągają najcięższe działa żeby tylko wygrać.

J
JzM

Dlaczego nie kontroluje jawnych przekrętów na WZ???
Ano dlatego, że na NCŁ to więcej dywagacji i nieudacznictwa.

Na WZ jest jawny kant a Zdanowska, Stępień, Nita i Mączkowski zostali złapani za rękę.
Na WZ nie ma wątpliwości co i KTO narozrabiał.
Nie ma wątpliwości kto mataczy i zmienia dokumenty.
Gdyby Kwiatkowski zdecydował by się na WZ, to dzisiaj musiałby postawić zarzuty karne swoim jeszcze niedawnym przyjaciołom politycznym.
Na NCŁ to tak naprawdę tylko paluszkiem pokiwał.

Dodam jeszcze, że NIK i Kwiatkowski doskonale wiedzą co znajduje się w papierach.
To raptem 80 stron do przeczytania. Na tych 80 stronach to jedynie adresy się zgadzają, cała reszta to - w myśl przepisów prawa - jedno wielkie oszustwo. Wyłudzenie 450 mln zł.

Oszukiwali ludzie z Łodzi, ale odpowiedzialni za akceptację są szefowie CUPT i Agencja Unijna JASPERS a więc sprawa trafia bezpośrednio w resort Bińkowskiej i Unitów. Gruba sprawa o zasięgu Europejskim.

Stawiając zarzuty ludziom z Łodzi równocześnie trzeba by postawić zarzuty kilku szychom w Warszawie z CUPT (to na pewno) i JASPERS (prawdopodobnie).
Niecne uczynki Warszawiaków są o wiele wyżej punktowane w latach odsiadki od wyczynów Łodzian.
Zarzuty dla JASPERS położyły by cień na dobroczynne działania Unii Europejskiej.

Ot i cała tajemnica.
Afera z WZ jest tak naprawdę aferą Warszawską z współudziałem Łodzian.
Aferka NCŁ jest aferką lokalną Łódzką.
Rączek się nie pobrudzi, kolegom się nie narazi.
Unii się nie podpadnie.
Przecież Unia to TUSK a TUSK to Unia.

Bo czy za g****** 450 mln zł które straci Łódź warto tracić przyjaciół???
A w zasadzie to nie straci.
Łódź tych pieniędzy nie dostanie.
A dlaczego nie dostanie???????????
BO O NIE NIE WYSTĄPIŁA.
PAPIERÓW NIE ZŁOŻYŁA JESZCZE. (STAN NA 15 WRZEŚNIA)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3