18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

reklama

Nowe Centrum Łodzi. Specjalna Strefa - tak. Ale bez Sztuki

Łukasz Kaczyński
Specjalna Strefa Sztuki i Camerimage Łódź Center to miały być wizytówki i motory rozwoju Łodzi. Na zdjęciu: studenci protestują przeciw wykreśleniu przez radnych środków na CŁC w 2010 roku
Specjalna Strefa Sztuki i Camerimage Łódź Center to miały być wizytówki i motory rozwoju Łodzi. Na zdjęciu: studenci protestują przeciw wykreśleniu przez radnych środków na CŁC w 2010 roku Krzysztof Szymczak
Po wykrytych nieprawidłowościach wydawało się, że SSS nie powstanie. Teraz miasto widzi w jej realizacji szansę na zwrot choć części kosztów.

Od kilku tygodni w centrum uwagi znów jest Specjalna Strefa Sztuki - olbrzymi obiekt wystawienniczy, który miał powstać w Nowym Centrum Łodzi. Mimo iż w konkursie na projekt SSS złamano ustawę "Prawo zamówień publicznych", a władze Łodzi są w sądowym sporze z autorami projektu, chcą jednak wskrzesić obiekt. Ale na innych zasadach.

Na piątkowym spotkaniu komisji ds. NCŁ dyrektor zarządu NCŁ Błażej Moder przedstawił radnym scenariusze wydarzeń i uzasadniał korzyści zawarcia ugody z niemieckim studiem Moeller Architekten & Ingenieure. Dotąd miasto zapłaciło MAI na drodze sądowej 18 mln zł. Bez postulowanej ugody MAI zażąda kolejnych 22 mln zł. To wartość m.in. odszkodowania za niewykonanie umowy, dokumentacji wykonawczej, pozwolenia na budowę, nadzoru autorskiego na projektem.

Jednak MAI są gotowi za 8,7 mln zł zawrzeć ugodę i przekazać miastu wszelkie prawa autorskie, majątkowe, a przede wszystkim prawa zależne, które umożliwią przeprojektowanie budynku. Teraz SSS nie miałaby być obiektem kulturalnym.

- Miasta nie stać na budowę obiektu kultury. Nie mogłoby go utrzymać, a i funkcji tych w NCŁ jest dość. W mojej opinii to powinna być inwestycja o charakterze prywatnym. Miejsce jest atrakcyjne, choć pewnie nie jest to łatwy obiekt do zbudowania. Ale inwestor musiałby przyjąć na siebie pewnego rodzaju zobowiązanie - mówi Błażej Moder. - Jeśli ureguluję kwestię praw autorskich, jestem w stanie stworzyć atrakcyjną ofertę na sprzedaż gruntu, jak to było w przypadku Bramy Miasta, i odzyskać część wyłożonych pieniędzy.

O jakie sumy chodzi? Tego nie można dziś określić. Ale wartość terenu rośnie. Gdyby ustalić wysoką stawkę, jak przy Bramie Miasta, można spodziewać się 100 - 150 mln zł. Gdyby wówczas miasto miało prawa do SSS, inwestor mógłby przeprojektować budynek pod inne cele (co mogłoby zmniejszyć koszty otrzymania pierwotnie wystawienniczego obiektu, szacowane na 24,4 mln zł rocznie). Najpewniej byłyby to funkcje mieszkalno-biurowo-handlowe. Przetarg na studium zagospodarowania Specjalnej Strefy Kultury (gdzie mieści się SSS) określi proporcje funkcji w strefie. Koszt budowy SSS szacowano na ponad pół miliarda złotych.

Jeśli nie będzie ugody z MAI, zarząd NCŁ będzie szukał takiego chętnego na działkę pod SSS, który przyniesie własny projekt. A SSS, bez uregulowanych praw autorskich, trafi do szuflady. Jak projekt Camerimage Łódź Center autorstwa Franka Gehry'ego, do którego miasto też nie ma pełni praw. Ale to w przypadku SSS Regionalna Izba Obrachunkowa i Urząd Zamówień Publicznych wskazali naruszenie prawa. MAI nie udokumentowało doświadczenia w realizacji podobnego projektu, nie przedstawiło w terminie dowodu niezalegania z podatkami i informacji z Krajowego Rejestru Karnego. Ponadto kryteria przy przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej SSS złamały zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.

- Jakie to jest uszanowanie decyzji RIO i PUZP? - pyta Zdzisław Janowska na wieść o planach miasta. Janowska, gdy była posłanką, przyczyniła się do kontroli RIO, składając zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

- Inwestor, gdy zobaczy, że prawa są uregulowane, będzie oceniał tylko elementy opłacalności ekonomicznej - twierdzi Moder.

Inny wątek to niezgodne z prawem powiększenie projektu SSS o podziemne kondygnacje. To w takiej formie SSS miałaby powrócić. W przyszłym tygodniu poznamy stanowisko prezydent Łodzi w sprawie ugody, ale ostateczna decyzja należy do Rady Miasta.

60 sekund biznesu: W Polsce sięgajmy po rzeczy polskie

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

b
bb

To doskonale położone i będące silnym ośrodkiem gospodarczym oraz akademickim miasto. W dodatku jedne z największych w Polsce. O Bramie Miasta też mówiono, że nikt nie będzie chętny, a co dopiero jeśli będzie miał wyłożyć 40 mln zł. Trzymam kciuki za realizację projektu!!

a
andzia

Popatrzcie na te zdjęcia jacy nasi radni znudzeni...i smutni że muszą pracować :)

H
HM

czy to nie jest odwrócenie uwagi od osoby która w swoim czasie była pełnomocnikiem ds. SSS ze strony i Prezydenta i Marszałka , i która powinna ponieśc odpowiedzialnośc za źle skoordynowany projekt i narażenie miejskiej kasy na straty.
Najpierw chcemy ukarania winnych, a nie nastepnego mataczenia w sprawie SSS.
poza tym - Łódź nie jest zadnym magnesem, aby przybył raptownie jakis złoty inwestor na koniu by wybudować szklaną nieekonomiczna rurę. To będa następne zmarnowane pieniądze i nic więcej. Od dawna wiadomo kto p. Modera pociaga za sznurki i kto jest autorem tej uknutej intrygi i próby samooczyszczenia.

.........

w przypadku Gehryego nie było naruszenia Prawa i jest eliminowany przez Modera , Zdanowską i jej otoczkę z niewyjaśnionych przyczyn. Co mnie bardzo dziwi bo pieniadze ze strony ministerstwa były i ze strony prywanych inwestorów także, a wspaniały projekt odłozono do szuflady .

Co do SSS to p.Zdanowska chce na siłę trwac przy czymś co jest w dalszym ciągu nierealne jak również kontrowersyjne ze wzgledu na lokalizację( budowa Dworca) i funkcję. Chce sie układać z kimś kto do konkursu na projekt nie złozył wszystkich wymaganych dokumentów, i de facto przez kogo ( Meller) nasze miasto poniosło ogromne straty i nie wie co zrobić z tak kosztownym jaskółczym jajem, na które bez końca wydaje miliony.

Moim zdaniem obecna ekipa chce wpuścic Radnych w maliny. Chce ich uwikłać w odpowiedzialność i nieuzasadnione wydatki. Od samego początku tylko projekt CŁC Gehryego był realny i korzystny pod każdym wzgledem dla miasta ( funkcjonalnie, architektonicznie, finansowo i PRowo).
Mam nadzieję, ze obecna większość w Radzie Miejskiej oprze sie nastepnym koneksjom i przedwyborczym układom konkretnych osób zainteresowanych nie budową SSS, ale naszymi milionami.

w
wyjaśniam ci gośiu też

Interes prawny by złozyc zawiadomienie o popełnieniu nadużyć w SSS miało miasto. Mógł to zrobic albo sadzyński a napewno powinna zrobic to Zdanowska po tym jak RIO , UZP i Koimsja Rewizyjna Rady Miasta stwierdziły ewidentne złamnie ustawy o mzamówieniech publicznych. Odpowiadał za SSS pełnomocnik Andrzej Walczak.
Dlaczego zdanowska nie złozyła zawiadomienia?
Wyjaśnij sobie sam...natomiast Prokuratura i Cba dlaczego nic nie zrobiły? Hmmm to wstyd... i cień na niezależności tych instytucji!
Czyżby układ zamknięty? czyżby polityka była silniejsza od prawa? Czyżby pieniadze na wybory decydowały o byciu ponad prawem nuworysza z Łodzi?

k
kto za to odpowie?

Zdjecie jest z grudnia 2009 ! Wtedy już popierajacy Camerimage Łódź Center wskazywali nieprawidłowosći w SSS!
Panie Walsek! panie Domaszewicz! panie Kacprzak! pani Nowak i cała reszta niePOrozumienia jakie zasiada w Radzie Miasta, dlaczego nie zajeliście sie wtydy wyjaśnieniem nadużyć jakie wam zgłaszano? Dlaczego zamordowaliście CŁC i zmarnowaliście naszxe pieniądze z podatków na SSS! i to ponad 25 mln złotych!!!
Tchórze jesteście czy macie porozumienie z pełnomocnikiem ds SSS, który powinien odpowiadać za naduzycia w tym przekroczenie uprawnien, a Zdanowska i sadzyński za brak nadzoru nad majatkiem miejskim i SSS!

G
Gość

A ja ci powiem co innego! Gdyby nieprawda było to co internauci piszą wskazując na nadużycia np. walczaka to już byłoby pełno procesów.
Ale Walczak dobrze wie że przegrałby proces bo odpowiada jako pełnomocnik ds SSS za co sie stało, a Zdanowska zamiast domagać się wyjaśnień i odpowiedzialności dla niego chroni go, mianuje swym doradca, obiecuje, że będzie mówgł działć w EC1 po wyrzuceniu stamtąd Lyncha i Zydowicza.
To jest skandal.

:(

Jednego nie rozumiem . Wielu internautów pisze na forum o konkretnych dowodach , kwotach i osobach w sprawie NCŁ więc dlaczego dysponując taką wiedzą nie zgłosicie tego do właściwych organów by wyjaśnić problem ?

S
Sprawdź

Jeśli inwestor będzie chciał, sam kupi ten projekt. A tak - próbujemy kryć winnych wpadki kosztującej łodzian dziesiątki milionów. Czy w Łodzi nie ma organów kontrolnych? Czy prokuratura tu nie działa?

G
Gość

Walczak powinien stanąć przed sądem za to, że dopuścił do upadku projektu SSS za który odpowidał formalnie będąc powołanym na stanowiko pełnomosnika ds SSS- Marszałka i Prezydenta Miasta!
To hańba dla Zdanowskiej, prokuratury i CBA, że z tym nic nie zrobiły!
Układ Zamkniety ?

G
Gość

teraz doadtkowo za ugodę trzeba bedzie zapłacic ok 9 mln, a wiec łacznie ok 37 mln ! taki był kontrakt z Moellerem.
No dobra panie magiku Moder!
jak pan sobie wyobrażasz odzyskanie tych pieniedzy?
Kto kupi taki proejkt za 37-40 mln do przeróbki?
I doda do tego 100-150 mln za grunt!
I za budowe wybecaluje kolejne ok 400-500 mln?
Łacznie 600-700 mln?
czus pan rozum postradał?
Czy robisz pan parawan by uchronic przed odpowiedzialnością tych którzy do tego doprowadzili: Andzreja Walczaka (Atlas- który stworzył i narzucił komisji przetargowej warunki negocjacji które łamały zasady równości podmiotów i wyraznie preferowały Moeller Architekten, nie jest tez tajemnicą, że Walczak tuz przed konkursem na SSS odbywłą podróże do Hunfeldt do Moellera i Bluma Kwiatkowskiego którego potem wprowadził do komisji konkursowej na SSS- czytelna układanka), Andrzeja Falicza- powołanego na żądanie Walczaka architekta na stanowisko kierownika zespołu SSS utworzonego specjalnie dla Walczaka jako pełnomocnika ds SSS ( nie jest tajemnicą, że wcześniej tenże Falicz przygotował jakąś koncepcje rewitalizacji EC1 dla Walczaka-hehehe, a jak sie zrobił smród wokół SSS to wyniósł sie szybko do Australii, nota bene to on wspólnie z Walczakiem zlecili powiększenie proejktu SSS o ok. 25 tys m 2 nie dysponując zgoda Rady Miasta i służb finasowych, już za to przekroczenie uprawnień powinni siedzieć razem na ławie oskarzonych o działanie na szkodę Miasta), wreszcie Zdaowską, która nie dochował nalezytego nadzoru nad SSS i nie zgłosiła ani do Prokuratury, ani do CBa, ani do ABW wnisoku o zbadanie naduzyć jakich dopuścił się Walczak w SSS i EC1.
Panie Moder kompromituje sie pan. Pan powinien wystąpicv z wnioskiem o unieważnienie umowy z Moeller Architekten i zwrot przez ta firme zainkasowanej naszej kasy z naszych podatków!

b
bleee

specjalna strefa samopomocy - łódź kreuje, ręke ręka pod rurą umyje. Będą apartamenciki dla zasłużonych dla kultury polityków czy kolejna galeria alkoholi?

b
biedronka

Chyba jednak będzie albo Tesco :)

g
gosc

Ciekawe gdzie pan Moder znajdzie inwestora któremu wepchnie projekt "rury" do wykorzystania na cele mieszkalno-biurowo-handlowe? To projekt wyjątkowo mało praktyczny i nie pomogą tu nawet zmiany w projekcie.

t
też gość

A znasz przypadek w Łodzi by działkę miasto sprzedało za 40.000.000 zł ? Bo za taką kwotę sprzedano pod "Bramę Miasta" . Finansiści mówią , że pieniądze nie mają "koloru" i narzuconego kierunku tylko płyną tam gdzie można zrobić opłacalny biznes więc Łódź powinna zarabiać tam gdzie zgodnie z prawem może to robić .

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3