Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe centrum onkologiczne w Łodzi - buduje się u Bonifratrów ZDJECIA, WIZUALIZACJA

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Do końca roku przy prowadzonym przez zakon bonifratrów szpitalu św. Jana Bożego w Łodzi zbudowane zostanie Regionalne Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Onkologicznych. Akt erekcyjny podpisano i wmurowano w piątek, 11 lutego, kiedy to jest obchodzony w Kościele katolickim Światowy Dzień Chorego. Budowę błogosławił arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś.Centrum onkologiczne mieścić się będzie w nowym pawilonie przy ul. Kosynierów Gdyńskich 61.
Do końca roku przy prowadzonym przez zakon bonifratrów szpitalu św. Jana Bożego w Łodzi zbudowane zostanie Regionalne Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Onkologicznych. Akt erekcyjny podpisano i wmurowano w piątek, 11 lutego, kiedy to jest obchodzony w Kościele katolickim Światowy Dzień Chorego. Budowę błogosławił arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś.Centrum onkologiczne mieścić się będzie w nowym pawilonie przy ul. Kosynierów Gdyńskich 61. Grzegorz Gałasiński
Pacjenci z Łodzi i regionu będą mieli większe możliwości kompleksowego leczenia chorób nowotworowych. Wszystko dzięki Regionalnemu Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Onkologicznych, które będzie częścią Szpitala Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego w Łodzi. Centrum powstaje przy okazji kolejnej dużej rozbudowy i modernizacji szpitala.

Bonifratrzy rozbudowują szpital NOWE CENTRUM ONKOLOGICZNE powstaje W ŁODZI
Szpital Zakonu Bonifratrów powiększy się w tym roku o dwukondygnacyjny budynek o powierzchni prawie 1400 metrów kwadratowych, który będzie połączony z głównym gmachem szpitala. Zostaną w nim zlokalizowane: Centralna Sterylizatornia, Zakład Diagnostyki Obrazowej i Oddział Onkologii Klinicznej, powstanie też Oddział Chemioterapii. W piątek, 11 lutego 2022 r. uroczyście podpisano i wmurowano w fundamenty nowego budynku akt erekcyjny upamiętniający rozpoczęcie rozbudowy szpitala i utworzenie Regionalnego Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Onkologicznych.

- Nowy budynek to nie wszystko – rozbudowie towarzyszy unowocześnienie całej infrastruktury szpitala – mówi Mateusz Kuzdak, prezes Szpitala Zakonu Bonifratrów w Łodzi. – Zmodernizujemy obecny budynek i jego wyposażenie, powiększymy między innymi blok operacyjny: przybędzie nam nowa sala operacyjna, dwukrotnie powiększymy salę wybudzeń. Wzrośnie liczba łóżek w szpitalu, znacząco zwiększy się liczba wykonywanych zabiegów i operacji. I właśnie na bazie tego większego potencjału zabiegowego i diagnostycznego, połączonego z uruchomieniem nowych oddziałów – Onkologii Klinicznej i Chemioterapii – chcemy otworzyć Regionalne Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Onkologicznych. Budujemy to centrum, ponieważ od wielu lat wykonujemy operacje onkologiczne, na swoim terenie mamy największy w Polsce zakład patomorfologii. Teraz chcemy w naszym szpitalu zaproponować pacjentom także chemioterapię przed i pooperacyjną, możliwość dalszego leczenia onkologicznego. Chcemy więc objąć pacjentów kompleksową opieką onkologiczną.

Centralna Sterylizatornia będzie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt do sterylizacji i dezynfekcji narzędzi i aparatury oraz mobilne urządzenia do dezynfekcji recyrkulacyjnej powietrza, co zapewni ciągłość pracy oddziałów. Zakład Diagnostyki Obrazowej zostanie – wraz z innymi pracowniami diagnostycznymi – usytuowany poza głównym kompleksem szpitalnym. Zapewni to łatwy dostęp do diagnostyki pacjentom ambulatoryjnym. Przebudowa głównego budynku szpitala pozwoli także na znaczne powiększenie Oddziału Medycyny Paliatywnej, co zwiększy dostęp do opieki paliatywnej. Rozbudowa i modernizacja szpitala mają zakończyć się w grudniu tego roku, koszt inwestycji to około 17 mln złotych.

- Ta inwestycja umożliwi nam także wdrożenie nowych procedur chirurgicznych, co zdecydowanie skróci czas hospitalizacji, a tym samym ułatwi dostęp do oferowanych przez nas świadczeń medycznych – dodaje Mateusz Kuzdak.

Bonifratrzy, którzy są właścicielem szpitala i nim zarządzają, przyjechali do Łodzi w 1924 roku. Od razu ostro zabrali się do pracy: już cztery lata później zaczęli wznosić duży nowoczesny szpital na 300 łóżek i w nieco ponad rok wybudowali pierwsze skrzydło. Cały szpital był gotowy do użytku w 1939 roku. Niestety, wybuch wojny nie pozwolił na jego uruchomienie, po zajęciu Łodzi szpital przejęli Niemcy. Bonifratrzy nie odzyskali go po wojnie, ponieważ został znacjonalizowany i przejęty przez miasto. Do zakonu szpital wrócił dopiero 1 stycznia 2000 roku.

- Znów staraliśmy się nie tracić czasu i kiedy tylko dobrze „weszliśmy do szpitala od nowa”, w 2010 roku rozbudowaliśmy go, podnosząc cały szpitalny budynek o dwie kondygnacje i otwierając nowe oddziały – mówi brat Krzysztof Fronczak OH, przeor Konwentu Bonifratrów w Łodzi. – W 2016 oddaliśmy do użytku duże Centrum Medyczne im. dr. Wacława Łęckiego. Na
parterze tej nowoczesnej placówki zlokalizowano Poradnię Rehabilitacyjną, jedną z największych w Łodzi, na piętrze – 23 poradnie specjalistyczne.

Przy szpitalu działają też nieprzerwanie od 1945 roku znane i cenione w całej Polsce Poradnia i Apteka Ziołoleczniczą, kontynuujące tradycję ziołolecznictwa, praktykowanego przez Bonifratrów przez kilkaset lat w Wilnie.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe centrum onkologiczne w Łodzi - buduje się u Bonifratrów ZDJECIA, WIZUALIZACJA - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki