Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe drogi przy Górniaku w Łodzi. Zaprojektowanie nowego układu ulic zlecił Zarząd Inwestycji Miejskich

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Wideo
od 16 lat
Zarząd Inwestycji Miejskich chce uporządkować teren ograniczony ulicami Piotrkowską, Skargi, Wólczańską i Pabianicką. Dla tego obszaru zostanie zlecony projekt układu dróg. ZIM zamierza przyciągnąć inwestorów, którzy zbudują tam nowe osiedla.

Zarząd Inwestycji Miejskich wyłonił firmę, która do końca roku ma zaprojektować nowy układ dróg dla okolic Górniaka. Obecnie na tym terenie rosną chaszcze, a kierowcy po wertepach przejeżdżają pomiędzy Wólczańską i parkingiem przy Górniaku. Wyłoniona firma ma opracować dokumentację projektową do końca roku. Złożyła ofertę o wartości 163 tys. zł.

Teren znajdujący się pomiędzy Piotrkowską, Pabianicką, Wólczańską i Skargi został przeznaczony pod zabudowę wielorodzinną i usługową. Zaprojektowany układ dróg pozwoli inwestorom zaplanować układ osiedli.

- Nowy układ dróg uporządkuje ten teren oraz otworzy go na planowane inwestycje. Nowy układ drogowy ma za zadanie zapewnić obsługę komunikacyjną osiedlom, które mają tam powstać - powiedziała Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor ZIM.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Od północy tego obszaru ma prowadzić ulica Skargi, która połączy Wólczańską z Piotrkowską. Ten odcinek nie będzie jednak projektowany w ramach obecnego zamówienia ZIM, tylko w późniejszym etapie. Zaprojektowany ma być łącznik prowadzący z ul. Skargi do Wólczańskiej, od którego odchodzić będą dwie drogi wylotowe do Pabianickiej i ślepa ulica kończąca się blisko skrzyżowania Pabianickiej z Piotrkowską. Wykonawca będzie miał zadanie, aby zaprojektować całą szerokość pasa drogowego, czyli jezdni, chodników, miejsc parkingowych, zieleńców, drzew i mebli miejskich. Ma uwzględnić przebudowę oświetlenia i uzbrojenia terenu. Większość terenu pozbawiona jest jakichkolwiek sieci.

- Projektant ma pozostawioną dużą dowolność. Chodzi o to, żeby projekt był jak najbardziej funkcjonalny. Wykonawca może uwzględnić utworzenie woonerfów, zwykłych ulic z podziałem na jezdnię i chodnik lub przestrzeń dzieloną na jezdnię i chodnik, które znajdą się na tym samym poziomie. Ma również wytypować skrzyżowania i przejścia dla pieszych, które należy zaprojektować jako wyniesione - mówi Piotr Wasiak z ZIM.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

ZIM zapewnia, że nie będą konieczne wyburzenia związane z inwestycjami na tym terenie. Pojawić ma się natomiast dużo zieleni. Zaplanowano uzupełnienie szpalerów drzew i posadzenie nowych po obu stronach projektowanych ulic. Nie będą to szerokie arterie, tylko uliczki zapewniające dojazd do planowanych osiedli.

Decyzja o tym, czy projektowane drogi wybuduje miasto czy deweloperzy zapadnie podczas transakcji sprzedaży działek pod budowę bloków. Na razie miasto nie informuje o inwestorach, którzy planują budowę. Wiadomo, że jedną z działek miasto przekazało Bankowi Gospodarstwa Krajowego, który został później wchłonięty przez Polski Fundusz Rozwoju. Miasto przekazało teren, aby powstał tam budynek z rządowego programu Mieszkanie plus. Działkę o powierzchni 5 tys. mkw. wyceniono na około 4 mln zł. To nieużytki przy Pabianickiej 5. Ma powstać blok, w którym znajdzie się 130 mieszkań i 20 lokali użytkowych. Mieszkania mają być wynajmowane i trafić do młodych rodzin, które nie mają zdolności kredytowych, aby kupić mieszkanie. W ubiegłym roku czas budowy bloku szacowano na 36 miesięcy, ale rozpoczęcie prac uzależniono od uzgodnień z właścicielami sieci biegnących po tym terenie oraz tempa prac koncepcyjnych i projektowych.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki