Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe drzewa na placu Wolności w Łodzi zasłonią historyczny widok na ratusz, kościół i Piotrkowską

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Wiele emocji wzbudziła sprawa placu Wolności w Łodzi, na którym – w ramach przebudowy – pojawi się ponad 60 drzew.
Wiele emocji wzbudziła sprawa placu Wolności w Łodzi, na którym – w ramach przebudowy – pojawi się ponad 60 drzew. fot. Archiwum, Urząd Miasta w Łodzi
Wiele emocji wzbudziła sprawa placu Wolności w Łodzi, na którym – w ramach przebudowy – pojawi się ponad 60 drzew. Naukowcy obawiają się, że zakryją one unikatowy, historyczny widok na początek ul. Piotrkowskiej i na dwa stojące po bokach arcyzabytki: ratusz i kościół. Stąd ich protest i list otwarty do władz Łodzi.

Konserwator zabytków za drzewami

Do zarzutów protestujących naukowców, wśród których jest m.in. prof. Krzysztof Stefański z Uniwersytetu Łódzkiego, czołowy znawca łódzkich zabytków, odniósł się architekt miasta Marek Janiak. Na wstępie podkreśla, że na placu Wolności, czyli dawnym Nowym Rynku, rosły kiedyś drzewa, także przed ratuszem i kościołem, co ilustrują widokówki z początku XX wieku.

W związku z tym przygotowano dwa warianty przebudowy: jeden przewidywał więcej drzew, a drugi mniej. Według Marka Janiaka, władze miasta wybrały wariant drugi, który jednak nie uzyskał on aprobaty wojewódzkiego konserwatora zabytków. W tej sytuacji zdecydowano się na wariant z większą liczbą drzew, bowiem bez zgody konserwatora projekt przebudowy placu Wolności nie mógłby zostać zrealizowany.

Drzewa są też na słynnych placach w Paryżu i Barcelonie

Przedstawiciele władz Łodzi przekonują, że liczniejsze, niż planowano drzewa, nie zaszkodzą widokowi na ratusz z 1827 roku, jeden z pierwszych w Łodzi budynków murowanych i na pierwotny kościół ewangelicki św. Trójcy z 1828 roku, który potem został rozbudowany i zmienił się nie do poznania.

- Drzewa nie stanowią zagrożenia dla układów urbanistycznych i świetnie współistnieją z architekturą. Wspaniałe dowody tego znajdujemy w Barcelonie na placu Katalońskim i zaczynającej się od niego La Rambli, czy w Paryżu na placu de Gaulle, na którym stoi Łuk Triumfalny i z którego zaczynają się Pola Elizejskie. Myślę, że plac Wolności z zaczynającą się od niego ulicą Piotrkowską też świetnie zafunkcjonuje w otoczeniu zieleni – uważa Aleksandra Hac, zastępca rzecznika prasowego prezydenta Łodzi.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki