Nowe eksponaty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Andrzej Bartczak „Anamnesis - Bibliotheca”
Andrzej Bartczak „Anamnesis - Bibliotheca” materiały prasowe
Prace czterech współczesnych polskich artystów wzbogaciły zbiory Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wszystkie dzieła zostały zakupione przez instytucję.

Nowe prace uzupełnią kolekcję współczesnej tkaniny artystycznej CMWŁ. Wśród zakupionych dzieł znajduje się siedem kompozycji z cyklu „Doll” (2018) autorstwa Joanny Zemanek, praca Andrzeja Bartczaka „Anamnesis - Bibliotheca” (1994), tkaniny podwójne „Eleonorze” oraz „Halinie i Annie” (2020) zaprojektowane przez Małgorzatę Markiewicz oraz praca Dominiki Krogulskiej-Czekalskiej „Pas_s_a_long” (2020).

Joanna Zemanek, związana z tkaniną artystyczną, tworzy obiekty, instalacje, filmy wideo, uprawia malarstwo i rysunek, zajmuje się scenografią, projektuje kostiumy, jest kuratorką wystaw. Zakupione prace jej autorstwa to trójwarstwowe tkaniny jedwabne, drukowane i haftowane, autorsko oprawione w sosnowe ramy.

- Narracja prac z cyklu „Doll” skupiona jest na relacji jednostki w środowisku społecznym - informuje muzeum. - Kluczowym aspektem jest tu wzrok, który „rozbiera” i „obnaża” ukazaną postać, wywołując w człowieku poczucie dyskomfortu i presji.

Małgorzata Markiewicz jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. - Jej praktyka artystyczna bada złożoność współczesnej dynamiki płci w kontekście środowiska domowego, a także szeroko rozumianego społeczeństwa - podkreśla muzeum.

Artystka jest autorką pomnika Witolda Gombrowicza w Krakowie. Swoje prace prezentowała w wielu instytucjach, współpracuje z galerią l’etrangere z Londynu.

Prace „Eleonorze” oraz „Halinie i Annie” są efektem fascynacji autorki tkaniną podwójną (dwuosnowową) z Podlasia, ich wielowiekową tradycją, dawną techniką i wzorami przekazywanymi przez kobiety z pokolenia na pokolenie. Obie prace, poświęcone badaczkom i propagatorkom tkaniny artystycznej, można aktualnie oglądać na wystawie „Działy Otwarte / Działy zamknięte” z okazji 60-lecia działalności muzeum.

Andrzej Marian Bartczak, profesor na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, zajmuje się grafiką, malarstwem, rysunkiem i tkaniną. Jest twórcą książek artystycznych i obiektów, autorem ponad stu wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, uczestnikiem ponad 400 wystaw zbiorowych oraz laureatem licznych nagród i wyróżnień (m.in. trzykrotny laureat Nagrody Ministra Kultury i Sztuki).

Zakupiona praca „Anamnesis - Bibliotheca” jest instalacją składającą się z 21 książek, jednej kuli i płata ze zszytych pasów tkaniny. - To kompozycja, której elementy w kolejnych prezentacjach, zgodnie z intencją artysty, mogą być i są odmiennie komponowane, usystematyzowane wielkościami i zgrupowane w rzędach albo „rozrzucone” - wyjaśnia muzeum.

Dominika Krogulska-Czekalska prowadzi Pracownię Tkaniny Dekoracyjnej na ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi. - W swojej pracy twórczej zgłębia tajniki tkaniny żakardowej, poszukując możliwości wykorzystania tej techniki w sposób niekonwencjonalny, lecz pożyteczny i nieszkodliwy dla środowiska - dodaje muzeum.

To uczestniczka wielu międzynarodowych wystaw, m.in. „Text/struct/ures” w Niemczech, „Textile Art of Today” prezentowanej w Słowacji, Czechach, Polsce i na Węgrzech, „Za wolność” pokazywanej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, w 16. edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny czy Biennale WTA w Madrycie. Praca „Pas_s_a_long” (2020) to mierząca sześć metrów dwuwątkowa tkanina żakardowa, której kompozycja nawiązuje do układu motywów pasa kontuszowego - akcesorium historycznie ukształtowanego polskiego stroju narodowego, noszonego przez mężczyzn w Polsce do XIX wieku. Tradycyjne ornamenty, które wypełniały poszczególne pola pasów kontuszowych, zostały przez artystkę zastąpione motywami wywiedzionymi z rysunków anatomicznych kobiecego ciała, potraktowanymi niczym formy roślinne: w polach odpowiadających głowom pasa znalazły się widok krtani i wizerunek kobiecego układu rozrodczego.

Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie