Nowe eksponaty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Andrzej Bartczak „Anamnesis - Bibliotheca”
Andrzej Bartczak „Anamnesis - Bibliotheca” materiały prasowe
Udostępnij:
Prace czterech współczesnych polskich artystów wzbogaciły zbiory Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wszystkie dzieła zostały zakupione przez instytucję.

Nowe prace uzupełnią kolekcję współczesnej tkaniny artystycznej CMWŁ. Wśród zakupionych dzieł znajduje się siedem kompozycji z cyklu „Doll” (2018) autorstwa Joanny Zemanek, praca Andrzeja Bartczaka „Anamnesis - Bibliotheca” (1994), tkaniny podwójne „Eleonorze” oraz „Halinie i Annie” (2020) zaprojektowane przez Małgorzatę Markiewicz oraz praca Dominiki Krogulskiej-Czekalskiej „Pas_s_a_long” (2020).

Joanna Zemanek, związana z tkaniną artystyczną, tworzy obiekty, instalacje, filmy wideo, uprawia malarstwo i rysunek, zajmuje się scenografią, projektuje kostiumy, jest kuratorką wystaw. Zakupione prace jej autorstwa to trójwarstwowe tkaniny jedwabne, drukowane i haftowane, autorsko oprawione w sosnowe ramy.

- Narracja prac z cyklu „Doll” skupiona jest na relacji jednostki w środowisku społecznym - informuje muzeum. - Kluczowym aspektem jest tu wzrok, który „rozbiera” i „obnaża” ukazaną postać, wywołując w człowieku poczucie dyskomfortu i presji.

Małgorzata Markiewicz jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. - Jej praktyka artystyczna bada złożoność współczesnej dynamiki płci w kontekście środowiska domowego, a także szeroko rozumianego społeczeństwa - podkreśla muzeum.

Artystka jest autorką pomnika Witolda Gombrowicza w Krakowie. Swoje prace prezentowała w wielu instytucjach, współpracuje z galerią l’etrangere z Londynu.

Prace „Eleonorze” oraz „Halinie i Annie” są efektem fascynacji autorki tkaniną podwójną (dwuosnowową) z Podlasia, ich wielowiekową tradycją, dawną techniką i wzorami przekazywanymi przez kobiety z pokolenia na pokolenie. Obie prace, poświęcone badaczkom i propagatorkom tkaniny artystycznej, można aktualnie oglądać na wystawie „Działy Otwarte / Działy zamknięte” z okazji 60-lecia działalności muzeum.

Andrzej Marian Bartczak, profesor na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, zajmuje się grafiką, malarstwem, rysunkiem i tkaniną. Jest twórcą książek artystycznych i obiektów, autorem ponad stu wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, uczestnikiem ponad 400 wystaw zbiorowych oraz laureatem licznych nagród i wyróżnień (m.in. trzykrotny laureat Nagrody Ministra Kultury i Sztuki).

Zakupiona praca „Anamnesis - Bibliotheca” jest instalacją składającą się z 21 książek, jednej kuli i płata ze zszytych pasów tkaniny. - To kompozycja, której elementy w kolejnych prezentacjach, zgodnie z intencją artysty, mogą być i są odmiennie komponowane, usystematyzowane wielkościami i zgrupowane w rzędach albo „rozrzucone” - wyjaśnia muzeum.

Dominika Krogulska-Czekalska prowadzi Pracownię Tkaniny Dekoracyjnej na ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi. - W swojej pracy twórczej zgłębia tajniki tkaniny żakardowej, poszukując możliwości wykorzystania tej techniki w sposób niekonwencjonalny, lecz pożyteczny i nieszkodliwy dla środowiska - dodaje muzeum.

To uczestniczka wielu międzynarodowych wystaw, m.in. „Text/struct/ures” w Niemczech, „Textile Art of Today” prezentowanej w Słowacji, Czechach, Polsce i na Węgrzech, „Za wolność” pokazywanej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, w 16. edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny czy Biennale WTA w Madrycie. Praca „Pas_s_a_long” (2020) to mierząca sześć metrów dwuwątkowa tkanina żakardowa, której kompozycja nawiązuje do układu motywów pasa kontuszowego - akcesorium historycznie ukształtowanego polskiego stroju narodowego, noszonego przez mężczyzn w Polsce do XIX wieku. Tradycyjne ornamenty, które wypełniały poszczególne pola pasów kontuszowych, zostały przez artystkę zastąpione motywami wywiedzionymi z rysunków anatomicznych kobiecego ciała, potraktowanymi niczym formy roślinne: w polach odpowiadających głowom pasa znalazły się widok krtani i wizerunek kobiecego układu rozrodczego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Dwaj Panowie Pingo - wystawa malarstwa Kołpanowicz&Cruz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie