Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe kierunki na Uniwersytecie Łódzkim. Co warto studiować?

Maciej Kałach
Tomasz Bolt/Polskapresse
Uniwersytet Łódzki ma nowe kierunki: prawo medyczne, ekonomia ekobiznes i biomonitoring. Władze UŁ zapowiadają, że nie zrezygnują z humanistyki, w tym nauczania filozofii.

W tydzień po uruchomieniu rekrutacji na rok akademicki 2014/2015 Uniwersytet Łódzki poinformował, że dorzucił do swojej oferty cztery nowe kierunki: biomonitoring, mangement and finance (oba to studia pierwszego stopnia), ekonomia ekobiznes (pierwszego i drugiego stopnia) oraz prawo medyczne (drugiego stopnia).

Jednocześnie prof. Jarosław Płuciennik, prorektor ds. programów i jakości kształcenia UŁ, podkreślił, że uruchamianie kierunków ściśle związanych z zapotrzebowaniem pracodawców nie spowoduje zaniechania prowadzenia studiów takich jak filozofia, która z "odświeżonym" programem ma przygotowywać "elastycznych" wobec rynku pracy absolwentów.

Badanie środowiska porostami i glonami

Absolwenci biomonitoringu będą oceniać stan środowiska wykorzystując wrażliwe na zanieczyszczenia gatunki organizmów - m.in. bakterie, glony, porosty i grzyby. Rozwój tej dziedziny wiedzy związany jest z prawem unijnym, które wymaga badań z zakresu biomonitoringu, np. przed rozpoczęciem dużych inwestycji.

- Tymczasem specjalistów od biomonitoringu brakuje - opowiada prof. Joanna Żelazna-Wieczorek z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. I zapowiada wiele miesięcy praktyk oraz ćwiczenia terenowe.

Warto przypomnieć, że miesiąc temu dość pokrewny kierunek ogłosiła jako premierowy Politechnika Łódzka. Absolwenci biotechnologii środowiska - jak przekonywała Ewa Chojnacka, rzecznik PŁ - "nabędą umiejętności prowadzenia monitoringu środowiska z wykorzystaniem metod biologicznych, w tym biologii molekularnej oraz mikrobiologii".

Biotechnolodzy środowiska mają znaleźć pracę w oczyszczalniach ścieków i w instytucjach samorządowych zajmujących się monitoringiem środowiska.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Uniwersytet nauczy "zielonej" ekonomii

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego zachęca maturzystów do wyboru kierunku managment and finance - zajęcia w języku angielskim mają kształcić kadrę menedżerską w różnych organizacjach.

Z kolei prawo medyczne to nowa propozycja dla studentów, którzy w nowym roku akademickim będą posiadaczami licencjatu. Wydział Prawa i Administracji stwierdził, że istnieje zapotrzebowanie na studia, których absolwent będzie mógł pracować m.in. jako orzecznik ZUS albo doradca organizacji prowadzącej przychodnię.

Ciekawy pomysł to zestawienie nauk ekonomicznych i przyrodniczych - bo to połączenie oferuje (maturzystom i posiadaczom licencjatu) Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny w ramach kierunku ekonomia ekobiznes. Wydział chce kształcić specjalistów od "zielonej" gospodarki i "zrównoważonego rozwoju".

Zrównoważony styl życia w Łodzi. A wino w stolicy

Słowo "zrównoważony" nie po raz pierwszy pojawia się w ofercie UŁ. Uczelnia jako studia podyplomowe proponuje bowiem trzy semestry "coachingu zrównoważonego styl życia" (za 9,1 tys. zł). Podobny rodzaj studiów oferuje także Uniwersytet Warszawski. Stołeczna uczelnia proponuje kulturę kulinarną (dwa semestry za 5 tys. zł), zaś stołeczne i niepubliczne Collegium Civitas - wiedzę o winie (dwa semestry za 7,7 tys. zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki