Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe książki: Julian Wołoszynowski - "Przed wschodem księżyca. Opowiadania podolskie"

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
PIW
Julian Wołoszynowski - "Przed wschodem księżyca. Opowiadania podolskie", Państwowy Instytut Wydawniczy

Julian Wołoszynowski należy dziś do autorów nieco zapomnianych, a przecież to jeden z mistrzów nowelistyki, w dodatku przepełniony tego rodzaju nostalgią, która łącząc prozę życia z metafizyką może wpływać kojąco na naszą rozemocjonowaną i agresywną przyziemność. Autor zanurza się w świat dzieciństwa spędzonego między Dniestrem a Bohem - mimo że był to mroczny czas stalinizmu, w utworach Wołoszynowskiego jest rzeczywistością baśniową, pozwalającą sięgnąć pod to, co dostrzegalne i ograniczające. Przedstawioną przy tym w kunsztownej literacko formie.

Co znamienne, spuścizna Juliana Wołoszynowskiego nie jest obfita. W prozie podolskiej stworzył zaledwie kilkanaście opowiadań. Za to błyskotliwych i fascynujących. Dobrze się stało, że Państwowy Instytut Wydawniczy postanowił opublikować je - po raz pierwszy - w jednym tomie. Złożyły się na niego "Opowiadania podolskie" z roku 1959 i "Przed wschodem księżyca" z 1971 roku. Przedstawiające magiczne Kresy, codzienność, której już nie ma, ludzi, którzy odeszli, puls stepów, po których przetoczyła się niełatwa historia XX wieku. To literatura o niezwykłym rytmie, dźwięcząca ciszą i przestrzenią Pobereża.

Julian Wołoszynowski urodził się w 1898 roku w miejscowości Serby na Podolu. W opowiadaniach przywołuje rodzinny majątek, który Wołoszynowscy opuścili w 1910 roku, przenosząc się do Kijowa. Umieszcza go zarazem na granicy jawy i snu, czerpiąc garściami z mitów i fantazji ukraińskich. Tworzy migotliwe, poruszające, niezwykle sugestywne obrazy.

Po wybuchu rewolucji rodzina Wołoszynowskich przyjechała do Warszawy. Pisarz brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Pracował jako dziennikarz, krytyk teatralny i aktor. W 1926 roku ukazał się pierwszy zbiór jego poezji "Okulary". Rok później wydał "O Twardowskim, synu ziemianki, obywatelu piekieł, dziś księżycowym lokatorze", następnie "Potęgę snu" (1928), "Słowackiego" (1929) - powieść biograficzną, "Rok 1863" (1931), "Było tak" (1935), "Cóż to za nieznajome miasto" (1957), "Wiersze wybrane" (1958), "Opowiadania podolskie" (1959) oraz "Przed wschodem księżyca" (1971).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki