Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe mieszkania budujemy duże, ale większość mieszka w starych i małych

Piotr Brzó
Nowe mieszkania budujemy duże, ale większość mieszka w starych i małych
Nowe mieszkania budujemy duże, ale większość mieszka w starych i małych Krzysztof Szymczak
W woj. łódzkim 20 proc. mieszkań należy do spółdzielni, 9 proc. do gmin, ponad 70 proc. do osób prywatnych - wynika z ostatniego raportu GUS Tylko 2,51 osoby przypada statystycznie na jedno mieszkanie w woj. łódzkim - podaje Główny Urząd Statystyczny. Z 16 województw tylko na Mazowszu jest luźniej. Ale eksperci zauważają: to luz pozorny.

GUS ogłosił dane o sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Wynika z nich, że w naszym kraju jest 14 mln mieszkań - na jedno statystycznie przypada 2,75 osoby. Przeciętna wielkość mieszkania to 73,4 metra kwadratowego - należy przy tym pamiętać, że GUS jako mieszkanie traktuje zarówno lokal w bloku, jak i dom jednorodzinny.

Łódzkie wyróżnia się na tle kraju. Po pierwsze - na jedno mieszkanie wypada średnio 2,51 osoby (998 tys. mieszkań na 2,5 mln osób). Tylko w woj. mazowieckim współczynnik jest niższy (2,46).

W Małopolsce wskaźnik ten wynosi 2,98, w Wielkopolsce 2,99, a w woj. podkarpackim - aż 3,32. Jednocześnie jednak Podkarpacie to region z największą średnią powierzchnią mieszkań (80,9 mkw.). Łatwo to wytłumaczyć - przeważa tam zabudowa jednorodzinna, a region jest tradycyjny, niezbyt zamożny, stosunkowo często spotkać można rodziny wielopokoleniowe zamieszkujące w jednym domu.

Woj. łódzkie to przeciwny biegun. Średnia powierzchnia mieszkania w naszym regionie wynosi zaledwie 68,4 mkw., co wynika z niskiej zamożności mieszkańców oraz jakości mieszkań i ich struktury. Duży jest w tej puli odsetek lokali w blokach i starych kamienicach czynszowych, a mniej niż na ścianie wschodniej jest zabudowy jednorodzinnej.

GUS podał, że w 2014 r. w całym województwie oddano do użytku tylko 6,5 tys. mieszkań (a właściwie głównie domów jednorodzinnych). Dla porównania: na Mazowszu 30,7 tys., w Małopolsce - 15,6 tys., w Wielkopolsce - 14,6 tys., na Dolnym Śląsku - 14 tys., na Pomorzu - 10 tys.

 

Średnia wielkość mieszkania wybudowanego w 2014 r. w woj. łódzkim to 118 mkw. To bardzo dużo, bo średnia dla całej Polski to 100 mkw., a dla woj. mazowieckiego - tylko 91 mkw.

 

Wyjaśnieniem jest struktura oddawanych mieszkań - w woj. łódzkim ok. 80 proc. z nich stanowi zabudowa jednorodzinna, skala współczesnego budownictwa wielorodzinnego jest niewielka. W odróżnieniu od np. Warszawy, gdzie deweloperzy na potęgę budują mieszkania w blokach - siłą rzeczy dużo mniejsze niż domy jednorodzinne.

GUS podał też dane dotyczące struktury własności. Okazuje się, że w woj. łódzkim blisko 70 proc. mieszkań należy do osób prywatnych. W porównaniu z większością regionów w Polsce jest to odsetek niski - niższy jest tylko na Śląsku.

Mała liczba osób przypadających na jedno mieszkanie w regionie łódzkim wynika z uwarunkowań historycznych. Łódź nie była zniszczona w czasie wojny, pozostał więc zasób miejski sprzed wojny, po wojnie wybudowano nowe mieszkania. Mamy dużo mieszkań, ale są one małe i zlokalizowane w budynkach o złym stanie technicznym

 

- Mała liczba osób przypadających na jedno mieszkanie w regionie łódzkim wynika z uwarunkowań historycznych. Łódź nie była zniszczona w czasie wojny, pozostał więc zasób miejski sprzed wojny, po wojnie wybudowano nowe mieszkania. Liczba podawana przez GUS nie oddaje prawdziwej sytuacji mieszkaniowej. To jest wykaz ilościowy, który nie pokazuje strony jakościowej. Mamy dużo mieszkań, ale są one małe i zlokalizowane w budynkach o złym stanie technicznym. Szczególnie widać to w Łodzi, ale nie tylko - wystarczy spojrzeć choćby na Zgierz. Jeśli chodzi o liczbę oddawanych nowych mieszkań, to w ogóle nie mamy się co porównywać z innymi regionami – mówi prof. Ewa Kucharska-Stasiak z Katedry Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytetu Łódzkiego.

Średnia dla Polski wynosi 75 proc., a w woj. lubelskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim odsetek przekracza 80 proc. Wyjaśnienie może być złożone. Warto zauważyć, że w Łódzkim i na Śląsku występują duże obszary zurbanizowane, o przemysłowej przeszłości, również z problemami natury socjalnej.

Regiony, w których własności jest najwięcej, niekoniecznie są najbogatsze, są to jednak obszary, na których dominuje zabudowa wiejska, jednorodzinna, która z natury rzeczy jest własnością prywatną.

Nieco ponad 20 proc. mieszkań w woj. łódzkim należy do spółdzielni mieszkaniowych i jest to najwyższy odsetek w skali kraju. "Tylko" 9 proc. to zasoby komunalne, ale to i tak jeden z pięciu najwyższych współczynników w Polsce.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki