Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe mieszkania w Łodzi. Trudna sytuacja na rynku deweloperskim. Więcej nowych mieszkań, ale ceny nie spadają

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Mimo trudności na rynku w Łodzi powstają i są planowane kolejne inwestycje jak np. osiedle na Retkini firmy Atal.
Mimo trudności na rynku w Łodzi powstają i są planowane kolejne inwestycje jak np. osiedle na Retkini firmy Atal. Krzysztof Szymczak
W Łodzi mniej jest klientów na mieszkania na rynku pierwotnym. Ale według specjalistów na promocje jeszcze jest za wcześnie.

W Łodzi wciąż powstają nowe mieszkania i kolejne są w planach

Na terenie Łodzi jest obecnie niemal sto gotowych lub powstających inwestycji mieszkaniowych. Branżowy portal rynekpierwotny.pl doliczył się 90 inwestycji i ponad 4 tys. ofert nowych mieszkań. Wiele z nich to inwestycje duże. Na przykład przy ul. Pienistej w Łodzi w kilku etapach powstaje całe osiedle firmy Atal na 33 bloki. Osiem budynków jest już gotowych, 12 w budowie, a 13 w planach. Nieco dalej, przy ul. Falistej, powstaje blok na 133 mieszkania firmy Kalter Nieruchomości, a przy ul. Tymienieckiego niemal gotowe są dwa bloki inwestycji Nad Jasieniem.

Wolnych mieszkań nie brakuje. W budowanych właśnie blokach przy Pienistej wolnych jest około 200 mieszkań, w przy Falistej 77 czyli ponad połowa. Rynekpierwotny.pl wyliczył, że średnia cena nowego mieszkania w Łodzi mieści się między 7539 a 9600 zł za mkw., choć można znaleźć oferty tańsze i droższe.

Na rynku panuje jednak czasowy zastój. Znawca łódzkiego rynku nieruchomości Tomasz Błeszyński wyjaśnia, że powody są oczywiste: to z jednej strony inflacja, wysokie odsetki i rosnące koszty utrzymania, przez które budżety klientów są trudniejsze do spięcia, a z drugiej zaostrzone rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego i spadek liczby udzielanych kredytów.

Błeszyński ostrzega jednak, że na duże obniżki cen klienci nie mają co liczyć.

Deweloperzy, którzy zaczęli inwestycje wcześniej, mają już mieszkania sprzedane. Zaś dla nowych, rozpoczętych jesienią, inwestycji koszty deweloperów drastycznie wzrosły i nie mają oni możliwości, by obniżać ceny – mówi.

Zauważa jednak, że rynek się zmienia na korzyść klientów.

Jeszcze rok temu chętnych było więcej niż mieszkań, teraz sytuacja zaczyna się zmieniać – ocenia Błeszyński.

Jednak mimo trudności na rynku w Łodzi planowane są nowe inwestycje. Na przykład firma Okam otrzymała właśnie wszystkie zgody na budowę 350 mieszkań przy ul. Dowborczyków 18. Budowa ma się zacząć w trzecim kwartale tego roku i potrwać dwa lata. Firma jest optymistyczna.

Marcin Michalec wyjaśnia, że doskonale sprzedaje się rozpoczęta inwestycja Okamu przy ul. Piotrkowskiej 217, dlatego rusza kolejna inwestycja. A większość klientów to osoby, które nie muszą brać kredytów i traktują zakup jako inwestycję.

Łódź postrzegana jest jako miejsce atrakcyjne do życia i inwestowania. Aktywnie uczestniczymy - zarówno poprzez projekty budowlane, jak i udział w różnych inicjatywach - w jej przeobrażeniu – zaznacza Marcin Michalec, prezes OKAM Capital.

Skrzyżowanie ul. Zachodniej i ul. Limanowskiego - 22 kolizje.

Te skrzyżowania w Łodzi są niebezpieczne. Na tych łódzkich s...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki