Nowe obowiązki dla hodowców świń w całej Polsce - jest ministerialny projekt

AGW
pixabay.com
Udostępnij:
Każdy, kto posiada świnie, może za chwilę dostać nowe obowiązki. Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia ministerstwa rolnictwa i rozwoju Wsi, który dotyczy występowania afrykańskiego pomoru świń i środków ochrony przez wirusem.

Każdego tygodnia Główny Inspektorat Weterynarii potwierdza kolejne przypadki ASF u dzików - do 19 stycznia odnotowano ich 1040. Rzadziej pojawiają się ogniska u świń. Hodowcy z kolejnych województw obawiają się, że tylko kwestią czasu jest przeniesienie wirusa do ich rejonu. Gospodarze z Kujawsko-Pomorskiego skierowali w tej sprawie list do ministra i powołali komitet protestacyjny, ogłaszając przy tym pogotowie strajkowe. Pisaliśmy o tym tutaj: Hodowcy z Kujawsko-Pomorskiego ogłaszają pogotowie strajkowe. Powodem ASF [wideo]

Kot dostanie zakaz wstępu do chlewni

W czwartek 25 stycznia w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Wynikają z niego obowiązki, które mają ograniczać ryzyko przeniesienia wirusa do chlewni:

  • utrzymanie świń oddzielnie od innych zwierząt
  • zabezpieczenie budynków przed dostępem zwierząt wolno żyjących lub domowych, które często mają możliwość swobodnego poruszania się po okolicy
  • stosowanie odzieży ochronnej i obuwia ochronnego, które będą noszone tylko przy obsłudze świń, a nie będą wykorzystywane np. do pracy w lesie lub na polu
  • karminie zwierząt paszą, która była odpowiednio zabezpieczona przed dostępem zwierząt dzikich.

Przed wejście do chlewni trafi mata dezynfekcyjna

Nakazem, który ma wprowadzić rozporządzenie, jest mycie i odkażanie rąk oraz czyszczenie i odkażanie obuwia przez osoby, które pracują przy świniach. Przepisy, jeśli zostaną przyjęte, nałożą także obowiązek wyłożenia i nasączania mat dezynfekcyjnych przed chlewnią. Ministerstwo zaleca jednocześnie, by jak najmniej osób wchodziło do chlewni.

Rolnik powinien również prowadzić rejestr pojazdów, które pojawiają się w gospodarstwie, a nawet spis osób wchodzących do chlewni. Świnie utrzymywane w systemie otwartym - rzadkość w naszym kraju - muszą mieć podwójne ogrodzenie.

Wszystkie te rozwiązania mają według autorów projektu ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Nowe obowiązki dla hodowców świń w całej Polsce - jest ministerialny projekt - Gazeta Pomorska

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
monka

Maty do dezynfekcji i odzież ochronna to podstawa. Warto również wspomnieć aby stosować dobre i sprawdzone środki dezynfekujące, czyli takie które działają nawet w niskich temperaturach np. virkon. Maty najlepsze są o zwiększonej chłonności. 

Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie