5/11
Noszenie maseczek jest przyczyną problemów skórnych, takich...
fot. gvictoria/123RF

Maskne – trądzik od maseczki

Noszenie maseczek jest przyczyną problemów skórnych, takich jak wypryski, czyraki i potówki, które nazwano nawet terminem maskne (ang. mask acne, czyli trądzik od maseczki). Innym problemem są wysypki, otarcia, a nawet blizny. Przy wyższych temperaturach zmiany pojawiają się nawet po krótkim czasie użytkowania masek, np. zakupach w sklepie – zwłaszcza, gdy dotykamy ich brudnymi rękami.

Co robić? Dbać o częste zmiany i higienę skóry nie tylko po zdjęciu maski, ale też przed jej założeniem. Po powrocie do domu warto oczyścić cerę, a w przypadku łojotoku używać kosmetyków hamujących wydzielanie sebum, które jest pożywką dla bakterii wywołujących zmiany zapalne.

6/11
Niedobór ruchu to przyczyna spowolnienia pasażu jelitowego,...
fot. Shao-Chun Wang/123RF

Zaparcia

Niedobór ruchu to przyczyna spowolnienia pasażu jelitowego, które skutkuje problemami z wypróżnieniem. Przyczyną tych zaburzeń może być też niedostateczne spożycie warzyw i owoców, do których możemy mieć utrudniony dostęp, a także płynów, gdy pod wpływem monotonii dni rzadziej pamiętamy o właściwym nawadnianiu organizmu.

Co robić? Koniecznie zwiększyć ilość ruchu (kluczowe są zwłaszcza spacery czy prace domowe po jedzeniu), a jednocześnie zmienić dietę na taką, która dostarcza więcej błonnika. Zamiast jednak tylko dorzucać do posiłków otręby, płatki z otrąb czy razowe pieczywo, które są dość drażniące dla układu trawienia, warto zwiększyć też spożycie produktów zapewniających błonnik rozpuszczalny w wodzie. To m.in. owoce, siemię lniane, nasiona chia, babki płesznik i jajowatej, a także płatki owsiane i grzyby.

7/11
Drętwienie, mrowienie, bóle i kurcze łydek to objawy...
fot. iakovenko/123RF

Ból łydek

Drętwienie, mrowienie, bóle i kurcze łydek to objawy niedokrwienia kończyn dolnych, które jest skutkiem braku odpowiedniej ilości ruchu. Podczas chodzenia czy ćwiczeń pracują bowiem mięśnie łydek, które pomagają odprowadzać krew z najniżej położonych naczyń krwionośnym z powrotem do serca. Gdy pompa mięśniowa nie pracuje, pojawia się niewydolność żylna, której towarzyszą wspomniane dolegliwości, a także uczucie ciężkości i rozpierania. Jeżeli nie przechodzą przy zwiększonej aktywności, mogą oznaczać poważniejszą chorobę i wymagają konsultacji z lekarzem.

Co robić? Wykonywać zalecane 10 tysięcy kroków dziennie, a najlepiej więcej. Ważne są też ćwiczenia angażujące mięśnie łydek, uwzględniające wspinanie się na palce i rozciąganie ich mięśni, m.in. w siadzie prostym czy w pozycji psa z głową w dół (asana jogi). Ulgę w dolegliwościach przynosi unoszenie nóg powyżej poziomu serca, a także noszenie podkolanówek, getrów, rajstop lub pończoch kompresyjnych – sportowych lub przeciwżylakowych.

8/11
Niepewność odnośnie jutra, lęk o zdrowie własne i rodziny,...
fot. Gunter Nezhoda/123RF

Nerwica

Niepewność odnośnie jutra, lęk o zdrowie własne i rodziny, obawy związane z przyszłością finansową i zawodową oraz poczucie bezsilności i izolacji to przyczyny rozwoju zaburzeń nerwicowych, z którymi w czasach epidemii zmaga się rosnąca liczba osób. Niektóre borykają się też z problemem nerwicy natręctw, skłaniającej do zamartwiania się możliwością zakażenia, obsesyjnego dbania o higienę dłoni, nadużywania środków odkażających, noszenia masek w przestrzeni otwartej nawet pod nieobecność innych ludzi czy nawet całkowitego zaniechania kontaktów społecznych.

Co robić? Nie ulegać panice i zachować zdrowy rozsądek. Warto śledzić doniesienia na temat koronawirusa czytając fachowe publikacje i uzupełniać stan swojej wiedzy na temat dróg zakażenia i skutecznych metod zapobieganiu chorobie. Znając fakty łatwiej wyrobić sobie prawidłowe nawyki higieniczne i opracować schemat postępowania w codziennych sytuacjach, na którym można polegać. Ważna jest też dbałość o odporność organizmu poprzez zdrową dietę i aktywność fizyczną, utrzymywanie kontaktów społecznych w dostępny sposób oraz skupienie się na kwestiach, w których ma się istotny wpływ na rzeczywistość. Przy nasilonych objawach nerwicy i lęku należy zwrócić się po pomoc do specjalisty.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Sprawdź horoskop finansowy na maj. Sprawdź, kto będzie miał szczęście w finansach!

Sprawdź horoskop finansowy na maj. Sprawdź, kto będzie miał szczęście w finansach!

Tych piłkarzy ŁKS Łódź trzeba zatrzymać w Ekstraklasie. LISTA

Tych piłkarzy ŁKS Łódź trzeba zatrzymać w Ekstraklasie. LISTA

Ile pieniędzy dać na pierwszą komunię w 2024 r.? Takie kwoty trafią do kopert

Ile pieniędzy dać na pierwszą komunię w 2024 r.? Takie kwoty trafią do kopert

Zobacz również

To nie ta sama osoba! Tak Laluna wyglądała 17 lat temu. „Królowa życia” szokuje

To nie ta sama osoba! Tak Laluna wyglądała 17 lat temu. „Królowa życia” szokuje

Maturzyści XLVII LO i XXVI LO zdają egzamin maturalny z języka polskiego

Maturzyści XLVII LO i XXVI LO zdają egzamin maturalny z języka polskiego