Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe uprawnienia lekarzy rodzinnych. Dziewięć nowych badań dostępnych bez wizyty u specjalisty. To m.in. test anty HCV, CRP, CCP

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
archiwum Polska Press
Od lipca lekarze POZ mogą kierować pacjentów na więcej badań. Do tej pory pacjenci musieli chodzić po nie do specjalisty.

Lekarze rodzinni od lipca mogą zlecać nowe badania

Nowe uprawnienia otrzymali z dniem 1 lipca lekarze rodzinni. Od piątku mogą zlecać więcej badań diagnostycznych. I tak lekarze zlecą testy na przeciwciała wirusa zapalenia wątroby typu C ( anty-HCV), antygeny bakterii helicobacter pylori w kale, testy wykrywające anginę (Streptest), pozwalające odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej u dzieci do lat 6 (CRP), czy diagnozujące reumatoidalne zapalenie stawów (anty CCP). Będą też mogli zlecić oznaczenie poziomu witaminy B12, kwasu foliowego i ferrytyny. Do tej pory takie testy mogli zlecać tylko lekarze specjaliści. Nowe rozwiązania mają sprawić, że np. wirusowe zapalenie wątroby typu C będzie częściej wykrywane.

Możliwość zlecenia nowych badań chwali Małgorzata Raczkiewicz, menedżer Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MEDAR w Łęczycy.

- To badania, które często są potrzebne do podstawowej diagnostyki – przyznaje.

Jak dodaje to proste badania i część z nich przychodnie będą mogły wykonać na miejscu we własnym zakresie, co będzie dużym ułatwieniem.

- Do tej pory pacjenci często decydowali się opłacić takie badania z własnej kieszeni, żeby przyspieszyć diagnozę. Inną opcją było wypisanie skierowanie do specjalisty i czekanie na termin wizyty – tłumaczy Raczkiewicz.

Jednak choć formalnie nowe badania mogły być zlecane od piątku, w przychodni MEDAR jeszcze ich nie było. Jak wyjaśnia Małgorzata Raczkiewicz przychodnia w piątek do południa nie dostała jeszcze z NFZ aneksu do umowy, który pozwoliłby na zlecanie takich badań i wyjaśniał zasady finansowania. Jak wyjaśniła Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ aneksy nie mogły być wystawione przed 1 lipca, jednak w piątek wszystkie poradnie POZ w regionie aneks otrzymały.

Dziewięć nowych badań to kolejne już uprawnienia diagnostyczne dla lekarzy POZ w tym roku. Od kwietnia to lekarze pierwszego kontaktu wykonują na testy na COVID-19, wcześniej wystawiali skierowanie do punktów wymazowych. To także pierwszy etap reformy przychodni POZ, która ma kłaść większy nacisk na profilaktykę i szybszą diagnostykę pacjentów. Jesienią pakiet badań dostępnych u lekarza pierwszego kontaktu ma być poszerzony, m.in. o badania kardiologiczne i endokrynologiczne. Mają to być m.in. przeciwciała tarczycowe, echo serca czy EKG.

Od lipca dodatkowe pieniądze będą też otrzymywać poradnie prowadzące profilaktykę chorób kardiologicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiosenne problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki