Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe warunki wszczepiania protez. Czy szpitale w Łódzkiem stracą kontrakty?

Redakcja
Jakość zabiegów może i poprawi się, ale z pewnością jeszcze bardziej wydłużą się kolejki. Dziś na protezę chorzy czekają kilka lat
Jakość zabiegów może i poprawi się, ale z pewnością jeszcze bardziej wydłużą się kolejki. Dziś na protezę chorzy czekają kilka lat Fot. krzysztof szymczak
Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić od lipca nowe warunki wszczepiania protez. Kilka szpitali w Łódzkiem może stracić kontrakt na endoprotezy kolana i biodra.

Na operację biodra w województwie łódzkim czeka 4,5 tysiąca chorych, a 5 tysięcy jest zapisanych na wszczepienie protezy stawu kolanowego. Z tego w sumie 3,5 tys. to „pilne przypadki”. Kolejki na te zabiegi sięgają nawet trzech lat, choć Narodowy Fundusz Zdrowia stara się regularnie dokładać do zabiegów, by pacjenci szybciej mieli wszczepioną protezę. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało w tej dziedzinie poważne zmiany od lipca. Jeśli w piątek wejdą w życie, wielu pacjentów, zwłaszcza powiatowych szpitali, będzie musiało znaleźć inną placówkę, w której będzie mogło mieć przeprowadzoną zaplanowaną operację.

W naszym regionie endoprotezoplastykę stawu biodrowego i stawu kolanowego można wykonać w 23 oddziałach szpitalnych, a endoprotezy rewizyjne - w 19. Specjaliści niektórych z tych oddziałów przeprowadzają zaledwie jedną taką operację w miesiącu, a inni nawet 700 rocznie. Gdyby 1 lipca zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Zdrowia (dokument podpisany przez Bartosza Arłukowicza w listopadzie 2014 r.), kilka oddziałów w naszym regionie nie mogłoby przeprowadzać takich zabiegów. Zawarte w rozporządzeniu warunki z zakresu endoprotezoplastyki eliminowałyby szpitale, które rocznie wykonują mniej niż 75 operacji stawu biodrowego, 50 stawu kolanowego i 30 tzw. rewizji po zabiegach. Konsultant wojewódzki z dziedziny ortopedii i traumatologii oraz kierownik kliniki ortopedii w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Łodzi, prof. Marek Synder, przyznaje, że mimo wszystko pacjent skorzystałby na zmianach.

Pierwsza w regionie łódzkim operacja wszczepienia protezy prącia

- Ministerstwo Zdrowia zawyżyło liczbę wymaganych endoprotez, ale ostatecznie będzie to z korzyścią dla pacjenta. Operacje będą wykonywały tylko wykwalifikowane placówki. Jeśli ktoś przeprowadza jeden zabieg w miesiącu, nie może mieć większego doświadczenia w tym, może tylko zrobić źle, co dla pacjenta oznacza dłuższe i poważniejsze leczenie. Jestem zdania, że te ośrodki, które wykonują mało endoprotezoplastyki, nie powinny jej w ogóle wykonywać - przyznaje prof. Marek Synder.

To jednak może spowodować wydłużenie się kolejek na operacje, a pacjenci szpitali powiatowych będą zmuszeni jeździć na nie chociażby do Łodzi. W takiej sytuacji może być nawet 300 chorych w naszym regionie. Jeden z najkrótszych średnich rzeczywistych czasów oczekiwania jest w szpitalu w Wieluniu - 160 dni. W Łodzi pierwszy wolny termin na operację biodra jest w Medical Magnus - styczeń 2019 r., w CSK na ul. Pomorskiej zapisy przyjmowane są dopiero na listopada 2019 r. Natomiast najszybszy wolny termin na operację endoprotezy kolana to październik 2019 r. w szpitalu im. WAM przy ul. Żeromskiego w Łodzi.

Większe wymagania resortu zdrowia wzbudziły niepokój NFZ, który zasygnalizował, że zbyt wiele szpitali może przez to stracić kontrakt. Zaproponował mniej restrykcyjne warunki. Nie ma pewności, że rozporządzenie zacznie obowiązywać w lipcu, dlatego pacjenci do tego czasu powinni wstrzymać się z szukaniem nowego ośrodka. Poinformujemy, gdy sytuacja się wyjaśni. Średni koszt endoprotezy to około 14,5 tysięcy złotych.

Szpital im. WAM w Łodzi przekłada operacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki