Nowe życie łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych

  Nowe życie łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Fasadę hotelu DoubleTree by Hilton i biurowca MediaHub otacza kadr z filmu "Zakazane piosenki"
  1/2
  przejdź do galerii

  Fasadę hotelu DoubleTree by Hilton i biurowca MediaHub otacza kadr z filmu "Zakazane piosenki" ©Krzysztof Szymczak

  Otwarcie hotelu DoubleTree by Hilton kończy najważniejszy etap rewitalizacji budynków dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych ul. Łąkowej 29. Symbolicznie zakończy się w sobotę koncertem Zbigniewa Preisnera.
  WFF działała w Łodzi od 1945 roku. To tu powstały takie filmy jak: "Zakazane piosenki", "Ziemia obiecana", "Krzyżacy" czy "Seksmisja". W latach 90. WFF zakończyła działalność i przekształciła się w Łódzkie Centrum Filmowe. Część pomieszczeń zajął Opus Film, część Filmoteka Narodowa, która przechowuje oryginały tworzonych w Łodzi filmów.

  Część dawnych pomieszczeń zakupiła Grupa Toya, która od 2003 roku prowadziła rewitalizację. W halach filmowych powstał klub Wytwórnia i centrum kongresowe, w dawnym Pałacu Dźwięku nowoczesne Toya Studios.

  W ostatnich latach powstały oddane przed wakacjami: biurowiec MediaHub i czterogwiazdkowy hotel DoubleTree by Hilton. Ich architektura nawiązuje do historii filmu: fasadę otacza kadr z filmu "Zakazane piosenki", a schody w holu nawiązują do konstrukcji schodów w Wytwórni Filmów Fabularnych. Dodatkowo wejścia do 200 hotelowych pokoi ozdobione są kadrami z produkowanych w Łodzi filmów, a basen na ostatnim piętrze zdobią dwie mozaiki z kadrami z filmu "Dwaj ludzie z szafą".

  Jako ostatni element kompleksu w niedzielę zostanie oddane do użytku kino 3D w dawnej sali kinowej WFF. Będą w nim organizowane przeglądy filmowe, prelekcje i dyskusje.

  - W tym kinie reżyser po raz pierwszy oglądał swój film - podkreśla Ewa Kowalczyk z biura prasowego Grupy Toya. - Sala została wyremontowana tak, by zachowała charakter.

  Symbolicznym zakończeniem procesu rewitalizacji będzie sobotni koncert Four Colors of Łódź z kompozycjami Zbigniewa Preisnera. Na poprzedzającej koncert konferencji prasowej artysta wspominał czasy swojej współpracy z Wytwórnią Filmów Fabularnych i ostatnią wizytę w Łodzi w 1987 roku.

  - W tym czasie wiele się zmieniło. Wy tego nie widzicie, ale ja tak - mówił artysta. - Wtedy były w Łodzi łyżki na łańcuchach w stołówce jak u Barei. Był wtedy tylko hotel Centrum, w którego pokojach wszystko było słychać oraz Grand Hotel, do którego trudno się było dostać, bo był tylko dla najlepszych - wspomniał.

  Zakończeniu rewitalizacji towarzyszy wydanie albumu "Fabryka Snów" Stanisława Zawiślińskiego i Tadeusza Wijatya poświęconego historii Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Album zawiera wiele niepublikowane nigdzie zdjęć i wspomnień polskich artystów związanych z WFF.

  - Jest na przykład skan zaświadczenia dla Andrzeja Wajdy z ukończenia praktyk studenckich w Wytwórni Filmów Fabularnych - mówi Ewa Kowalczyk. - Dla miłośników polskiego filmu to pozycja obowiązkowa - dodaje.

  Albumu nie można kupić, jest dostępny w zamian za cegiełki od 50 zł w górę na rzecz Fundacji Wytwórnia zajmującej się edukacją artystyczną dzieci i młodzieży.

  Informacje na temat historii miejsca, galerie zdjęć i wspomnienia można też znaleźć na stronie lakowa29.pl. Można tam także dodać swoje wspomnienia i zdjęcia związane z Wytwórnią Filmów Fabularnych.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jaka k... rewitaliazacja????

  Jaka k... rewitaliazacja???? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  Jaka k... rewitaliazacja????

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny