Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Łódzkie będzie miało siedmiu komisarzy wyborczych

Marcin Darda
Marcin Darda
Sędzia Wojciech Hermeliński, przewodniczący PKW, miał sporo uwag co do nowelizacji Kodeksu wyborczego
Sędzia Wojciech Hermeliński, przewodniczący PKW, miał sporo uwag co do nowelizacji Kodeksu wyborczego Bartek Syta
W woj. łódzkim będzie siedmiu komisarzy wyborczych. 16 lutego rozpoczyna się nabór na te stanowiska, a nazwiska komisarzy powinniśmy poznać najpóźniej na początku kwietnia.

Dotychczas w woj. łódzkim było czterech komisarzy wyborczych: dla powiatów wokół Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Sieradza i Skierniewic.

Po zmianach, które weszły w życie 31 stycznia, komisarzy w naszym województwie będzie siedmiu. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) podzieliła już Łódzkie zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego.

Obszar Łódź I to miasto Łódź oraz pow. brzeziński i łódzki wschodni, natomiast Łódź II to pow. kutnowski, łaski, łęczycki, łowicki, pabianicki, poddębicki i zgierski.

Z kolei pod obszar Piotrków Trybunalski podlegają pow. bełchatowski, piotrkowski, radomszczański i miasto Piotrków Trybunalski.

Obszar Sieradz I objął pow. sieradzki, wieruszowski i zduńskowolski, a Sieradz II - pajęczański i wieluński.

W skład obszaru Skierniewice I wchodzą pow. rawski, skierniewicki i miasto Skierniewice, a Skierniewice II tworzą pow. opoczyński i tomaszowski.

Teraz czekamy już tylko na dobranie komisarzy wyborczych do poszczególnych obszarów. Do tej pory komisarzami wyborczymi mogli być tylko niezawiśli sędziowie, wskazani przez ministra sprawiedliwości, a powoływani przez Państwową Komisję Wyborczą. Po nowelizacji przegłosowanej większością sejmową PiS, komisarzem wyborczym w terenie będzie mógł zostać każdy, kto zgłosi swą aplikację ministrowi spraw wewnętrznych pod warunkiem, że jest co najmniej magistrem prawa i „daje rękojmię należytego sprawowania funkcji”.

Kandydat na komisarza nie może być członkiem partii politycznej ani prowadzić działalności publicznej „niedającej się pogodzić z pełnioną funkcją”. Nie może być to także osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Nabór na stanowiska komisarzy (w poprzednim podziale było ich w kraju 51, teraz będzie 100) minister spraw wewnętrznych rozpocznie 16 lutego. Na każdy ze stu rejonów minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński przedstawi po trzech kandydatów Państwowej Komisji Wyborczej. PKW z każdej trójki wybierze i mianuje komisarza. Jeśli Państwowa Komisja Wyborcza ze względu na jakieś zastrzeżenia wobec kandydatur lub z innych powodów tego nie zrobi, komisarzy - zgodnie z nowelizacją - będzie mógł mianować minister Brudziński.

Dotychczas sędziowie będący komisarzami zarabiali w PKW 5368,26 zł brutto miesięcznie. Nowi komisarze otrzymają tyle samo. Ich kadencja potrwa pięć lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki