Nowelizacja prawa budowlanego coraz bliżej. Znikną absurdy i zbędna biurokracja

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Zaktualizowano 
Planowane zmiany w przepisach mają m.in. umożliwić legalizację niektórych samowoli budowlanych.
Planowane zmiany w przepisach mają m.in. umożliwić legalizację niektórych samowoli budowlanych. 123RF.com
Nowelizacja prawa budowlanego 2019 zbliża się wielkimi krokami. Projekt nowelizacji został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów. Co się zmieni?

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt zapowiadanej od dawna nowelizacji prawa budowlanego. 2019 ma według rządu być rokiem, kiedy zbędna biurokracja zostanie ograniczona, a pewne absurdy związane z budową domu znikną. Jak podsumował w swoim komunikacie resort inwestycji i rozwoju, planowane zmiany są „proobywatelskie, deregulacyjne, wolnościowe”.

Nowelizacja prawa budowlanego 2019 – co się zmieni?

Zgodnie z zapowiedzią wiceministra inwestycji i rozwoju Artura Sobonia rząd przyjął projekt nowelizacji jeszcze w lipcu, a dokładniej 31 lipca. Jako główne cele nowelizacji wskazano:

 • ograniczenie biurokracji,
 • doprecyzowanie niejasnych przepisów,
 • zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego,
 • usprawnienie przebiegu procesu inwestycyjnego,
 • promowanie podłączania nowych inwestycji do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Nowelizacja prawa budowlanego, która najprawdopodobniej wejdzie w życie jeszcze w tym roku, ma przede wszystkim przyspieszyć i ułatwić realizację nowych inwestycji budowlanych. Rząd chce również usunąć przeszkody stające na drodze podłączaniu budynków do sieci ciepłowniczej, co ma pomóc rozwiązać problem smogu.

Kupujesz mieszkanie od dewelopera? Oto 10 praw, które Ci prz...

Legalizacja samowoli budowlanych na nowych zasadach

Po wejściu w życie nowych przepisów samowole budowlane, których budowę zakończono przynajmniej 20 lat temu, będzie można zalegalizować według nowej, uproszczonej i bezpłatnej procedury. Żeby z niej skorzystać, trzeba będzie przedstawić ekspertyzę techniczną potwierdzającą, że z samowolnie postawiony obiekt może być bezpiecznie użytkowany. Konieczne będzie także przedłożenie urzędnikom geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, oświadczenia o terminie zakończenia budowy oraz oświadczenia o posiadanym prawie od dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Legalizacja, podobnie jak obecnie, będzie się wiązać z opłatą legalizacyjną, której wysokość nie ulegnie zmianie.

Zobacz atrakcyjne mieszkania na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Co istotne, z procedury nie będą mogli skorzystać właściciele samowoli, wobec których już toczy się postępowanie mające ustalić, czy doszło do złamania prawa. Uproszczona procedura nie obejmie też mieszkań, domów, garaży czy innych budynków, których budowa zakończyła się później niż 20 lat temu.

Mniej dokumentacji przy pozwoleniu na budowę

Składając wniosek o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie, wnioskodawca będzie odtąd potrzebował mniej dokumentów. Projekt budowlany będzie obejmował tylko część dotychczas obowiązkowej dokumentacji. Do wniosku dołączyć trzeba będzie:

 • projekt zagospodarowania działki lub terenu (usytuowanie, układ komunikacyjny, informacja o obszarze oddziaływania obiektu),
 • projekt konstrukcji (opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna),
 • projekt architektoniczno-budowlany (układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe).

Projekt techniczny petent będzie składał w urzędzie w urzędzie wraz z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie albo zgłoszeniem zakończenia robót. Dodatkowo po wejściu w życie nowych przepisów do wniosku będzie się dołączać 3 egzemplarze projektu, a nie jak przedtem 4 egzemplarze.

Ogrzewanie z sieci ciepłowniczej

Nowelizacja prawa budowlanego ma zachęcać podmioty wznoszące budynki wielorodzinne lub domy jednorodzinne, żeby podłączać te obiekty budowlane do miejskiej sieci ciepłowniczej, o ile tylko jest to technicznie wykonalne. Inwestorzy starający się o uzyskanie pozwolenia na budowę będą musieli odtąd dołączyć do wniosku oświadczenie projektanta o tym, czy istnieje możliwość podłączenia inwestycji do sieci. Dodatkowo przewidziano kary pieniężne dla przedsiębiorców zarządzających sieciami technicznymi, którzy opóźniają wydanie warunków przyłączenia.

Rozwiązanie to ma na celu promowanie ekologicznego ogrzewania miejskiego zamiast opcji takich jak np. piece na paliwa stałe. Celem zmian jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a w konsekwencji ograniczenie poziomu smogu. Podłączanie inwestycji do sieci ciepłowniczej ma też pomóc w realizacji programu „Czyste Powietrze”.

[QUIZ] Więźba, poziomica, spocznik... Czy dogadasz się na budowie?

Zmiany w zakresie pozwoleń na budowę

W ramach likwidacji biurokratycznych absurdów niektóre przedsięwzięcia budowlane zostaną zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Będzie to m.in. budowa przydomowego tarasu naziemnego czy instalacji gazowej na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Z obowiązku zgłoszenia budowy zwolnione zostaną z kolei m.in. urządzenia melioracji wodnej.

Pewne obiekty zostaną całkowicie wyłączone spod obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia. Będą to:

 • wpłatomaty,
 • biletomaty,
 • paczkomaty,
 • automaty sprzedające,
 • automaty przechowujące przesyłki,
 • automaty służące do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m włącznie.

Zmienią się też zasady dotyczące procedury sprawdzania, czy dany budynek został postawiony zgodnie z prawem. Do tej pory nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę jakiegoś obiektu można było stwierdzić nawet po upływie wielu lat od wzniesienia budynku. To samo dotyczy decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Nowe przepisy wprowadzą jasną granicę – jeśli od daty doręczenia lub ogłoszenia którejś z wymienionych decyzji upłynęło 5 lat, decyzji tych nie będzie już można podważyć.

Bezpieczeństwo pożarowe z nowymi wymogami

Ostatnia istotna zmiana, jaką wprowadzi nowelizacja prawa budowlanego, będzie dotyczyć bezpieczeństwa pożarowego. Od wejścia w życie nowelizacji osoba, która dokonuje zmiany sposobu użytkowania budynku wpływającej na bezpieczeństwo pożarowe, będzie musiała mieć ekspertyzę rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

O co chodzi w praktyce? Nowe przepisy dotyczyć będą np. sytuacji, gdy mieszkanie zostaje przekształcone w przedszkole lub gdy piwnica w bloku ma zacząć pełnić funkcję escape roomu. Wspomniana konieczność uzyskania ekspertyzy stanowi odpowiedź na głośne doniesienia medialne związane m.in. niedostatecznym poziomem bezpieczeństwa pożarowego niektórych escape roomów.

polecane: 60 Sekund Biznesu: Wzrost na rynku kredytów mieszkaniowych

Wideo

Materiał oryginalny: Nowelizacja prawa budowlanego coraz bliżej. Znikną absurdy i zbędna biurokracja

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 6

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mendi

Kiedy to ma szansę wejść w życie? Chcę przy domu taras zrobić, a w obecnych warunkach prawnych mapy, zgody i projekty wychodzą drożej niż materiały z robocizną...

G
Gość

W ustawie prawo budowlane wielokrotnie nowelizowanej przez Sejm od 2011r. czyli już od 8 lat nie uwzględniono wyroku 14 Sędziów Trybunału Konstytucyjnego sygn. akt Kp 7/09 z dn. 20.04.2011r. wraz z jego uzasadnieniem na 49 stronach.

Gdyby wprowadzono w ustawie prawo budowlane zawarte w ww. wyroku ochrony bezpośrednich sąsiadów inwestycji głównie deweloperów nie mogliby urzędnicy dowolnie interpretować, kto jest lub nie jest stroną w postępowaniu o pozwolenie na budowę i nie zostałaby naruszona KONSTYTUCJA RP głównie dla zwykłych obywateli RP cyt.

„Ustawodawca nie zapewnił właścicielom sąsiednich nieruchomości procedur umożliwiających skuteczną ochronę ich praw. Możliwość realizowania inwestycji na podstawie milczącej zgody organu, bez zajęcia stanowiska przez podmioty, na których prawa inwestycja ta może negatywnie oddziaływać, stanowi nieproporcjonalne ograniczenie prawa do ochrony własności i innych praw majątkowych dysponentów sąsiednich nieruchomości nieskorelowane z ochroną prawa własności (w tym prawa zabudowy nieruchomości) inwestora. Ustawodawca, prócz ułatwień procesu inwestycyjnego, nie wykazał żadnych okoliczności uzasadniających – w kontekście art. 31 ust. 3 Konstytucji − tak drastyczne ograniczenie. Zarazem zrezygnował z dążenia do zachowania równowagi w stosunkach społecznych i nie powstrzymał się od kreowania rozwiązań prawnych sprzyjających tylko wybranej grupie podmiotów − inwestorom.

W tych okolicznościach, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, kwestionowana regulacja narusza zasady sprawiedliwości społecznej wynikające z art. 2 oraz godzi w art. 21 ust. 1 i art. 64 ust. 1 i 2, rozpatrywany w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji.”

G
Gość
2019-08-05T17:49:19 02:00, Gość:

Normalny człowiek który tyra 10-12h za minimalną krajową nie będzie myślał o kupywaniu domu tylko martwi się czy będzie miał na chleb. Tych podludzi prywaciarzy, którzy wyzyskują państwo powinno tak gnębić, żeby nigdy nie byli w stanie postawić własnego domu.

Widzę że "kolega" to mentalnie głęboko w komunie siedzi... Ci "podludzie" zapier... tak samo a nawet więcej, bo 24h - tak, praca na własny rachunek to praca 24/dobę. Wielu z nich daje też pracę innym. A koszty pracy są uzależnione od złodziejskich podatków i ZUSu. To państwo nas okrada a nie prywaciarze. Pomyśl i zapoznaj sie z tematem zanim zaczniesz pier... farmazony.

G
Gość

Normalny człowiek który tyra 10-12h za minimalną krajową nie będzie myślał o kupywaniu domu tylko martwi się czy będzie miał na chleb. Tych podludzi prywaciarzy, którzy wyzyskują państwo powinno tak gnębić, żeby nigdy nie byli w stanie postawić własnego domu.

W
WYKŁADOWCA

DLATEGO ŻE MINISTROWIE SĄ WYBIERANI Z DANEJ PARTII A NIE DOŚWIADCZENI FACHMANI.

I
INSPEKTOR NADZORU

POLSKIE PRZEPISY P/POŻ SĄ 100 LAT ZA MURZYNAMI .

W BLOKU NA 11 PIĘTRZE MOŻNA WYMIENIĆ DRZWI Z MATERIAŁU ŁATWOPALNEGO PRZEPISY NIE WYMAGAJĄ Ei 30 TO JEST OŚMIESZAJĄCE NASZ DZIWNY KRAJ

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3