Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowi Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej w archidiecezji łódzkiej

Anna Gronczewska
Nadzwyczajny Szafarz Komunii Świętej  to świecki mężczyzna, który  udziela komunii świętej.  Zostało nim kolejnych 100 panów pochodzących z 49 parafii archidiecezji łódzkiej.- Wasze powołanie ma sens z racji na lud, a nie z racji na siebie samych – mówił podczas uroczystej mszy św. abp Grzegorz Ryś, metropolita łodzi. - Bo sami to możecie do Komunii chodzić. Chodzi o lud Boga. Chodzi o to, żeby znaleźć w ludzie Boga – w Kościele – takie miejsce, które Pan wam wyznaczył jako miejsce posługi temu ludowi. Nie dostajecie tego błogosławieństwa po to, żeby zadrzeć nos do góry i  mówić: ale ja jestem kimś wyjątkowym, bo jestem Szafarzem. W ogóle nie chodzi o was. Chodzi o lud Boga, który jest w waszych parafiach. Chodzi o lud Boga, którym są chorzy w waszych parafiach, i którym możecie posłużyć, by cały ten lud, mógł stawać się bardziej, bardziej święty!
Nadzwyczajny Szafarz Komunii Świętej to świecki mężczyzna, który udziela komunii świętej. Zostało nim kolejnych 100 panów pochodzących z 49 parafii archidiecezji łódzkiej.- Wasze powołanie ma sens z racji na lud, a nie z racji na siebie samych – mówił podczas uroczystej mszy św. abp Grzegorz Ryś, metropolita łodzi. - Bo sami to możecie do Komunii chodzić. Chodzi o lud Boga. Chodzi o to, żeby znaleźć w ludzie Boga – w Kościele – takie miejsce, które Pan wam wyznaczył jako miejsce posługi temu ludowi. Nie dostajecie tego błogosławieństwa po to, żeby zadrzeć nos do góry i  mówić: ale ja jestem kimś wyjątkowym, bo jestem Szafarzem. W ogóle nie chodzi o was. Chodzi o lud Boga, który jest w waszych parafiach. Chodzi o lud Boga, którym są chorzy w waszych parafiach, i którym możecie posłużyć, by cały ten lud, mógł stawać się bardziej, bardziej święty! Archidiecezja Łódzka
Abp Grzegorz Ryś na mszy św. w łódzkiej katedrze ustanowił 100 Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Pochodzą z 49 parafii archidiecezji.

Nadzwyczajny Szafarz Komunii Świętej to świecki mężczyzna, który udziela komunii świętej. Zostało nim kolejnych 100 panów pochodzących z 49 parafii archidiecezji łódzkiej.

- Wasze powołanie ma sens z racji na lud, a nie z racji na siebie samych – mówił podczas uroczystej mszy św. abp Grzegorz Ryś, metropolita łodzi. - Bo sami to możecie do Komunii chodzić. Chodzi o lud Boga. Chodzi o to, żeby znaleźć w ludzie Boga – w Kościele – takie miejsce, które Pan wam wyznaczył jako miejsce posługi temu ludowi. Nie dostajecie tego błogosławieństwa po to, żeby zadrzeć nos do góry i  mówić: ale ja jestem kimś wyjątkowym, bo jestem Szafarzem. W ogóle nie chodzi o was. Chodzi o lud Boga, który jest w waszych parafiach. Chodzi o lud Boga, którym są chorzy w waszych parafiach, i którym możecie posłużyć, by cały ten lud, mógł stawać się bardziej, bardziej święty!

Nadzwyczajnym Szafarzem Komunii Świętej może zostać mężczyzna w wieku 35-65 lat. Powinien wyróżniać się dojrzałością w wierze. wzorowym życiem moralnym i solidnością w życiu zawodowym, małżeńskim, rodzinnym i sąsiedzkim. Posiadać odpowiednie kwalifikacje intelektualne i przynajmniej średnie wykształcenie. Poza tym aktywnie uczestniczyć w życiu swojej wspólnoty parafialnej i cieszyć się poważaniem duchowieństwa i wiernych świeckich. Musi też odznaczać się odpowiednią sprawnością psychiczną i fizyczną, a także innymi pozytywnymi cechami charakteru. Jak otwarta i służebna postawa wobec drugich, serdeczność i łatwość nawiązania kontaktu z osobami chorymi i w podeszłym wieku.

Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej zanim otrzymali błogosławieństwo arcybiskupa łódzkiego przeszli 6 miesięczny kurs. Wysłuchali na nim m.in. wykładów dotyczących liturgii mszy świętej, duchowości mężczyzny i wartości Eucharystii w życiu każdego człowieka. Nie wszyscy, którzy zaczęli kurs go skończyli. Niektórzy uznali, że nie są jednak powołani do tej posługi. Każdy z Szafarzy może wykonywać swoją posługę najpierw przez okres jednego roku. Potem na prośbę proboszcza parafii może być przedłużana na kolejne lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki