Nowoczesna arena lekkoatletyczna RKS już gotowa. Łódź buduje dla mistrzów. Zdjęcia

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Fot. Urząd Miasta Łodzi
Udostępnij:
- Mamy dla sportowej Łodzi świąteczno-noworoczny prezent. Tak jak obiecywaliśmy, zakończyła się budowa nowoczesnej areny lekkoatletycznej – powiedziała Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent miasta Łodzi.

- Na stadionie Rudzkiego Klubu Sportowego zakończyły się odbiory techniczne. Polski Związek Lekkiej Atletyki już dopuścił go do rozgrywania oficjalnych zawodów. To zupełnie nowa arena lekkoatletyczna w Łodzi, spełniająca wszelkie wymogi światowej organizacji lekkiej atletyki dotyczące rozgrywania zawodów. Najgorsze w sporcie jest spoczęcie na laurach. Dlatego my tego nie robimy. Już przygotowujemy się do kontynuacji inwestycji – adaptacji pozostawionego od lat w stanie surowym budynku na zaplecze odnowy biologicznej i rehabilitacji, szatnie oraz internat dla zawodników. To doskonały czas by wszystkim łódzkim sportowcom życzyć sukcesów, o jakich tylko marzą. Medali, rekordów, męstwa, odwagi. Nieustannie podnoście sobie poprzeczkę, niech pasja trwa w Was zawsze. Tylko tak się wygrywa. I tego Wam serdecznie życzę w Nowym Roku – powiedziała Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent miasta Łodzi.

- To obiekt na najwyższym poziomie dla potrzeb treningowych dla wszystkich konkurencji lekkoatletycznych – mówi Lech Krakowiak, prezes RKS Łódź. - O walorach naszego stadionu już głośno w polskim środowisku lekkoatletycznym i mamy dużo pytań o możliwość organizowania zgrupowań treningowych w okresie letnim w Łodzi z wykorzystaniem naszego obiektu. Wiele wskazuje, że na treningi zawitają do nas zawodnicy kadry narodowej, zwłaszcza że 2022 r. na czas remontu będzie zamknięty stadion w Spale. Nowy obiekt przy ul. Rudzkiej spełnia wszystkie wymogi do organizacji zawodów lekkoatletycznych i w naszych planach jest organizacja 2-3 mityngów ogólnopolskich. Pierwszy planujemy już w połowie maja 2022 r.

Ale to dopiero I etap inwestycji, o wartości 10 mln zł przy 3,5 mln dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Druga część inwestycji kosztować będzie ok. 17 mln zł i ma być realizowana w kolejnych latach - informuje Grzegorz Gawlik z Biura Rzecznika Prasowego Prezydent Miasta Łodzi.

- Zgodnie z obietnicami w grudniu zakończyliśmy długo wyczekiwaną modernizację areny lekkoatletycznej na Rudzie. Oddajemy nowoczesny w pełni wyposażony obiekt sportowy, który mam nadzieję będzie wizytówką sportowej Łodzi. W ramach inwestycji o wartości 10 mln zł wykonano pełnowymiarową bieżnię poliuretanową o długości 400 m z sześcioma torami okrężnymi oraz ośmioma torami prostymi do biegów sprinterskich, trawiaste boisko piłkarskie z odprowadzeniem wody, kompletny zestaw skoczni, rzutni i profesjonalne oświetlenie – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich. 

W ramach inwestycji wykonano pełnowymiarową bieżnię poliuretanową o długości 400 m z sześcioma torami okrężnymi o standardowym promieniu wirażu oraz ośmioma torami prostymi do biegów sprinterskich, naturalne trawiaste boisko z drenażem, kompletny zestaw skoczni, rzutni i profesjonalne oświetlenie. Miasto przygotowuje się do kontynuacji modernizacji infrastruktury RKS. Kolejnym wyzwaniem będzie przebudowa zdegradowanego technicznie i pozostającego od kilkudziesięciu lat w stanie surowym budynku, w którym ma powstać zaplecze administracyjno-szatniowe, internat oraz pomieszczenia odnowy biologicznej i rehabilitacji.

Baza olimpijczyków
RKS Łódź, pomimo fatalnego stanu technicznego swoich obiektów, jaki utrzymywał się w ostatnich latach, dochował się kilku świetnych zawodników. Oprócz olimpijczyka i multimedalisty mistrzostw świata (pięć krążków) i mistrzostw Europy (siedem) Adama Kszczota, w Igrzyskach Olimpijskich startowali także inni wychowankowie tego klubu: Marcin Krzywański (Sydney), Sylwester Bednarek (Rio de Janeiro), a także Mateusz Borkowski i Mateusz Rzeźniczak (obaj w Tokio).

Nowoczesna arena lekkoatletyczna RKS to:
Bieżnia o dł. 400 m
Skocznie do skoku w dal i trójskoku
Rzutnia do pchnięcia kulą – dwa stanowiska do zawodów plus jedno rozgrzewkowe.
Dwie dwukierunkowe skocznie do skoku o tyczce
Dwie rzutnie do rzutu oszczepem
Rzutnia do rzutu młotem i dyskiem
Zeskok do skoku wzwyż
Rozgrzewkowa bieżnia z zeskokiem do skoku w dal i trójskoku
Mobilna trybuna na 100 miejsc
Boisko trawiaste o wymiarach 100 x 63 m
Nowy  budynek magazynowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mistrzostwa w Polsce zwiększą popularność strzelectwa i rugby

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie