Nowoczesne centrum onkologiczne powstanie w Tomaszowie...

  Nowoczesne centrum onkologiczne powstanie w Tomaszowie [WIZUALIZACJA]

  Marek Obszarny

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Tak ma wyglądać centrum onkologii w Tomaszowie Mazowieckim
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©mat. prasowe Archimed

  Tomaszów Mazowiecki ma być drugim ośrodkiem diagnostyki i terapii nowotworów w regionie. Firma Enterprise Investors ma zainwestować 65 mln zł, by w błyskawicznym tempie, do końca września 2014 roku, wybudować nowoczesne Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej.
  Nowe centrum onkologii powstanie przy Tomaszowskim Centrum Zdrowia, które już dziś ma zakontraktowaną chirurgię onkologiczną. Teren pod inwestycję na 30 lat wydzierżawi powiat. W dwukondygnacyjnym pawilonie o powierzchni ponad 2 tys. m kw. znajdą się: oddział chemioterapii, radioterapii i pozytronowy tomograf komputerowy.

  W założeniach tomaszowskie centrum ma odciążyć ośrodek onkologii w szpitalu im. Kopernika i skrócić czas oczekiwania na terapię antyrakową. Inwestycja wywołuje jednak sporo emocji w "Koperniku". Chodzi przede wszystkim o ograniczoną pulę pieniędzy na dobrze wycenianą przez NFZ radioterapię.

  - Mam nadzieję, że NFZ nie popełni tego błędu, bo dla mnie kuriozalna jest sytuacja, w której Fundusz nie chce nam płacić za tzw. nadwykonania w radioterapii, a jednocześnie pojawia się druga jednostka, która będzie sięgała po te same pieniądze - mówi Wojciech Szrajber, dyrektor Szpitala im. Kopernika.

  Podkreśla, że NFZ nie wykorzystuje potencjału publicznego szpitala, bo szpital im. Kopernika działa sprawnie i na radioterapię pacjenci nie czekają w kolejkach. W tej sytuacji oddanie części kontraktu prywatnej firmie to, zdaniem dyrektora Szrajbera, nie tylko głupota, ale i niegospodarność. - Prywatne firmy wybierają rodzynki z systemu, nastawiając się tylko na dochodowe procedury - dodaje szef "Kopernika".

  Z takim stawianiem sprawy nie zgadzają się w Tomaszowie. - Nie musimy ze sobą konkurować, a wręcz przeciwnie, musimy złączyć siły, by zwiększone zostały nakłady na walkę z nowotworami w województwie łódzkim - podkreśla Piotr Kagankiewicz, starosta tomaszowski. - Pieniądze na radioterapię w województwie powinny być dużo większe niż obecnie. To kwestia rozmów z NFZ i układania planu finansowego na 2015 rok - dodaje Kagankiewicz.

  NFZ nie chce sprawy komentować. - Do konkursu na 2015 rok został ponad rok, trudno cokolwiek prognozować - mówi ostrożnie Beata Aszkielaniec, rzecznik łódzkiego NFZ. Zaznacza przy tym, że pieniędzy na onkologię nie przybywa. Oddanie do użytku centrum w Tomaszowie w zaledwie rok uważa jednak za nieprawdopodobne.

  CZYTAJ WIĘCEJ NA TOMASZÓW.NASZEMIASTO.PL: Centrum onkologii w Tomaszowie Mazowieckim?

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chorych na nowotwory będzie coraz więcej.

  thalamus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 10

  Nowe placówki będą powstawać, bo jeden "Kopernik" nie będzie w stanie prowadzić terapii dla wszystkich potrzebujących z terenu województwa. No może gdyby doba trwała 48 godzin.... Nowotwory są w...rozwiń całość

  Nowe placówki będą powstawać, bo jeden "Kopernik" nie będzie w stanie prowadzić terapii dla wszystkich potrzebujących z terenu województwa. No może gdyby doba trwała 48 godzin.... Nowotwory są w województwie łódzkim drugą po chorobach układu krążenia przyczyną zgonów. Liczby nie kłamią - ponad 7 tysięcy osób zmarło w 2010 roku z powodu chorób nowotworowych (ostatnie opublikowane dane). Wielkość ta będzie rosnąć z roku na rok. Taka jest rzeczywistość. Więc niech nie płaczą w "Koperniku", tylko niech świadczą usługi na takim poziomie, żeby NFZ nie miał powodu obniżać im kontraktu. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rak to biznes

  otwórz umysł :) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 10

  Może lepiej wyp... żarcie gmo, te wszystkie makdonaldy, kole chemiczne, naszprycowane chemią papierosy, a nie będzie trzeba nowych centrów onkologicznych na których zarabiają ci którzy zarabiają,...rozwiń całość

  Może lepiej wyp... żarcie gmo, te wszystkie makdonaldy, kole chemiczne, naszprycowane chemią papierosy, a nie będzie trzeba nowych centrów onkologicznych na których zarabiają ci którzy zarabiają, bo miliony ludzi rocznie nadal umiera i umierać będzie coraz więcej na raka. Rak to biznes proszę państwa.
  Mądrzy ludzie nawet jak zachorują nie idą już do szpitali, żeby szybko umrzeć, ale leczą się naturalnymi metodami, odrzucając przede wszystkim chemię i naświetlanie, zastępując je zmianą trybu życia i tonami zdrowego, pełnego witamin jedzenia, zioła.

  zwiń

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »