MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowość w naborze: technika w województwie łódzkim zaczną kształcić programistów. Wkrótce rusza rekrutacja 2020 do szkół średnich

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Czy programista to zawód bardziej specjalistyczny od informatyka? Będzie się można o tym przekonać w co najmniej dwóch technikach w województwie łódzkim
Czy programista to zawód bardziej specjalistyczny od informatyka? Będzie się można o tym przekonać w co najmniej dwóch technikach w województwie łódzkim 123rf / zdjęcie ilustracyjne
Zbliża się nabór do szkół średnich. Nowością w naszym województwie będzie zawód programisty – przedstawiany jako propozycja dla najlepszych kandydatów – oferowany absolwentom podstawówek na poziomie technikum.

Z zarządzenia łódzkiego kuratora oświaty wynika, że już w miniony piątek (28 lutego) wszystkie szkoły średnie w regionie powinny ogłosić propozycje swoich klas pierwszych, które planują uruchomić po wakacjach. Nie wszystkie placówki ruszyły dotąd z kampanią promocyjną, ale wiadomo, jaki kierunek będzie należał do najbardziej „gorących” nowości w szkolnictwie zawodowym. Co najmniej dwa technika w województwie zaproponują kandydatom zdobycie umiejętności programisty. O tym zawodzie jest głośno, bo Ministerstwo Edukacji Narodowej umieściło go przed miesiącem wśród 24 kluczowych fachów dla polskiej gospodarki (na tej liście brakuje informatyków, chociaż MEN wskazało ich w spisie specjalistów potrzebnych w regionie łódzkim).

Czytaj więcej: Kto ma przyszłość w Łódzkiem oraz w Polsce po branżówce i technikum? Lista zawodów istotnych - według MEN

Wprowadzeniem w podległej sobie placówce zawodu technik programista pochwaliło się Starostwo Powiatowe w Sieradzu – które prowadzi w tym mieście Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, czyli popularny „Mechanik”.

– Między programistą, a informatykiem nie ma znaku równości. Projektowanie, programowanie i testowanie aplikacji to wąska specjalizacja, wymaga szczególnych uzdolnień. Uzyskiwaną w klasie programistów wiedzę można porównać do poziomu inżynierskiego – twierdzi Michał Kluba, dyrektor „Mechanika”. Dlatego zapowiada, że nowy oddział ruszy tylko wtedy, jeśli zbierze do niego kilkunastu kandydatów z co najmniej 110-120 punktami rekrutacyjnymi (na 200 możliwych do uzyskania: z państwowego egzaminu pod koniec podstawówki, za oceny na świadectwie ósmoklasisty i za inne osiągnięcia).

Dyrektor „Mechanika” dodaje, że szkoła jest przygotowana do wprowadzenia nowego zawodu – sprzęt w dziewięciu pracowniach komputerowych nie ma jeszcze nawet roku.

Stolica regionu nie pozostaje za Sieradzem w tyle: Urząd Miasta Łodzi poinformował w poniedziałek (2 marca), że swoją klasę dla techników programistów zaoferuje Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (czyli dawny Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19). Centrum to jedno z sześciu łódzkich techników, które przed rokiem proponowało kandydatom zawód informatyka. Wiosną 2019 r. należał on w stolicy regionu do najpopularniejszych w wyborach tzw. podwójnego rocznika (czyli pierwszych absolwentów wydłużonej do ósmej klasy podstawówki oraz ostatnich wychowanków zlikwidowanych gimnazjów).

Zgodnie z zarządzeniem łódzkiego kuratora oświaty w 2020 r., ósmoklasiści z podstawówek będą wybierali szkoły, do których chcieliby trafić po wakacjach, między 11 maja a 23 czerwca. Listy kandydatów zakwalifikowanych oraz niezakwalifikowanych pojawią się w branżówkach, technikach i ogólniakach 13 lipca. Potem zakwalifikowani będą potwierdzać wolę nauki w szkołach, które ich zechciały. Na ostateczne spisy przyjętych w głównym etapie rekrutacji trzeba będzie poczekać do 21 lipca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki