Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowotwory męskie. Co panowie powinni wiedzieć o nowotworach prostaty, jądra, prącia i pęcherza moczowego? Jak sie badać i leczyć na NFZ?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Listopad jest miesiącem świadomości o nowotworach męskich narządów płciowych. Przypomina o nich również łódzki oddział NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje badania profilaktyczne oraz leczenie, w tym operacje za pomocą nowoczesnych robotów.

Nowotwory męskich narządów płciowych. Jaka jest śmiertelność?

Nowotwory męskich narządów płciowych to poważny problem zdrowotny. Niemal co trzeci mężczyzna przynajmniej raz w życiu zachoruje na nowotwór jednego z narządów płciowych. Najczęściej mężczyźni chorują na raka gruczołu krokowego zwanego też rakiem prostaty. Dotyka panów po 50. roku życia, co czwarty chory umiera.

Zgonów byłoby mniej, gdyby chorobę wykrywano wcześniej. Wbrew obawom wielu panów do podstawowej diagnozy nie jest konieczne badanie przez odbyt, kluczowe jest, by każdy pan po czterdziestce raz do roku odwiedził urologa.

Jednym z podstawowych badań jest też oznaczenie stężenia PSA.

- Za badanie płaci NFZ. Może je zlecić każdy lekarz POZ. Jest też elementem trwającego wciąż bezpłatnego programu profilaktycznego dla osób w wieku 40 plus – przypomina Anna Leder rzeczniczka ŁOW NFZ.

Takie badanie powinni regularnie wykonać mężczyźni po 50. roku życia, a jeśli w rodzinie były przypadki raka prostaty to nawet od 50. lub 45. roku życia. Jeśli wyniki będą nieprawidłowe, lekarz zleci dalsze badania, które uściślą diagnozę. Nie zawsze bowiem oznaczają one nowotwór.

Nowotwory męskie. Co panowie powinni wiedzieć o nowotworach prostaty, jądra, prącia i pęcherza moczowego? Jak sie badać i leczyć na NFZ?
Szpital im. Kopernika/materiały prasowe

Z badaniami, a tym bardziej z leczeniem nowotworu prostaty nie warto zwlekać – gdy dojdzie już do przerzutów jest on bardzo trudny do wyleczenia. Jednocześnie możliwości leczenia są coraz lepsze i coraz bardziej nowoczesne. Od 1 kwietnia NFZ refunduje chorym na raka prostaty operacje chirurgiczne z użyciem robota, który pozwala na bardziej precyzyjne cięcie. Do zabiegów kwalifikują się pacjenci bez przerzutów odległych.

W województwie łódzkim są już trzy szpitale, które przeprowadzają operacje raka prostaty z użyciem robota refundowane przez NFZ. Są to:

  • Wojewódzki Szpital im. Jana Pawła II w Bełchatowie
  • Centrum Medyczne Salve Medica w Łodzi
  • Wojewódzkie Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im.Kopernika w Łodzi

Profilaktyka raka prostaty - najważniejsze zalecenia NFZ

  • Kontrola u urologa 1 raz do roku po 40 r.ż.
  • Badanie PSA w ramach programu Profilaktyka 40 plus. Program trwa do końca 2023 r.
  • Rzucenie palenia
  • Ruch i zdrowa dieta. Można skorzystać z bezpłatnego serwisu diety.nfz.gov.pl oraz programu treningowego 8 tygodni do zdrowia na kanale You Tube.

Inne nowotwory męskich narządów płciowych

Inne nowotwory narządów płciowych nie są już tak częste. Na raka jąder choruje w Polsce około 1,2 tys. mężczyzn rocznie, a co dziesiąty umiera. Często chorują na niego mężczyźni młodzi. Jednak przeprowadzane co dwa tygodnie samobadanie jąder w poszukiwaniu stwardnień i szybka konsultacja z lekarzem mogą znacznie zmniejszyć śmiertelność. Natomiast rak prącia zdarza się mężczyznom bardzo rzadko.

Rak pęcherza moczowego. Jakie są jego przyczyny?

Bardzo często diagnozowany jest natomiast – rak pęcherza moczowego. To czwarty pod względem częstotliwości nowotwór złośliwy. Aż 70 proc. zachorowań jest efektem palenia papierosów i tytoniu. Najważniejszym elementem profilaktyki jest więc rzucenie palenia.

Jak skutecznie rzucić palenie? Spotkanie w Sali Obsługi Klienta ul. Targowa 35

O rzucaniu palenia będzie można porozmawiać w czwartek (17 listopada) w godz. 13-15 na Sali Obsługi Klienta NFZ przy ul. Targowej 35 w Łodzi. Edukatorzy zdrowotni NFZ oraz specjaliści z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi zbadają chętnym zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu za pomocą smokolizera i doradzą, jak wyjść z tytoniowego nałogu. Spotkanie jest bezpłatne i nie wymaga zapisów.

Nowotwory męskie. Co panowie powinni wiedzieć o nowotworach prostaty, jądra, prącia i pęcherza moczowego? Jak sie badać i leczyć na NFZ?
NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki