Nowotwory złośliwe skóry stanowią grupę najczęstszych rozpoznań onkologicznych

Materiał informacyjny NZOZ APIS-MED Łódź ul. Pomorska 80, Przemysław Lik chirurg onkolog
Większość z nich rozwija się w sposób powolny, tym niemniej postawienie rozpoznania na wczesnym etapie rozwoju nowotworu oraz wdrożenie prawidłowego leczenia pozwala na stosunkowo mało inwazyjne, a zarazem skuteczne leczenie. Dlatego tak ważne jest prowadzenie badań profilaktycznych w jak najszerszym zakresie.

Raki skóry, w tym przede wszystkim rak podstawnokomórkowy oraz rak kolczystokomórkowy są najczęściej występującymi nowotworami w naszej szerokości geograficznej. Ryzyko zachorowania na te nowotwory w ciągu życia przekracza 20%. Zachorowalność wykazuje tendencję rosnącą wraz z wiekiem pacjentów jednak mogą one występować w każdym wieku.

Czerniak jako kolejny typ złośliwego nowotworu skóry, który występuje rzadziej niż raki skóry jednak z ciągłą tendencją wzrostową. Na przestrzeni ostatnich 40 lat ilość rozpoznań zwiększyła się ponad 3 krotnie i wciąż rośnie. Podobnie często chorują na niego mężczyźni i kobiety jednak umierają na niego częściej mężczyźni. Przyczyną tego jest okres rozwoju nowotworu, w którym zgłaszają się pacjenci do lekarza. Łatwo wysnuć z tego wniosek, że mężczyźni częściej zgłaszają się ze zmianami zaawansowanymi, gorzej poddającymi się leczeniu.

Celem prowadzonych wielu kampanii jest zwiększania wiedzy i świadomości na temat profilaktyki, możliwości diagnostycznych i terapeutycznych oraz ułatwienie dostępu do badań zarówno podstawowych jak i specjalistycznych.

Po pierwsze, każdy może sam ocenić wstępnie zmiany na skórze, tak, aby w przypadku w przypadkach niepokojących niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Prostym testem, który wykonać może każdy we własnym zakresie jest ocena z zastosowaniem poniższego schematu:

A – Asymetria zmiany
B - Brzegi nierówne zmiany
C - kolor, nierówna pigmentacja zmiany
D - Diameter znaczy średnica zmiany zwykle większa niż 6mm
E - Ewolucja zmian skórnych, ich powiększanie się, owrzodzenie, zaczerwienienie

Trzeba pamiętać, że wiele zmian może wyglądać niecharakterystycznie, dlatego powyższy schemat jest pomocny, ale nie zastępuje profesjonalnego badania.

Na pewno widząc którą z powyższych cech należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Podstawowe badanie może wykonać każdy lekarz rodzinny, który w przypadku zmian podejrzanych kieruje na badanie specjalistyczne u dermatologa, chirurga onkologa, onkologa lub innego specjalisty zajmującego się dermatoskopią.

Do badań zawansowanych wykorzystywane są metody z zastosowaniem dermatoskopów oraz wideodermatoskopów dających obraz w znacznym powiększeniu.

Następnym etapem diagnostyki jest badanie preparatu z fragmentu zmiany lub ocena histopatologiczna w całości usuniętego preparatu. Im wcześniej rozpozna się nowotwór złośliwy, tym mniej inwazyjny proces leczenia trzeba zastosować unikając często skomplikowanego leczenia w tym złożonych zabiegów chirurgicznych, radioterapii czy chemioterapii.

Stosując poszczególne szczeble diagnostyki możliwe jest poprawienie jakości leczenia w zakresie nowotworów skóry, a co za tym idzie wydłużenie życia społeczeństwa.

Więcej informacji na temat profilaktyki chorób nowotworowych skóry i jej pielęgnacji znajdziesz na stronie www.badanieskory.pl

Wczesne wykrycie czerniaka zwiększa szansę wyleczenia

https://www.facebook.com/BadanieSkory
https://www.instagram.com/badanie_skory/

Artykuł współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowotwory złośliwe skóry stanowią grupę najczęstszych rozpoznań onkologicznych - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki