Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy dowód osobisty. O czym należy pamiętać, gdy się o niego staramy?

Milena Kochanowska
Nowy dowód osobisty nadal jest bezpłatny. Ponosimy tylko koszt zrobienia sobie aktualnych i zgodnych z wymogami zdjęć
Nowy dowód osobisty nadal jest bezpłatny. Ponosimy tylko koszt zrobienia sobie aktualnych i zgodnych z wymogami zdjęć Andrzej Banaś
Wniosek o nowy dowód osobisty możemy teraz złożyć w dowolnym urzędzie w kraju. Na wydanie nowego dowodu trzeba czekać maksymalnie 30 dni. O czym jeszcze należy pamiętać, kiedy staramy się o wydanie nowego dokumentu?

1. Jakie zmiany? Nowy dowód nie zawiera informacji o naszym wzroście, kolorze oczu i adresie. Nie ma na nim też zeskanowanego naszego podpisu. Jest natomiast informacja o polskim obywatelstwie. Dokument zyskał nową szatę graficzną i jest lepiej zabezpieczony. Format pozostał bez zmian.

2. Gdzie złożyć wniosek o dowód? Wniosek o wydanie dowodu możemy złożyć w dowolnej gminie w kraju (niezależnie od miejsca zamieszkania lub zameldowania) także drogą elektroniczną.

3. Jak go złożyć? Składając wniosek osobiście, musimy podpisać go własnoręcznie. W wypełnieniu formularza może nam pomóc pracownik gminy w oparciu o nasze dane w rejestrze PESEL oraz o informacje, które mu podamy. Wniosek elektroniczny musimy uwierzytelnić podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub profilem zaufanym ePUAP.

4. Co dołączyć do wniosku? Do wniosku dołączamy kolorową fotografię, taką jak do paszportu (35x45 mm). Do elektronicznego wniosku fotografia powinna być w pliku o wymiarach co najmniej 492x610 pikseli i wielkości do 2,5 MB. Nasze zdjęcie musi być zrobione w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. A także dokumenty: odpis skrócony aktu urodzenia lub aktu małżeństwa i posiadany dokument tożsamości. Jeśli akty znajdują się w miejscowym urzędzie stanu cywilnego, dane z wniosku sprawdza urząd przyjmujący wniosek i aktów nie musimy załączać. Do wniosku o wymianę dowodu osobistego nie załączamy odpisów aktów stanu cywilnego, jeżeli nasze dane nie uległy zmianie od czasu wydania ostatniego dokumentu.

5. Niepełnosprawni i chorzy. Jeśli z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej niedającej się pokonać przeszkody nie możemy złożyć wniosku w gminie, jej pracownik może przyjąć go w miejscu naszego pobytu. Jeżeli nie ma takiej możliwości, złożyć wniosek, a potem dowód odebrać w urzędzie może nasz pełnomocnik.

6. Dowód dla dziecka. W imieniu osoby, której do ukończenia 18. roku życia zostało więcej niż 30 dni, wniosek składa i dowód odbiera jeden z rodziców lub opiekunów prawnych. Dziecko, które ma już pięć lat, powinno być obecne przy składaniu wniosku. UWAGA! Na uzyskanie dowodu nie jest już konieczna zgoda obojga rodziców.

7. Jaka ważność? Nowe dowody osobiste są ważne przez 10 lat od dnia wydania. Dowody wydawane dzieciom poniżej piątego roku życia są ważne tylko 5 lat.

8. Czy stare dowody musimy teraz wymieniać? Nie. Dowód trzeba wymienić przed terminem tylko wtedy, gdy zmienią się nasze dane osobowe, na przykład wyjdziemy za mąż i przyjmiemy nazwisko męża albo zdecydujemy się na połączenie dwóch nazwisk.

9. Gdy zgubimy dowód. Jeśli utracimy dowód osobisty, dokument unieważni z chwilą zgłoszenia urząd gminy, do którego zgłosimy utratę, a my dostaniemy zaświadczenie potwierdzające ten fakt.
W przypadku unieważnienia dowodu osobistego odpowiednia adnotacja zostanie wprowadzona do rejestru dowodów osobistych. Znajdą się w niej informacje o dacie i przyczynie unieważnienia. Unieważniony dowód osobisty zostanie przecięty lub przedziurkowany w taki sposób, by uszkodzeniu uległa fotografia wraz ze znakiem holograficznym.

10. Z nowym dowodem do banku. W zdecydowanej większości banków, żeby otrzymać kredyt lub otworzyć konto, wystarczy napisać oświadczenie dotyczące naszego adresu i zameldowania. Jeśli jakaś instytucja zażąda jednak od nas zaświadczenia o zameldowaniu, będziemy musieli iść do urzędu miasta lub gminy i zapłacić za nie 17 zł, a na jego wydanie czekać do 7 dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowy dowód osobisty. O czym należy pamiętać, gdy się o niego staramy? - Głos Wielkopolski

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki