Nowy dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa

  Nowy dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Od poniedziałku, Centralne Muzeum Włókiennictwa ma nowego dyrektora.
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Nowym dyrektorem łódzkiego Centralnego Muzeum Włókiennictwa został Marcin Oko, dotychczasowy po dyrektora tej placówki. W poniedziałek, decyzji komisji konkursowej zatwierdziła Hanna Zdanowska.
  Od teraz losy Centralnego Muzeum Włókiennictwa spoczywać będą w rękach Marcina Oko, wieloletniego pracownika tej placówki, a w ostatnim czasie zastępcy dyrektora CMW. Taką decyzję podjęła komisja konkursowa urzędu miasta.
  Marcin Oko zastąpi na stanowisku Norberta Zawiszę, który z końcem kwietnia ustąpił ze stanowiska, po ponad trzydziestu latach pełnienia funkcji.

  CZYTAJ TEŻ: Kto będzie nowym dyrektorem Centralnego Muzeum Włókiennictwa?

  - Ostatnie posiedzenie komisji odbyło się 4 czerwca i poświęcone było rozmowom ze wszystkimi kandydatami na stanowisko dyrektora. Każdemu z nich poświęciliśmy tyle samo czasu - wyjaśniała dziennikarzom wiceprezydent Agnieszka Nowak. - Następnie rozpoczęły się zakończone głosowaniem dwugodzinne obrady jury. Pan Marcin Oko otrzymał największą liczbę głosów.

  - Nowy dyrektor obejmie stanowisko od 1 września 2013 roku i do tego czasu zostanie podjęta decyzja na ile lat - informuje Grzegorz Gawlik z biura prasowego urzędu miasta.

  Dwie kandydatury z powodu braków formalnych zostały odsunięte z konkursu jeszcze 23 maja, podczas pierwszego posiedzenia komisji konkursowej, na które zaproszona została mecenas Lucyna Cwen-Krupa.

  - Ewentualne błędy mogłyby w późniejszym czasie skutkować unieważnieniem całego konkursu - zaznaczyła wiceprezydent Nowak.

  Po otwarciu kopert i sprawdzeniu nadesłanych dokumentów pierwsza kandydatura została unieważniona z powodu braku oryginału dokumentu poświadczającego ukończenie studiów, druga - bowiem oryginał został zastąpiony kserokopią.

  Już 10 czerwca prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podpisała zarządzenie przedstawione przez komisję konkursową.

  W komisji, oprócz wiceprezydent Agnieszki Nowak zasiedli: Grażyna Bolimowska, zastępca dyrektora Wydziału Kultury UMŁ, Barbara Bator, przewodnicząca organizacji zakładowej NSZZ Solidarność przy CMW, prof. Jolanta Rudzka-Habisiak, rektor ASP w Łodzi i przewodnicząca Rady Centralnego Muzeum Włókiennictwa oraz Liliana Andrzejczak, inspektor w Wydziale Kultury UMŁ (jako sekretarz komisji, bez prawa głosu). Pełnomocnikiem prezydent Łodzi został Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.

  CZYTAJ TEŻ: Norbert Zawisza rezygnuje z funkcji dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa

  Do konkursu, oprócz Marcina Oko, stanęli także: Grzegorz Chojnacki, wieloletni rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, który rozpoczął dwie ważne dla Uczelni inwestycje: budowę Centrum Promocji Mody i Centrum Nauki i Techniki; Aurelia Mandziuk, łódzka artystka, absolwentka ASP w Łodzi i doktor w Zakładzie Sztuk Wizualnych Politechniki Łódzkiej, współtwórczyni festiwalu Sztuka i Dokumentacja; Krzysztof Candrowicz, dyrektor Łódź Art Center, organizator festiwalu Łódź Design i Międzynarodowego Festiwalu Fotografii; Magdalena Wróblewska-Markiewicz, starszy kustosz, kierownik Działu Tkaniny Artystycznej Centralnego Muzeum Włókiennictwa, kuratorka wystaw (ostatnio wystawy dzieł Magdaleny Abakanowicz "Opus et fabulas" w Miejskiej Galerii Sztuki towarzyszącej 14. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi).

  Oprócz znajomości podstaw prawnych działania instytucji kultury od kandydatów wymagano m.in. co najmniej 5-letniego doświadczenia w pracy na stanowisku kierowniczym (najlepiej w muzeum), dyplomu ukończenia uczelni wyższej i znajomości zagadnień związanych z pozyskiwaniem środków pozabudżetowych, w tym z Unii Europejskiej. Dodatkowo wymagane było doświadczenie w zakresie zarządzania dużymi projektami i doświadczenie w pracy w muzealnictwie. Kandydaci musieli dołączyć do wniosków także opracowaną koncepcję organizacyjno-programową CMW, uwzględniającą jego budżetowe możliwości.

  ***

  CV

  Marcin Oko związany jest z Centralnym Muzeum Włókiennictwa od ponad trzydziestu lat, zaczynając jako szeregowy pracownik Muzeum. Uhonorowany m.in. Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Zasiadał w jury Międzynarodowego Triennale Tkaniny. Już jako zastępca poprzedniego dyrektora miał duży udział w scalania elementów Białej Fabryki Ludwika Geyera (siedziby placówki) i ich scaleniu, koordynował wartą 29 mln zł modernizację tego kompleksu fabrycznego.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (30)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hgjhgjhg

  jhgf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  hjghcmnbv

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Operetka czy opera

  Tenor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  Organizacja tego konkursu za którą odpowiadała wiceprezydent A.Nowak karygodna. I taka osoba kieruje łódzką kulturą. Przecieki do prasy, komentarze publiczne przed otworzeniem kopert o kandydatach...rozwiń całość

  Organizacja tego konkursu za którą odpowiadała wiceprezydent A.Nowak karygodna. I taka osoba kieruje łódzką kulturą. Przecieki do prasy, komentarze publiczne przed otworzeniem kopert o kandydatach pań z tzw. komisji. Jeden wielki skandal!!!!! To wszystko można zaskarżyć, ta pani
  punkcików łodzkiej PO już któryś raz nie przynosi a wybory niedaleko! Pani Prezydent powinna jak najszybciej rozstać się z tą osobą!!!!! Są jeszcze w Łodzi ludzie którzy odróżniają Maneta od Matejki i operę od operetki! A w tym przypadku wątpię.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Najważniejsze, że nie dopuścili tych co składali kopie- szczególnie JEDNEGO

  Karambuł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 7

  To byłaby katastrofa dla Muzeum. Dobrze, że ktoś pomyślał....


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  formalizm

  Jacob (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 16

  Jest to przykład jawnego bezdusznego formalizmu!!
  Albo strachu że wygra i będzie znów sukces!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzo się mylisz.

  Pjh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

  Sukces? Dla kogo? Chyba tylko czysto osobisty, bo na pewno nie dla muzeum..


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bóg miał Muzeum w opiece

  Wierny Bogu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

  Jak w tytule. To dopiero byłyby jaja, jak ten "anty-formalista" z bożej łaski dorwałby się do Muzeum. Temu Pani już dziękujemy- pokazał jak potrafi skłócić środowisko, w którym działa. Nawet...rozwiń całość

  Jak w tytule. To dopiero byłyby jaja, jak ten "anty-formalista" z bożej łaski dorwałby się do Muzeum. Temu Pani już dziękujemy- pokazał jak potrafi skłócić środowisko, w którym działa. Nawet życzliwość UMŁ mu nie pomogła. I to dobrze!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  formalizm

  Jacob (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 13

  Uważam, że ta decyzja o niedopuszczeniu to jawny przykład bezdusznego formalizmu albo strachu o jego wygraną (bo wtedy sukces a to niedopuszczalne).

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wierzę, ale...

  Smutny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 11

  Wierzę, że decyzja co do nowego dyrektora jest najlepsza w obecnej sytuacji. Ale bardzo, bardzo mi żal sposobu w jaki musiał odejść dyr. Zawisza - chyba ostatnia wielka postać łódzkiej kultury....rozwiń całość

  Wierzę, że decyzja co do nowego dyrektora jest najlepsza w obecnej sytuacji. Ale bardzo, bardzo mi żal sposobu w jaki musiał odejść dyr. Zawisza - chyba ostatnia wielka postać łódzkiej kultury. Pozostawia po sobie piękne, jakże łódzkie Muzeum, wysoką pozycję Łodzi w skali światowej i jasno wyartykułowany protest, przeciw sposobowi traktowania kultury przez obecne władze. Nie samymi jezdniami człowiek żyje!
  Ale ilu to rozumie?
  Policzyłem i .... smutno mi.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale faktem jest, że na koniec się skompromitwał totalnie

  HRUP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Stając po stronie jednego kandydata(?) (wiemy o kogo chodzi) skompromitował się zupełnie. Dresiarze w Muzeum? To chyba nigdy nie nastąpi :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A Ja .......

  Karolek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

  A Ja myślałem, że związki zawodowe (tutaj"S") już nie są decydentami.Widac, bez "panny S" ani rusz.Nadzieja tylko w tym, że nie oponowała(mam nadzieję) w spr. wyboru Pana Oko.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nowy stary dyrektor

  Gośc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 27

  P.Oko to przemiły i pracowity człowiek,ale to znowu starszy pan chyba na emeryturze i tak dalej i tak dalej, mlodzi wykształceni na bezrobociu, bo do muzeum się nikt nie dostanie do pracy, to sa...rozwiń całość

  P.Oko to przemiły i pracowity człowiek,ale to znowu starszy pan chyba na emeryturze i tak dalej i tak dalej, mlodzi wykształceni na bezrobociu, bo do muzeum się nikt nie dostanie do pracy, to sa reformy pani prezydent i jej ekipy. Brawo.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O co ci chodzi ? Moze o to, ze ciebie odwalono ?

  wrrrrrrrrrr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 44 / 30

  Pan OKO ma doświadczenie, kontakty, jest profesjonalista. Już nie mogę czytać, słuchać o tym, ze młodzi sa najlepsi, a ze starymi to na cmentarz...!!!
  Kiedyś, aby awansować trzeba było się...rozwiń całość

  Pan OKO ma doświadczenie, kontakty, jest profesjonalista. Już nie mogę czytać, słuchać o tym, ze młodzi sa najlepsi, a ze starymi to na cmentarz...!!!
  Kiedyś, aby awansować trzeba było się przyuczać, iść po kolei sciezka zawodową i w miare postępów awansować. teraz wystarczy powiedzieć młodośc i zapisac się do PO..!
  Ta decyzja to poprawna i jedna z pierwszych, która w przypadku awansu posiada uzasadnienie. Wiekszość podejmowanych w UMŁ przez Zdanowską, zaskutkowały, ze na stołkach dyrektorskich pozasiadali ludzie mierni , młodzi, pazerni na kase i bez doświadczenia. Dlatego wszystko upada.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do wrrrrrrrrrrr

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  Ma pan w sobie dużo nienawiści do ludzi i młodych i starszych,dużo pogardy. I opowiada pan bzdury o szczeblach kariery,która pan musial przejśc, ale pan nigdy nie pracował w państwowych urzędach i...rozwiń całość

  Ma pan w sobie dużo nienawiści do ludzi i młodych i starszych,dużo pogardy. I opowiada pan bzdury o szczeblach kariery,która pan musial przejśc, ale pan nigdy nie pracował w państwowych urzędach i nie wie pan, że urząd zrobi tak jak chce i jest mu wygodnie. Bo ten sam urząd często pozbywa się ludzi profesjonalnych z dużym doświadczeniem.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do wrrrrrrrrrrrrrrrrr

  Młody Łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 18

  A dlaczego młodzi , dobrze wykształceni ludzi z otwartą głową na świat mają nie zajmować eksponowanych stanowisk . Młody nie oznacza gorszy i odwrotnie . Obecną Łódź powinni tworzyć młodzi ludzie z...rozwiń całość

  A dlaczego młodzi , dobrze wykształceni ludzi z otwartą głową na świat mają nie zajmować eksponowanych stanowisk . Młody nie oznacza gorszy i odwrotnie . Obecną Łódź powinni tworzyć młodzi ludzie z zapałem do zmian korzystając z doświadczeń starszych chyba , że nadal ma zastosowanie dawne powiedzenie : "nie matura lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera" .zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co za bzdura

  gość1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 13

  Dyrektorem wg Ciebie powinien zostać młody bez doświadczenia, który będzie uczył się zawodu przez jakieś 2 lata, pobierając pensję dyrektora? Nawet młodego z wykształceniem można ze świecą szukać,...rozwiń całość

  Dyrektorem wg Ciebie powinien zostać młody bez doświadczenia, który będzie uczył się zawodu przez jakieś 2 lata, pobierając pensję dyrektora? Nawet młodego z wykształceniem można ze świecą szukać, bo kompetentny dyrektor powiem być historykiem sztuki (najlepiej włókna, bo taki jest profil muzeum) i skończyć dodatkowo muzealnictwo. Placówką muzealną inaczej się zarządza niż jakimś art center.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  młody wykształcony moze pracować, ale u boku dyrektora jako asystent,

  wrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 10

  aby sie przyuczać, zdobywac doświadczenie. Tak było zawsze o to jest zdrowe podejście. Same studia, nic nie znacza, bo odbiegają od zycia. To dopiero praktyka powoduje, ze w sposób profesjonalny...rozwiń całość

  aby sie przyuczać, zdobywac doświadczenie. Tak było zawsze o to jest zdrowe podejście. Same studia, nic nie znacza, bo odbiegają od zycia. To dopiero praktyka powoduje, ze w sposób profesjonalny zaczynamy się poruszać w konkretnych dziedzinach.
  Daleko nie trzeba szukać. Chociazby NCŁ i upadek tej wspaniałej idei i projektów. zaczęło się od młokosa Sadzyńskiego, który miał najwieksza absencje jako radny, a został komisarzem. I dlatego, ze nie miał zadnej praktycznej wiedzy doprowadził do niedopatrzeń, zapaści najważniejszych dla Łodzi tematów ( Gehry, SSS...) Potem przyszli następni jak młodziak Moder z Fundacji projekt Łódź, dziecko od NCŁ, Wiewiórski ( z wyborczej) jako dyr. wydziału kultury, Maćkowiak jako dyr. Inwestycji - i ci i jeszcze inni młodzi przyklepali upadek NCŁ, ponieważ nie wiedzieli o co w tych projektach chodzi i nie mieli doświadczenia, ani praktycznej wiedzy. NCŁ dogorywa pomimo zapału i checi powyzszych, a w swoim czasie miało się dobrze. Jest wstyd. I aby odium odpowiedzialności od siebie odsunąć, co słyszymy? Słyszymy, ze ta młodociana ekipa mówi nam, ze to były gruszki na wierzbie.:))))))))))))

  Najpierw trzeba praktyki i pokory w zdobywaniu wiedzy, a potem proszę myśleć o awansach na państwowych posadkach.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do wrrrrrrrrrrrrrrrrr

  Młody Łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 15

  W większości mamy wiele pokory studiując na dwóch kierunkach , jednocześnie pracując zdobywamy doświadczenie i środki do funkcjonowania oraz angażując w życie tego miasta . No cóż , ale jak czytam...rozwiń całość

  W większości mamy wiele pokory studiując na dwóch kierunkach , jednocześnie pracując zdobywamy doświadczenie i środki do funkcjonowania oraz angażując w życie tego miasta . No cóż , ale jak czytam to całej tej złej sytuacji w Łodzi winni są młodzi ludzie .....................zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Winny jest brak doswiadczenia i profesjonalizmu

  wrrrrrrrrrrrrrrrr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 11

  którego nie ma po studiach, nawet po dwóch kierunkach, bo to tylko teoria, która jest wstępem do zawodowej pracy.
  Aby zostać wziętym adwokatem, tez trzeba po studiach przejść szereg szczebli....rozwiń całość

  którego nie ma po studiach, nawet po dwóch kierunkach, bo to tylko teoria, która jest wstępem do zawodowej pracy.
  Aby zostać wziętym adwokatem, tez trzeba po studiach przejść szereg szczebli.
  Natomiast chłopcom po Zarzadzaniu wydaje się, ze już powinni zostać dyrektorami. I to jest bzdura. Żeby tam po zarządzaniu na UŁ, ale i po socjologii czy innych bzdetach.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czyżby...

  jlw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

  Czyżby pan Oko nie miał matury?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do czyżby...

  Młody Łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 15

  Ten Pan z pewnością ma wyższe wykształcenie i odpowiednie kwalifikację , ale to nie oznacza , że młodzi ludzie nie powinni mieć szansy na zajmowanie stanowisk . Powiedzenie o maturze miało...rozwiń całość

  Ten Pan z pewnością ma wyższe wykształcenie i odpowiednie kwalifikację , ale to nie oznacza , że młodzi ludzie nie powinni mieć szansy na zajmowanie stanowisk . Powiedzenie o maturze miało zastosowanie w czasach gdy relacje były podstawą awansu .zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No właśnie

  jlw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

  Skoro pan Oko ma stosowne wykształcenie, kwalifikacje i wiedzę, to przytoczenie powiedzenia aktualnego w latach 50. ubiegłego wieku w jego przypadku jest niestosowne. A poza tym na wszystko trzeba...rozwiń całość

  Skoro pan Oko ma stosowne wykształcenie, kwalifikacje i wiedzę, to przytoczenie powiedzenia aktualnego w latach 50. ubiegłego wieku w jego przypadku jest niestosowne. A poza tym na wszystko trzeba poczekać, także na awans. Także na =awans młodych przyjdzie czas. Cierpliwości!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do jlw

  Młody Łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  Zgadzam się , ale w moim komentarzu nie chodziło o awans Pana Oko tylko o dostrzeżenie w takich sytuacjach młodych ludzi ( niekoniecznie zaraz po studiach ) . A Panu Oko oczywiście gratuluję awansu !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Absolutna racja

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 22

  Młodzi z otoczenia Zdanowskiej/ vide rada miasta/ to zarozumiały, butny i niekompetentny zestaw pampersów nie myślących dalej niż własny interes- tak, jak było przy głosowaniu nad planem...rozwiń całość

  Młodzi z otoczenia Zdanowskiej/ vide rada miasta/ to zarozumiały, butny i niekompetentny zestaw pampersów nie myślących dalej niż własny interes- tak, jak było przy głosowaniu nad planem zagospodarowania na skutek którego odszedł Wieszczek. Dobrze, że tym razem stało się inaczejzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 17

  Nie wierzę nie ma komentarzy negatywnych - podejrzane :P


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uwierz a zrozumiesz

  zyx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 22

  Chyba nie śledziles calej sprawy, byla glosna w mediach.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobra decyzja

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 12

  Ratuluję komisji dobrej decyzji. Dobra wiadomość.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po raz pierwszy w łódzkiej kulturze od bardzo, bardzo, bardzo dawna sprawiedliwości stało się zadość

  6ik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 39 / 11

  Gratuluję Marcinowi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cieszę się!

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 23

  To dobra decyzja!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo