Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy dyrektor Teatru Nowego w Łodzi. Maciej Wojtyszko i nowe otwarcie w „Nowym” z szacunkiem dla Kazimierza Dejmka

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Grzegorz Gałasiński
Maciej Wojtyszko został dyrektorem artystycznym Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Ceniony reżyser, scenarzysta i dramatopisarz oficjalnie obejmie swoją funkcję 1 listopada.

Maciej Wojtyszko spotkał się już z zespołem Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka, we wtorek będzie gościł na posiedzeniu komisji kultury Rady Miejskiej w Łodzi. Krzysztof Dudek, dyrektor naczelny Teatru Nowego, zapowiada, że jedno z pierwszych zadań, jakie staną przed szefem artystycznym, to przygotowanie programu przyszłorocznych obchodów 70-lecia sceny, w tym premier spektakli nawiązujących do najsłynniejszych realizacji Kazimierza Dejmka. - Nad szczegółami będziemy wkrótce pracować - dodaje. Maciej Wojtyszko zaś przyznał, że z łódzkiego repertuaru słynnego inscenizatora interesują go takie sztuki, jak „Uciechy staropolskie”.

- Kazimierz Dejmek to niezwykła postać, legenda tego teatru - podkreśla Maciej Wojtyszko. - Kiedy dyrektor Dudek zadzwonił do mnie z propozycją, żebym wszedł w buty Kazimierza Dejmka, to to była najpierw wielka rozterka i wielka obawa, a potem pomyślałem sobie, że być może to jest właśnie już ten czas, żeby przeżyć taką przygodę.

Nowy dyrektor artystyczny łódzkiego teatru zapewnia, że Kazimierz Dejmek należy do jego mistrzów.

- Moje życie teatralne rozpoczęło się w momencie, gdy jako uczeń liceum technik teatralnych wszedłem w białej koszuli na stalowy most nad sceną, a na dole siedział Kazimierz Dejmek i powiedział do mnie słowa, których nie mogę powtórzyć do mediów - wspomina z uśmiechem. - W każdym razie potem przez lata nosiłem czarną koszulę... Od Dejmka można się było wiele nauczyć, na przykład szacunku dla literatury, wiedzy teatralnej, ekspresji, która się nie starzeje. Pewnie dzisiaj sztuki młodego pokolenia autorów wymagają nieco innej estetyki. Ale rozumienia pracy w teatrze Dejmka i moje są bardzo podobne, pewnie więc wiele z tego odnajdą widzowie w teatrze, który zamierzam zaproponować.

Ujawnienie planów repertuarowych jeszcze przez nowym dyrektorem, na razie Maciej Wojtyszko zdradził jedynie, że z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przymierza się do wystawienia sztuki swojego autorstwa „Fantazja polska”.

- To przewrotna opowieść o tym, że pani Paderewska i pani Wilson załatwiły Polsce niepodległość - mówi.

O swoim pomyśle na „Nowy”, Maciej Wojtyszko mówił podczas spotkania z zespołem.

- Powiedziałem zdanie, bardzo ryzykowne, że jeżeli chodzi o repertuar powinniśmy się uczyć od Teatru Narodowego. Co znaczy, że musimy budować repertuar pełen szacunku do literatury, eklektyczny, ale trzeba też szukać nowych rzeczy. Mam wielu utalentowanych uczniów, młodych reżyserów, których mam nadzieję zaprosić do współpracy. Myślę, że będzie to procentować.

Maciej Wojtyszko jest reżyserem, dramatopisarzem, autorem scenariuszy oraz utworów dla dzieci. Jest absolwentem Liceum Technik Teatralnych w Warszawie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, w 1970 ukończył wydział reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Jako prozaik debiutował w roku 1966. Napisał kilka książek dla dzieci i młodzieży (m.in. „Bromba i inni”, „Antycyponek”, „Trzynaste pióro Eufemii”, „Tajemnica szyfru Marabuta”, „Synteza”).

Niektóre z nich stały się pierwowzorami dla animowanych seriali telewizyjnych. Jest wykładowcą w warszawskiej Akademii Teatralnej, w latach 1990-1993 oraz 1999-2002 był dziekanem wydziału reżyserii na tej uczelni. Wyreżyserował ponad sto widowisk teatralnych w całej Polsce. Ma na koncie takie hity, jak „Shirley Valentine” czy „Tamara”. Reżyseruje również przedstawienia Teatru Telewizji (m.in. pamiętną „Ławeczkę” z Januszem Gajosem i Joanną Żółkowską) czy seriale i miniseriale (w tym legendarną, czteroodcinkową adaptację „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa z Gustawem Holoubkiem, Władysławem Kowalskim, Anną Dymną, Januszem Michałowskim w rolach głównych).

Do niedawna dyrektorem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi był pisarz i scenarzysta Andrzej Bart, który pełnił tę funkcję od września 2016 roku. Kilka miesięcy temu Krzysztof Dudek poinformował, że rozwiązał umowę z Andrzejem Bartem „w oparciu o wzajemne porozumienie”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki