Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy oddział onkologiczny dla kobiet

Joanna Barczykowska
W regionie łódzkim powstał nowy oddział onkologiczny. Wyjątkowy, bo przeznaczony wyłącznie dla kobiet. Wojewódzki Szpital im. Kopernika w Łodzi stworzył pierwszy w województwie oddział ginekologii onkologicznej. Specjalizuje się on w leczeniu typowo kobiecych nowotworów złośliwych, głównie nowotworów jajnika, macicy, pochwy, a także nowotworów piersi.

- To niezwykle ważny oddział dla regionu, ponieważ w Łódzkiem z nowotworami każdego roku zmaga się ponad dwa i pół tysiąca kobiet. Do tej pory panie były przyjmowane na ogólnych oddziałach, głównie na chirurgii onkologicznej. Teraz mogą liczyć na kompleksową opiekę na specjalistycznym oddziale - mówi Andrzej Bieńkiewicz, ordynator oddziału.

Szpital im. Kopernika zdecydował się na skupienie najlepszych specjalistów z zakresu ginekologii onkologicznej z całego województwa w jednym miejscu. Wszystko po to, by dać kobietom szansę na drugie życie.

- W leczeniu nowotworów najważniejsza jest pierwsza operacja. Jeżeli jest zrobiona prawidłowo, to ryzyko powikłań i przerzutów maleje. Ten oddział będzie teraz najlepszym adresem - powiedział na otwarciu prof. Marian Brocki, prorektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

21-łóżkowy oddział powstał praktycznie z niczego. W szpitalu pomalowano ściany na wolnym piętrze i wstawiono nowe łóżka. Sercem oddziału jest kadra. W zespole są specjaliści z zakresu ginekologii i onkologii.

Szpital im. Kopernika zdecydował się na szybkie otwarcie tej placówki, żeby zmniejszyć dramatyczne statystyki dla regionu łódzkiego. Tylko w ubiegłym roku na nowotwór piersi zmarło 401 kobiet. W przyszłym roku oddział będzie przeniesiony na niższe piętro.

- Chcemy przeprowadzić gruntowny remont na piątym piętrze i zorganizować tam oddział ginekologii onkologicznej w komfortowych warunkach. Zdecydowaliśmy jednak, że oddział powstanie szybciej, a w tym czasie będziemy przygotowywać nowe pomieszczenia, zgodnie z normami unijnymi - mówi dr Dariusz Timler, zastępca dyrektora szpitala im. Kopernika.

Oddział rozpoczął pracę 1 stycznia. W ciągu czterech miesięcy zoperowano tam 300 pacjentek. Lekarze są w stanie wykonać nawet tysiąc operacji rocznie. Będzie to możliwe, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia w Łodzi docenił placówkę, przyznając jej duży kontrakt.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki