Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowy podział na dekanaty w archidiecezji łódzkiej

Matylda Witkowska
Nowy podział na dekanaty wprowadził w sobotę arcybiskup łódzki Marek Jędraszewski
Nowy podział na dekanaty wprowadził w sobotę arcybiskup łódzki Marek Jędraszewski Grzegorz Gałasiński
Od 1 września w archidiecezji łódzkiej obowiązywać będzie nowy podział na dekanaty. Zamiast dotychczasowych 35 dekanatów, na terenie diecezji będzie tylko 27 dekanatów. Dekret w tej sprawie ogłosił w sobotę arcybiskup Marek Jędraszewski.

W nowym podziale zniknęły dekanaty: dłutowski, karsznicki, krzepczowski, kurowicki i sulejowski. Połączone zostały dekanaty: Ruda z Retkinią i Teofilów z Żubardziem. Niektóre dekanaty zmieniły zasięg, na przykład dekanat Łódź Widzew powiększył się o parafie św. Anny i Trójcy Przenajświętszej, a dekanat piotrkowski o parafie w Bujnach, Gomulinie, Milejowie, Sulejowie, Szydłowie i Witowie.

Jak wyjaśnia w dekrecie arcybiskup zmiany zostały wprowadzone „w celu umocnienia jedności między kapłanami w jeszcze bardziej efektywnej i ofiarnej współpracy dla dobra duchowego wiernych”. Wynikają też z podobieństwa zadań duszpasterskich w sąsiadujących ze sobą parafiach.

Dekanat to grupa kilku lub kilkunastu sąsiadujących ze sobą parafii, na czele których stoi dziekan. Ma on obowiązek koordynować pracę duszpasterską w dekanacie, dbać o dobro duchowe księży, wizytować parafie, zwoływać zebrania proboszczów, a w czasie choroby odwiedzać ich i dbać o ich potrzeby materialne.

Obecny podział na dekanaty obowiązywał od 1990 roku.

AUTOPROMOCJA:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki