Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy raport o "kierunkach przyszłości" 2021. „Kobiety na politechnikach” zauważyły Politechnikę Łódzką. Ale Uniwersytet Łódzki też

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Jedna z edycji "kobiecej" akcji w PŁ - z czasów sprzed pandemii - gdy do studiowania można było namawiać stacjonarnie
Jedna z edycji "kobiecej" akcji w PŁ - z czasów sprzed pandemii - gdy do studiowania można było namawiać stacjonarnie Grzegorz Gałasiński / archiwum "DŁ"
Inżynieria biomedyczna w Politechnice Łódzkiej to drugi w Polsce kierunek – związany z nowymi technologiami – pod względem liczby kobiet wśród ogółu studiujących. Z kolei Uniwersytet Łódzki ma największy odsetek pań wśród polskich kierunków, kończących się zdobyciem tytułu inżyniera z informatyki. To najbardziej zauważalne z łódzkich wątków w najnowszym raporcie o kobietach podejmujących studia, zwane przez jego autorów, „kierunkami przyszłości”.

„Kobiety na politechnikach”. Co to za raport?

22 kwietnia ukazał się najnowszy raport z cyklu "Kobiety na politechnikach". Co roku towarzyszy on ogólnokrajowej akcji (ostatnio miała ona charakter zdalny) przekonującej młode Polki do podejmowania studiów z oferty uczelni tego typu.

Ale i akcja – i kolejne wydania raportu – bardzo się zmieniają (już w 2007 r. w pilotażu obecnych „Kobiet” wzięła udział Politechnika Łódzka, ponieważ jednym pomysłodawców był prof. Jan Krysiński, ówczesny rektor PŁ).

Po pierwsze, autorzy raportu aktualnie nie wyliczają po prostu, ile kobiet wybiera politechniki – teraz koncentrują się na wybranej grupie kierunków, związanych z nowymi technologiami oraz z informatyką (określanych razem jako nowo technologiczne). Zatem obecnie w raporcie nie znajdziemy już np. wzmianek o rekordowym sfeminizowaniu wzornictwa.

Po drugie, „Kobiety na politechnikach” zauważają, że studia nowo technologiczne oferują także uniwersytety – zatem raport, wbrew tytułowi, uwzględnia i te uczelnie.

Twórcy raportu (z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego) w jego wydaniu 2021 skupili się na wzroście udziału kobiet wśród ogółu studiujących na kierunkach nowo technologicznych. Tempo tego wzrostu jest jednak niskie. W okresie 2015–2020 ten udział, badany na polskich uczelniach publicznych, zwiększył się zaledwie z 15 do 16 proc. W przypadku Politechniki Łódzkiej jest to 20 proc., w przypadku Uniwersytetu Łódzkiego – 23 proc.

W raporcie jest kilka zauważalnych wątków dotyczących obu tych uczelni.

„Kobiety na politechnikach” o Politechnice Łódzkiej. Ale i o Uniwersytecie Łódzkim

Inżynieria biomedyczna Politechniki Łódzkiej to drugi w Polsce kierunek nowo technologiczny pod względem odsetka kobiet wśród ogółu studiujących (71 proc.).

„Jeśli chodzi o informatyczne kierunki inżynierskie na uczelniach akademickich, to najlepsza sytuacja pod względem udziału kobiet, chociaż wciąż daleka od równowagi płci, występowała w roku akademickim 2019/2020 na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie kobiety stanowiły ponad jedną piątą ogółu studentów IT” – podkreślają twórcy raportu.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki