MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rektor łódzkiego Wyższego Seminarium Duchownego. Kto nim został?

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Zmiany personalne w łódzkim seminarium duchownym. Nowym rektorem ks. Tomasz Liszewski
Zmiany personalne w łódzkim seminarium duchownym. Nowym rektorem ks. Tomasz Liszewski archidiecezja łódzka
Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi ma nowego rektora. Został nim ks. Tomasz Liszewski. Dotychczasowy rektor ks. Sławomir Sosnowski wraca do Ogniska Miłości w Olszy koło Rogowa.

Kto za ks. Sosnowskiego?

Zmiany personalne w łódzkim Wyższym Seminarium Duchownym kardynał Grzegorz Ryś ogłosił podczas zakończenia roku akademickiego. Nowym rektorem został ks. Tomasz Liszewski. Ks. Sławomir Sosnowski będzie znów posługiwał w Ognisku Miłości w Olszy koło Rogowa.
Natomiast ks. Janusz Lewandowicz, który przed laty był rektorem łódzkiego seminarium będzie kierował instytutem odpowiedzialny za kształcenie seminarzystów. Do jego powołania zobowiązał Watykan. Taki instytut powstał w łódzkim seminarium.
Prefektem seminarium nie będzie już ks. Mariusz Turczyński. Teraz ma posługiwać w parafii św. Wojciecha w Łodzi. Natomiast jak już wcześniej informowaliśmy prefektem w Seminarium 35 plus został ks. Karol Litawa, były kapelan arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Rektor z I LO w Łodzi

Ks. Tomasz Liszewski, nowy rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi pochodzi z łódzkiej parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na łódzkim Radogoszczu. Jest absolwentem I LO im. Kopernika w Łodzi. Maturę zdał w 2003 roku, wstąpił do łódzkiego seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął w 2009 roku z rąk abp. Władysława Ziółka, ówczesnego metropolity łódzkiego.
Był wikariuszem w parafii Buczek koło Łasku oraz w Kurowicach. W październiku 2011 został skierowany na studia specjalistyczne z zakresu psychologii na Katolicki Uniwersytet Lubelski, które zakończył w październiku 2019 roku obroną pracy doktorskiej. W 2015 roku uzyskał magisterium z psychologii. Na tej samej uczelni podjął również studia z teologii pastoralnej ukończone egzaminem licencjackim w czerwcu 2017 roku. W latach 2014-2017 odbył czteroletnie studium psychoterapii Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich w Warszawie.

Jest psychologiem

Po powrocie ze studiów rozpoczął pracę wykładowcy psychologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Posługuje swoją praktyką psychologiczną w seminariach oraz zgromadzeniach zakonnych prowadząc badania, warsztaty, szkolenia i sesje psychologiczne. Od kilku lat – będąc psychologiem, psychoterapeutą – jest zaangażowany w centrum psychoterapii Cardoner – zajmując się zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi, zaburzeniami osobowości, oraz terapią osób konsekrowanych. Został mianowany - przez metropolitę łódzkiego - duszpasterzem Osób skrzywdzonych i Ich rodzin, oraz koordynatorem diecezjalnym Fundacji Świętego Józefa.
W latach 2018 - 2023 był opiekunem duchowym Wspólnoty Ognisko Miłości w Olszy k. Rogowa. Od 2023 roku był pomocą duszpasterską w parafii pw. Świętego Kazimierza w Łodzi.
Jest zaangażowany w działalność Ruchu Światło-Życie oraz organizację rekolekcji w których łączy posługę duszpasterską z posługą psychoterapeutyczną.

Wiadomo też, że ks. Piotr Sudowski, który studiował katechetykę na Uniwersytecie Wiedeńskim, został mianowany
zastępcą przewodniczącego Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej i drugim Duszpasterzem Akademickim Archidiecezji Łódzkiej przy DA „5". Wiemy też kto został nowym proboszczem w Karlinie koło Piotrkowa Trybunalskiego. To ks. Marek Mielcarek, wikariusz z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki