Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rektorat Uniwersytetu Łódzkiego. Do dawnej siedziby Wydziału Chemii wracają kolory [ZDJĘCIA]

Maciej Kałach
Grzegorz Gałasiński
Robotnicy remontujący zabytkowy gmach Uniwersytetu Łódzkiego malują już elewację. W 2015 roku do dawnej siedziby Wydziału Chemii UŁ przeniosą się władze uczelni.

Będzie wpadał w jasny róż, bo tak wyglądał wybudowany przed ponad stu laty. Robotnicy w lipcu zaczęli nakładanie farby na gmach przy ul. Narutowicza 68, gdzie od 2015 roku będzie się mieścił rektorat Uniwersytetu Łódzkiego. Różem pokryte jest już wschodnie skrzydło, widoczne dla przechodniów i każdy może ocenić, jak odmieniony budynek wkomponuje się w okolice placu Dąbrowskiego.

Remont zaczął się z końcem 2012 roku, obejmuje m.in. wnętrza budynku, dach, okna, posadzki, parapety, a przy okazji blask odzyskuje sala posiedzeń senatu UŁ, połączona z przyszłym rektoratem. Jej dach jest ozdobiony attyką, jednak dotąd sypał się z niej tynk, a nawet wyrosło tam drzewko.

- Kolor zaakceptował konserwator zabytków - mówi Włodzimierz Marczyk, kierownik budowy z firmy Dekorum-Bud, która wcześniej odnawiała dla uniwersytetu Pałac Biedermanna oraz gmach po przedwojennej fabryce pończoch na potrzeby Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Rewolucji 161/163.

Obecnie na budowie pracuje ok. 40 osób. Ekipa kierownika Marczyka ma co robić. Drewniane elementy wnętrz, np. ramy drzwi w korytarzach podlegają mazerunkowi (czyli procesowi, po którym mniej szlachetne gatunki drewna, np. sosna, wyglądają jak dąb). A przed malowaniem m.in. robotnicy pozbyli się m.in. posadzek z ksylolitu, czyli toksycznego materiału, używanego w blokach Dąbrowy czy Teofilowa. Z osiedli po okresie PRL ksylolit znikał zwykle w latach dziewięćdziesiątych, z uniwersyteckiego budynku materiał położony w minionym ustroju - dopiero teraz.

Gmach, który władze UŁ wybrały na nową siedzibę, ma bogatą historię. Został wybudowany w latach 1909-1911 dla Szkoły Zgromadzenia Kupców Miasta Łodzi. Budynek po oddaniu do użytkowania był najbardziej nowoczesną placówką edukacyjną w mieście: mieścił 20 sal wykładowych, dwie aule, sale rysunkowe, trzy sale rekreacyjne oraz dużą salę gimnastyczną. Po II wojnie światowej gmach przy ul. Narutowicza 68 był pierwszym budynkiem przekazanym powstającemu Uniwersytetowi Łódzkiemu. Ulokował się tu Wydział Matematyczno-Przyrodniczy, uszczuplany z biegiem lat o kolejne dyscypliny naukowe aż w 2007 r. w dawnej szkole kupców pozostał tylko Wydział Chemii (obecnie z siedzibą przy ul. Tamka 12). Kierownik Marczyk zapewnia, że w środku nie da się już wyczuć charakterystycznego "aptekarskiego" zapachu po chemikach.

Dokładna rozpiska przeprowadzki nie jest jeszcze znana, ale możliwe, że rektor przeniesie się z budynku pod nr 65 (po przeciwnej stronie ul. Narutowicza) w okolicach następnych akademickich wakacji. Obecny rektorat UŁ dostał po przedwojennej siedzibie łódzkich wodociągów. W planach jest przejęcie go przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych i to jego studenci będą witać dzień przechodząc po kafelkach z napisem "Uśmiechnij się", ułożonych na posadce wejścia do obecnego rektoratu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki