Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rok akademicki uroczyście zainaugurowała Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Akademia Muzyczna w Łodzi/Dariusz Kulesza
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi wczoraj uroczyście zainaugurowała rok akademicki 2019/2020. Gala odbyła się w Sali Koncertowej AM przy ul. Żubardzkiej.

Jak podkreślają władze Akademii Muzycznej, już piąty rok utrzymuje się bardzo dobry wynik rekrutacji w łódzkiej uczelni. W rejestracji online na nowy rok akademicki zgłosiło się 1031 osób i jest to rekord w stosunku do poprzednich lat. Limit miejsc na studia stacjonarne wynosił w tym roku 260 miejsc (pięć więcej niż w ubiegłym roku). To oznacza, że w skali całej uczelni o studia ubiegały się blisko cztery osoby na jedno miejsce.

Na pierwszy rok studiów (łącznie ze studiami licencjackimi) przyjęto 363 osoby. Podczas uroczystej inauguracji studenci AM po raz pierwszy nie odbierali tradycyjnych indeksów - zastąpią je bowiem indeksy elektroniczne. Na wszystkich kierunkach i stopniach studiów w tym roku akademickim studiować będzie 897 osób. Kierunkami, na które nabór prowadzony był w tym roku po raz pierwszy, są: taniec nowoczesny (studia niestacjonarne I stopnia) oraz somatyka w tańcu i terapii (studia stacjonarne II stopnia).

Najpopularniejsze kierunki i specjalności w tegorocznej rekrutacji to: wokalistyka estradowa - 148 kandydatów, musical - 119 kandydatów, choreografia i techniki tańca - 76 kandydatów, skrzypce - 57 kandydatów, fortepian - 53 kandydatów (podana liczba kandydatów na najpopularniejsze kierunki to suma ze studiów I i II stopnia). Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się kierunki studiów otwarte w ostatnich latach, takie jak: kompozycja muzyki filmowej, instrumenty jazzowe, muzyka kościelna, produkcja muzyczna, realizacja dźwięku i muzyka w mediach.

Podczas uroczystości 33 absolwentów Akademii, którzy ukończyli studia z wynikiem celującym, otrzymało dyplomy i listy gratulacyjne z rąk rektora, prof. Cezarego Saneckiego. Wręczona została również nagroda dla młodego kompozytora Kosmy Szusta (student z klasy prof. Krzysztofa Grzeszczaka), którego utwór na orkiestrę „Maszyny” zwyciężył w tegorocznej edycji Uczelnianego Konkursu „Mała Symfonia”. Nie zabrakło też odznaczeń i nagród dla pedagogów uczelni: prof. Bogdan Dowlasz, otrzymał Medal Złoty Za Długoletnią Służbę, prof. Ziemowit Wojtczak, wybitny śpiewak i kameralista - Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a prof. Łukasz Błaszczyk, uznany skrzypek i kameralista, szef artystyczny Orkiestry Kameralnej PRIMUZ, został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia naukowe. Podziękowano też dziekanom ustępującym ze stanowisk w związku ze zmianą struktury uczelni: prof. Irenie Wisełce-Cieślar i prof. Tomaszowi Królowi. Minutą ciszy pożegnano zmarłych w minionym roku akademickim pracowników uczelni.

W AM nadal są cztery wydziały, ale ze zmienionymi nazwami i zakresami specjalności. Nowością jest połączenie wszystkich klasycznych specjalności instrumentalnych w jeden wydział (dawniej były dwa) i wyodrębnienie nowej jednostki - Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki