Zaczął się nowy rok szkolny 2024/25
W poniedziałek 2 września na łódzkich ulicach zaroiło się od dzieci i młodzieży. W galowych strojach szli do swoich szkół, aby przywitać się po wakacjach. Towarzyszyła im piękna pogoda i dobry nastrój. W środę 3 września już zasiądą w ławkach. Pierwsze lekcje – jak zwykle – będą organizacyjne, a z dnia na dzień nowy rok szkolny 2024/25 będzie nabierał tempa. Wracają poranne pobudki, nauka i zajęcia pozaszkolne.
W całym województwie łódzkim codzienne szkolne obowiązki zaczęły się dla ponad 300 tysięcy uczniów, 80 tysięcy przedszkolaków oraz 50 tysięcy nauczycieli.
Miejska uroczystość otwarcia nowego roku szkolnego odbyła się w Szkole Podstawowej nr 41 przy ul. Rajdowej w Łodzi, a wojewódzka – w I Liceum Ogólnokształcącym w Piotrkowie Trybunalskim. W obu uroczystościach wzięła udział wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer oraz łódzki kurator oświaty Janusz Brzozowski.
Razem z uczniami, rodzicami i nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 41 na Retkini rok szkolny powitali przedstawiciele oświatowych władz miasta i województwa, Sejmu i Senatu RP i licznie przybyli goście.
- Zmian w tym roku jest sporo – mówi Janusz Brzozowski, łódzki kurator oświaty. - Wprowadzone zostały ograniczenia w podstawie programowej, polegające na ograniczeniu treści teoretycznych i wiedzy encyklopedycznej. Mamy zmiany związane z podstawą przeprowadzania egzaminów, bo już w tym roku będzie się opierała na wymaganiach z podstawy programowej kształcenia ogólnego. Mamy uczniów z Ukrainy i możliwość zatrudnienia asystenta międzykulturowego. Są też zmiany, związane z nauczaniem religii, co niepokoi nauczycieli katechetów. Liczę jednak, że przejdą je łagodnie, że zdobędą dodatkowe kwalifikacje, które będą ich uprawniały do nauczania też innych przedmiotów.
O zmianach, które są wyzwaniem dla uczniów i nauczycieli w swoim wystąpieniu powiedziała wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer. Mówiła o uszczuplonej podstawie programowej, i obowiązku szkolnym dla dzieci z Ukrainy, o niewliczaniu do średniej ocen z religii i etyki – przedmiotów nieobowiązkowych oraz o tym, że ten rok będzie też poświęcony na opracowywanie kolejnych zmian, jakie wejdą w życie w następnych latach.
- Rozpoczynamy rok szkolny, który będzie taki jak każdy – trochę trudny, trochę łatwy. Nauczyciele są otwarci na zmiany i te zmiany będą realizowane – mówi Marzanna Topolska, dyrektor SP 41. - W tym roku mamy 640 uczniów, w tym 4 klasy pierwsze oraz 60 uczniów z Ukrainy – średnio po 2-3 w klasie. Będą dla nich dodatkowe lekcje języka polskiego
SP 41 to placówka z już prawie 120-letnią tradycją, prowadząca od kilkudziesięciu lat klasy sportowe z gimnastyką artystyczną oraz jedyny w mieście Chłopięcy Chór Kameralny "Chcemy śpiewać". Goście inauguracji gorąco oklaskiwali występy artystyczne uczniów, które mieli okazję podziwiać podczas uroczystości.
Aż 12 tys. uczniów z Ukrainy uczy się w Łódzkiem
W szkołach całego województwa łódzkiego w tym roku szkolnym uczyć się będzie ok. 12 tysięcy dzieci i młodzieży z Ukrainy.
Fundacja GrowSPACE przedstawiła wstępne informacje o wsparciu dzieci i młodzieży z Ukrainy w polskiej szkole.
- Zgodnie z informacjami, nawet 80 tys. młodych ludzi z Ukrainy zapisało się do polskiej szkoły w związku z wprowadzonym od 1 września 2024 obowiązkiem szkolnym dla tej grupy – podano.
Fundacja GrowSPACE wystosowała zapytanie dotyczące zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach oraz dodatkowego wsparcia dla dzieci i młodzieży z Ukrainy do wszystkich gmin, powiatów oraz miast na prawach powiatów w Polsce. Odpowiedzi udzieliło 90% samorządów w Polsce, a informacje pochodzą z wstępnie zatwierdzonych arkuszy organizacyjnych szkół publicznych przed rozpoczęciem roku szkolnego. Dane zostały zaprezentowane we współpracy z Fundacją Stand with Ukraine oraz Związkiem Ukraińców w Polsce.
W województwie łódzkim 4 samorządy zadeklarowały zatrudnienie asystentów międzykulturowych, 51 – dodatkowe lekcję języka polskiego, 18 – wsparcie pedagogiczno-psychologiczne, 5 – aktywności integracyjne międzykulturowe, 4 - wsparcie rzeczowe (np. zakup podręczników, pomocy dydaktycznych, dowóz do szkół).
Kalendarz roku szkolnego 2024/25
Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych 2 września 2024 r.
Zimowa przerwa świąteczna 23 - 31 grudnia 2024 r.
Ferie zimowe
• 20 stycznia - 2 lutego 2025: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
• 27 stycznia – 9 lutego 2025: podlaskie, warmińsko-mazurskie
• 3 lutego – 16 lutego 2025: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
• 17 lutego - 2 marca 2025: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
Wiosenna przerwa świąteczna 17 kwietnia – 22 kwietnia 2025 r.
Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla maturzystów - 25 kwietnia 2025 r.
Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach - 27 czerwca 2025 r.
Wakacje 28 czerwca - 31 sierpnia 2025 r.
Kiedy egzaminy?
Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 13-15 maja: 13 maja ósmoklasiści przystąpią do egzaminu z języka polskiego, 14 maja – z matematyki, 15 maja – z języka obcego nowożytnego. Dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty dla uczniów, którzy nie będą mogli przystąpić do niego w terminie głównym, wyznaczono na 10-12 czerwca.
Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty, w tym termin przekazania wyników szkołom został ustalony na 4 lipca 2025 r.
Egzamin maturalny, w terminie głównym, przeprowadzony zostanie w dniach 5-24 maja. Egzaminy pisemne potrwają od 5 do 22 maja, a ustne od 9 do 24 maja 2025 r.
Dodatkowy termin egzaminu maturalnego dla maturzystów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpią w terminie głównym, będzie w dniach 3-17 czerwca. Wyniki egzaminu maturalnego zostaną ogłoszone 8 lipca 2025 r. Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się w dniach 19-20 sierpnia. Wyniki egzaminu będą ogłoszone 10 września.
Wystąpienie Katarzyny Lubnauer, wiceminister edukacji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?