Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowy termin wakacji kredytowych 2024. Minister ma przekazać „dodatkowe informacje”. Sprawdź, jak obliczysz swój dochód

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Wakacje kredytowe 2024 w rządowym projekcie zakładają obniżenie wskaźnika RdR do 40 proc. Sprawdzamy, jakie dochody dają taki wskaźnik? Zmienia się termin wejścia w życie przepisów.
Wakacje kredytowe 2024 w rządowym projekcie zakładają obniżenie wskaźnika RdR do 40 proc. Sprawdzamy, jakie dochody dają taki wskaźnik? Zmienia się termin wejścia w życie przepisów. 123rf.com/ratmaner
Projekt nowych wakacji kredytowych 2024 nie wejdzie w życie na tyle szybko, aby dopłaty mogły trafić do Polaków w marcu. Minister finansów Andrzej Domański proponuje przesunięcia jednego miesiąca wakacji kredytowych na drugi kwartał 2024. Zmienia się zatem nie tylko termin wejścia w życie wakacji kredytowych, ale także warunki.

Spis treści

Wakacje kredytowe 2024. Rządowy projekt obniża kryterium dochodowe

Projekt autorstwa Ministerstwa Finansów zakłada przedłużenie wakacji kredytowych na 2024 rok z pierwszym możliwym terminem zawieszenia spłaty raty w marcu 2024 oraz w wymiarze miesiąca w każdym kolejnym kwartale. Obecnie minister finansów donosi jednak, że prace nad wakacjami kredytowymi 2024 potrwają jeszcze na tyle długo, że konieczna jest zmiana zasad:

W związku z koniecznością procedowania procesu legislacyjnego proponuje się, aby zawieszenie to przysługiwało w wymiarze w wymiarze dwóch miesięcy, od dnia 1 kwietnia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r., zaś w przypadku kolejnych kwartałów - w wymiarze miesiąca w każdym kwartale - napisał Andrzej Domański minister finansów informując o zmianach terminu wejścia w życie przepisów.

W Ocenie Skutków Regulacji czytamy o proponowanym kryterium dochodowym opartym o wskaźnik RdD (Rata do Dochodu). Ten sam wskaźnik stosowany jest w przypadku Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, jednak w kontekście wakacji kredytowych ma zostać obniżony z 50 do 40 proc.

Przeczytaj również: „Wakacje od ZUS” jeszcze w tym roku? Rząd pracuje nad projektem

Jednocześnie proponuje się, aby kryterium, zgodnie z którym zawieszenie spłaty kredytu przysługiwałoby konsumentowi, jeżeli średnia arytmetyczna wartości wskaźnika RdD (...) za okres ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku będzie przekraczać 35 proc. – czytamy w OSR.

Ministerstwo Finansów ocenia, że roczny koszt wakacji kredytowych wyniesie maksymalnie 3,6 mld zł. Dotychczas wakacje od spłaty rat kredytu hipotecznego kosztowały budżet państwa blisko 13 mld zł. Autorzy projektu przekonują, że wakacje kredytowe w tym kształcie obejmą ok. 420 tys. umów kredytowych, a obecnie projekt trafił do konsultacji. Projekt miał być gotowy na posiedzeniu Sejmu z drugiej połowy lutego, jednak ponownie nie trafił pod obrady:

W sprawie tzw. wakacji kredytowych poproszono mnie o przedstawienie dodatkowych informacji, scenariuszy; wkrótce wrócimy z projektem - powiedział Andrzej Domański minister finansów w środę w czasie posiedzenia Sejmu.

Ile można zarabiać, aby otrzymać wakacje kredytowe? Sprawdź w galerii!

Wskaźnik RdD określi, czy otrzymasz wakacje kredytowe?

Głównym kryterium do przyznania wakacji kredytowych 2024 ma być wskaźnik RdD, który oznacza stosunek raty do dochodu. Wyliczenie go nie jest trudne, choć warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Najistotniejsze jest to, że we wskaźniku RdD (w kształcie, który znamy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców) bierze się pod uwagę dochody wszystkich domowników, niezależnie od tego, kto i ile osób zaciągało kredyt. Pod uwagę brana jest aktualna sytuacja całego gospodarstwa domowego.

W ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców z ustawowego zawieszenia spłaty rat kredytu może skorzystać kredytobiorca, którego wskaźnik RdD wynosi 50 proc., to znaczy jego rata kredytu hipotecznego jest wyższa niż 50 proc. miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego. Rządowy projekt wakacji kredytowych na 2024 rok obniża ten próg.

Jeżeli stosunek wydatków kredytobiorcy związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu mieszkaniowego stanowił będzie 40 proc. dochodu jego gospodarstwa domowego, będzie on mógł wnioskować o wsparcie lub pożyczkę na spłatę zadłużenia – pisze Ministerstwo Finansów w Ocenie Skutków Regulacji.

A jak to wygląda w przypadku konkretnych dochodów i konkretnej raty? Okazuje się, że o wakacje kredytowe może tym razem nie być łatwo.

Zobacz także: Mieszkanie na start zastąpi Bezpieczny kredyt. Rząd podaje szczegóły. Limity mogą wykluczyć mieszkańców dużych miast

Jaki dochód pozwoli na otrzymanie wakacji kredytowych 2024?

Z wakacji kredytowych 2024 skorzystają kredytobiorcy, u których średnia arytmetyczna wartości wskaźnika RdD (rata do dochodu) z ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku, będzie przekraczać 35 proc. Jak to obliczyć?

  • dodaj do siebie dochody całego gospodarstwa domowego (wszystkich domowników) z 3 ostatnich miesięcy (osobno dla każdego miesiąca);
  • wysokość swojej raty kredytu podziel przez łączny dochód dla każdego z 3 miesięcy osobno;
  • oblicz średnią arytmetyczną z 3 uzyskanych wyników (np. 30% + 40% + 40%/3).

Jeżeli tak otrzymany wynik jest wyższy niż 35 proc., masz prawo skorzystać z wakacji kredytowych w 2024 roku. Przeliczmy to na przykładzie.

Przyjmijmy, że kredytobiorca spłaca obecnie ratę w kwocie 2800 zł. W takim przypadku, aby jego wskaźnik RdD nie przekraczał 40 proc., dochody jego gospodarstwa domowego muszą nie przekraczać 7 tys. zł netto.

2800 zł (rata) / 7000 zł (dochód) = 40 proc.

To jednak nie wszystko, bo pod uwagę będą brane trzy ostatnie miesiące. MF w projekcie informuje, że wakacje kredytowe będą przysługiwać kredytobiorcy, u którego średnia arytmetyczna wskaźnika RdD z trzech miesięcy przekroczy 35 proc. To oznacza, że w podanym przykładzie wskaźnik RdD mógłby wynieść:

  • w styczniu 40 proc.
  • w lutym 40 proc.
  • w marcu 30 proc.

A wakacje kredytowe i tak będą przysługiwać, bo średnia z tych wartości daje 36 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy termin wakacji kredytowych 2024. Minister ma przekazać „dodatkowe informacje”. Sprawdź, jak obliczysz swój dochód - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki